Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - Wiosenna, choć styczniowa wycieczka do Podlesia na grodzisko stożkowe - 06.01.2014

Na Trzech Króli zapowiadali sprzyjającą pogodę, więc trzeba by się ruszyć na rower, pytanie tylko gdzie? Pomysł na trasę, a właściwie pkt docelowy podsunął mi temat założony na ForumJurajskie.pl przez Rybaka - http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=1&t=6083 a dokładniej link do strony Darka it-jura.pl z opisem "jurajskich" grodzisk. Wśród licznych znanych mi obiektów pojawił się również opis grodziska stożkowego w Podlesiu. Co jak i gdzie? przecież tyle razy jeździłem tam różnymi drogami i nic takiego nie widziałem (dlaczego nie widziałem o tym dalej). A że bawiąc się ostatnio "trójwymiarowymi" mapami na Geoportalu zwróciłem uwagę na dość ciekawe kamieniołomy w Olbrachcicach zarys trasy dość szybko sobie ustaliłem.
Wycieczka około 96km, czas prawie 7h - sporo zamarudziłem przy młynach, na grodzisku i ... W każdym razie wracałem już po ciemku.

Włodowice - Zdów - Bliżyce - Sokolniki - Turzyn - Biała Wielka - Bogumiłek - Małchów - Podlesie - Kozaków - Stary Koniecpol - Luborocza - Święta Anna - Przyrów - Julianka - Janów - Czatachowa - Żarki - Kotowice - Włodowice


Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies, lub mapki on-line na Wikiloc (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Zdów

Odsłonięte skałki w Zdowie.


Sokolniki

Zniszczenia po letnich powodziach już usunięte.
Ciekawe jest to że w wielu miejscach woda tworzy praktycznie stałe płytkie zastoiska w miejscach gdzie przed powodzią z 6.VII.13 były one tylko po naprawdę długich deszczach.

Sokolniki

Za Źródłem Halszki i ostatnimi domami Sokolnik krajobraz zmienia się diametralnie.

Turzyn

Tym razem omijam centrum Lelowa i szutrowymi drogami jadę do Turzyna

Turzyn

Urocza dolinka Białki.
Za drzewami na niewielkiej skarpie znajduje się odnowiony XIXw. dwór, a w kierunku Lelowa dolinka wcina się dość głęboko.

Turzyn

Odnowiony dwór w Turzynie.

Droga do Białej

Omijam asfalt i do Białej Wielkiej jadę polną drogą.


Okolice Białej Wielkiej

Ze wzgórza nad Białą Wielką widać jeden z kolejnych punktów wycieczki - pojedyncze drzewa wśród pól na N od Doliny Białki. W wielu miejscach okolic Lelowa widać paliki, czyżby przygotowania do utwardzenia dróg?

Biała Wielka

Kapliczka w centrum Białej Wielkiej.

Biała Wielka

Niektóre zabudowania nie przetrwały letniej powodzi.

Biała Wielka

Białka i XIXw pałac w Białej Wielkiej

Biała Wielka

Urocza wąska droga przy samym korycie Białki

Bogumiłek

Bogumiłek - odnowiony dwór w ośrodku szkolno wychowawczym.

Bogumiłek

Potężny młyn w Bogumiłku.
Przygotowując powyższą relację przekonałem się jak mało swoich wycieczek opisywałem, szczególnie tych z lat 2000-2010. W wielu bardzo ciekawych i charakterystycznych miejscach Progu Lelowskiego, o Jurze nie wspominając, byłem wielokrotnie, mam zdjęcia, lecz tras którymi jeździłem odtworzyć nie potrafię. Pamięć jest jednak mocno zawodna...
Od młyna czarnym szlakiem docieram na skraj lasu i do krzyża już wąskimi rozmokniętymi polnymi drogami.

Okolice Bogumiłka

Oto i kapliczka do której zmierzam.

Okolice Bogumiłka

To jedno z moich ulubionych bardzo klimatycznych miejsc w okolicach Lelowa.
O ile nie trafimy na okres gorących prac na polach to można tu liczyć na spokój, krzyż położony jest z dala od wsi i dróg, a drzewa stanowią śródpolną remizę dla drobnych ptaków.
Wg informacji opublikowanych przez P. Andrzeja Siwińskiego jest to krzyż upamiętniający śmierć Jakuba Zwierkowskiego (1819r.) postawiony przez jego matkę. Marianna z Kałuskich była żoną konfederata barskiego dziedzica pobliskiego Drochlina i Białej Ignacego Zwierkowskiego. Ich drugi syn Walenty był m.in. uczestnikiem Powstania Listopadowego i działaczem emigracyjnym.
Tutaj zdjęcie 2000px napisów na krzyżu z 13.08.2010r.

Okolice Bogumiłka

Polną drogą ku cywilizacji.

Mełchów

Mełchów i aleja wysadzana m.in. orzechami włoskimi.
Niestety droga którą sobie wybrałem nie wyglądała zachęcająco, więc wracam do wsi i jadę szutrem. Przy okazji - droga którą biegnie czarny szlak utwardzono, ale nie miałem czasu by sprawdzić czy aż do Skrajniwia.

Okolice Mełchowa

Droga do Podlesia.
Przecina ona wały wydmowe z licznymi małymi kopankami piasku.

Podlesie

Bardzo charakterystyczna zabudowa Podlesia

Podlesie

Najbardziej znany zabytek Podlesia - drewniany kościół św. Idziego.

Podlesie

A oto i cel mojej wycieczki - relikt rycerskiego grodziska stożkowego otoczonego fosą.
Choć grodzisko to chyba określenie "na wyrost" gródek bardziej by pasowało ;) Obiekt niewielki, niewysoki i niemiłosiernie zarośnięty krzakami, stąd z pobliskiej drogi w sezonie wegetacyjnym wygląda jak zwykła kępa drzew. Tym bardziej że właśnie od drogi przesłonięty jest gospodarstwem.

Podlesie

Zdjęcie pod słońce, ale ładnie widać zarys wałów.

Podlesie

Da się przejść przez "fosę", niestety o zdjęciach ze względu na krzaki można zapomnieć. Widać pozostałości po jakiś wykopach, oraz liczne nory lisów które znalazły tam doskonałe warunki bytowe.
Przecinam tory kolejowe i dobrą drogą przez wieś Kozaków docieram na skraj Starego Koniecpola.

Stary Koniecpol

Stary Koniecpol, dalej kawałek jadę drogą nr 786

Luborocza

Brukowana droga we wsi Luborocza

Okolice Luboroczy

W lesie za Luboroczą zapowiedź dalszych przygód, oraz ciekawy fragment lasu o parkowym charakterze i resztki jakiś bardzo regularnych wykopów/nasypów.

Pańska Góra

Pańska Góra k/Ulesia, to miał być kolejny cel wycieczki...

Okolice Ulesic

Jednak na Pańską nie dotarłem...
Powodem było błoto, choć to nie jest właściwe określenie - kit chyba bardziej pasuje. Na poprzednim zdjęciu wygląda że to zwykła może lekko mokra polna droga, a przebycie po płaskim terenie dokładnie 1600m od skraju lasu do pierwszych łomów zajęło mi prawie 30 minut. Błotko niesamowicie klejące, momentalnie zbijające się w bryły całkowicie blokujące koła i napęd. Jechać się nie dało, pchać też nie, jak na złość zero patyków i śmieci. W końcu znajduję jakąś butelkę PET i z grubsza oczyszczam rower, biorę go na ramię i staram się jak najszybciej dotrzeć do kamieniołomów.

Okolice Ulesic

j.w.
Kiedyś czytałem wspomnienia z okresu IIRP gdzie strasznie żołnierze narzekali na błoto w czasie manewrów na Wołyniu. Błoto miało oklejać nogi i prawie uniemożliwiać marsz. Z czymś takim czasem spotykałem się w kamieniołomach, ale żeby na zwykłych polnych drogach to wydawało mi się podkolorowaniem opisu, teraz wiem że jak najbardziej jest to możliwe... Błota, na szczęście, za Pańską Górą traciło swoje właściwości, gleba była mocno spiaszczona dzięki czemu można było już jechać. l

Okolice Olbrachcic

Ciekawe łomy nad Olbrachcicami.
Ciekawe dlatego że zupełnie inny sposób eksploatacji niż w moich okolicach. Tu łom tworzy niewysokie ścianki równomiernie ścinające/wyrównujące wzgórze, a nad łomem, jak i na wypłaszczeniu powstałym po eksploatacji są pola uprawne.

Okolice Olbrachcic

j.w.

Okolice Olbrachcic

Olbrachcice, cała kamienna zabudowa gospodarstwa

Święta Anna

Klasztor w Świętej Annie

Przyrów

Kościół św. Mikołaja na skraju Przyrowa.


W stronę Julianki

W stronę Julianki
Godz. 15, rower, znaczy napęd głównie, rzęzi cały w błocie a do domku jeszcze 33km.

Okolice Czatachowej

Mgła pod Wampirkiem.
Z Przyrowa via Julianka i Janów jadę szybko do Ostrężnika, gdzie ze względu na zapadający zmrok i nasilając się ruch samochodów uciekam na nową asfaltową ścieżkę do Przewodziszowic. Ogólnie mimo późnej pory w Dolinie Wiercicy bardzo dużo turystów.

Czatachowa

Przygód ciąg dalszy - przed dawną piaskownią między Czatachową a Przewodziszowicami łapię kapcia w tylnym kole. Ciemno coraz bardziej, obręcze wysokie, opony bardzo ciasne i 20 minut walki z materią.

Przewodziszowice

Przewodziszowice.
Już nie kuszę losu, odpuszczam Mirowski Gościniec i główną drogą przez Kotowice wracam do domu.

Na moim koncie Picasa można zobaczyć zmniejszone wszystkie zdjęcia z tej wycieczki

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2019 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl