Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - okolice Mirowa, Kroczyc i Morska, czyli stała krótka pętla rowerowa - 05.05.2015

Kolejny wariant pętli którą jeżdżę po najbliższej okolicy. Tym razem wyjazd w środku dnia głównie po to by sprawdzić co się dzieje na Zalewie Dzibice / Kostkowice. W sumie przejechałem jakieś 8km więcej, gdyż pod cmentarzem w Kotowicach okazało się że rozładował się całkowicie akumulator w lepszym kompakcie i musiałem wrócić po inny aparat.

Dystans 43km (35km + 8km)
Włodowice - Kolonia Bobolice - Zdów - Wrzoski - Kroczyce - Morsko - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki wygenerowana na stronie www.gpsies.com (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Cmentarz wojenny Kotowice

Na cmentarzu wojennym z okresu Wielkiej Wojny w Kotowicach schną fundamenty pod kamienny mur, więcej na Forum Jurajskim

okolice Kotowic

Na rozstajach leśnych dróg (dawniej polnych) poniżej Kotowic pomalowano niewielki krzyż.
Wokół wspaniały aromat rozgrzanych słońcem suchych sosnowych lasów, to na dobrą sprawę pierwszy tak ciepły w tym roku dzień. Później wiatr przygonił chmury, zanosiło się nawet na burzę, ale cały czas było bardzo ciepło.

Bobolice

Kamienny, jurajski przystanek w Bobolicach. Na szczycie Koloni koło kapliczki i w dawnej leśniczówce Gorzelnia trwają remonty.

Zdów

Typowy dla Północnej Jury piaszczysty trakt koło Zdowa.

Zdów

Mentalność "naszych współplemieńców" chyba jednak się tak szybko nie zmieni :(
Wszak na dwa dni majówki pogoda dopisała, w terenie ludzi dużo, to i śmieci dużo po sobie zostawili. Powyżej ślady "biesiady" koło
Źródła spod Skały w Zdowie...

Zalew Dzibice / Kostkowice

Białka Zdowska ciut powyżej Zalewu Dzibice.

Zalew Dzibice / Kostkowice

Spuszczono część wody z zalewu i Białka pracowicie pogłębia swe koryto.

Zalew Dzibice / Kostkowice

Obniżone lustro wody przy tamie Zalewu Dzibice - planowany jest remont.

Białka Zdowska

Bobry na Białce Zdowskiej poniżej ośrodka harcerskiego mają się dobrze i kopią coraz głębsze nory na które trzeba naprawdę mocno uważać. Wody jakieś 25-30cm mniej niż pod koniec zimy.

Wrzoski

Zagrodzona polna droga między Wrzoskami a Kostkowicami.
Przejazd był zagrodzony już zimą, ale nie było tabliczek i bokiem dało się samochodem jeszcze przejechać, teraz już od strony Kostkowic mostek na Wodzącej całkiem zatarasowany. Tą drogą jeździło wielu rowerzystów, samochodami też miejscowi nie raz jeździli, a jak sprawdziłem na geoportalu formalnie drogi tam nie było. Trzeba będzie samochodem w kółeczko jeździć, rowerem da się bokiem omijając zagrodzony teren przejechać.

Wrzoski

Aktualizacja z 24 czerwca 2015r. - sytuacja wróciła do stanu wcześniejszego, znaczy tabliczki zdjęto, tarasujące drogę górki zniwelowano i ponownie da się bez problemów przejechać.

Kroczyce

Za boiskiem w Kroczycach niewielka piaskownia z odsłoniętą podczas eksploatacji skałka wapienną.

Kroczyce

Typowe ujęcie okolic Kroczyc/Podlesic - widok z wąskiej drogi do Jeziorek na Bleszczową z cmentarzem WW, Górę Zborów i Skałki Podlesickie.

Lgotka

Wypalony obszar źródliskowy okresowego potoku uchodzącego do Wodzącej.
Stąd jadę po raz pierwszy od kilku lat dnem dolinki w stronę Piaseczna. Do samej wsi nie dojeżdżam, odbijam na wysokości Sowich Skał w kierunku Barwinka. Dawniej bardzo często tamtędy jeździłem, później porzuciłem szerokie opony na rzecz wąskich semislicków i jazda po miejscami mocno piaszczystych tam duktach stała się średnią przyjemnością ;)

okolice Morska

Rzut okiem wstecz - w lesie po lewej jest jeden z ciekawszych masywów skalnych okolic Morska, czyli rozdwojona skała Barwinek. Kolejne miejsce które aż prosi się o wycinkę.

okolice Morska

Samotna mogiła żołnierza Armii Czerwonej w pobliżu szutru do Ośrodka Morsko.

Morsko

Morsko, szybki zjazd w kierunki Zaborza skąd lasem do asfaltu i do domu.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl