Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - do Dzwono-Sierbowic i źródeł Więcki / Krztyni - 02.06.2015

Pierwotna wersja na dzień dzisiejszy zakładała dojazd PKP z Zawiercia do stacji Wierna Rzeka i trasę Doliną Nidy, Płaskowyżem Jędrzejowskim, itd. Wersja druga to wyjazd w Dolinę Pilicy i powrót z Koniecpola gdzieś przez Góry Gorzkowskie. Ostatecznie skończyło się na krótkiej pętli do Dzwono-Sierbowic, gdyż zamiast pojechać z samego rana grzebałem się bez sensu w domu, a prognozy wieściły burze na popołudnie. Ale co się odwlecze to nie uciecze...

Dystans 38km, czas ok 2h
Włodowice - Kroczyce - Zefirek - Sierbowice - Siamoszyce - Żerkowice - Skarżyce - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki wygenerowana na stronie www.gpsies.com (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Lgotka

Kępy kryjące niewielkie skałki na wschodnim krańcu Skałek Morskich.
Dalej pod cmentarzem wojennym na Bleszczowej i skrajem Kroczyc do Zefirka gdzie przecinam Krztynię. W lesie wilgotno, na asfalcie kałuże, widać musiało trochę popadać w nocy, a we Włodowicach mimo że pod wieczór mocno się zaniosło nic nie pokropiło.

Okolice Huty Szklanej

W lasach na południe od Huty Szklanej i wzgórza Bukowiec.

Okolice Sierbowic

Na skraju lasu przy drodze DW794, tym piaszczystym duktem przyjechałem, a jest to moja stała trasa szczególnie jak wracam gdzieś z okolic Żarnowca.

Sierbowice

Droga DW794 i widok z Góry Łobodały na Sierbowice i Bukowiec.
W tym miejscu mając w głowie wykres i słupki wskazujące siłę opadu w prognozie pogody, oraz coraz bardziej rozbudowujące się chmury postanawiam jednak wracać do domu.

Dzwono-Sierbowice

"Góralski" kościół w Dzwono-Sierbowicach, w samej wsi prace drogowe wrą.

Dzwono-Sierbowice

Bardzo charakterystyczne miejsce między Dzwono-Sierbowicami a Szypowicami ze zjazdem drogą która składa się w wielu warstw łat. "Na dołku" w prawo można polno/leśną drogą wjechać na widokowy trakt do Przyłubska, a w lewo na wąskie leśne asfalty (tzw. rakietówka) wijące się po wzgórzach między Szypowicami a Mokrusem.

Szypowice

Jedna z ciekawszych kapliczek słupowych (na na Progu Lelowskim i wschodniej Jurze jest ich wiele) w Szypowicach, tutaj jej fotka sprzed kilkunastu lat.

Szypowice

W Szypowicach kładą, w końcu bo jeździło się fatalnie, nowa nawierzchnię. Co ciekawe pod nowy dywanik położono metalową siatkę wzmacniającą.

Szypowice

Na skraju wsi już nowy dywanik, w Siamioszycach również (jak byłem ostatnio asfalt był dopiero sfrezowany).

Siamoszyce

Dolina Więcki i jedno ze źródeł Krztyni w Siamoszycach.

Siamoszyce

Źródła w okolicach Sulin/Więcek uaktywniają się nieczęsto, Dolina Więcki w górnej części zazwyczaj jest sucha. Jednak mimo iż cały teren wysłany jest piaskami a wszędzie rosną suche bory sosnowe to w pobliżu suchego koryta okresowego potoku roślinność jest typowa dla terenów podmokłych.

Żerkowice

W Żerkowicach zachowało się kilka charakterystycznych starych gospodarstw.

Morsko

Morsko-Cyganówka, chmury nad Skałkami Rzędkowickimi coraz cięższe.

Włodowice

Włodowice i już w domu.
Robi się coraz goręcej, chmury złowieszcze i ciesze się że jednak zdecydowałem się wrócić, tym bardziej że wkrótce niebo mocno ciemnieje i grzmieć zaczyna. Radość nie trwa długo, burza poszła gdzieś na południowy-wschód, trzeba było jednak jechać...

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl