Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - z Włodowic do Ostrężnika, Trzebniowa i Niegowej - 10.11.2013

Prognozy się nie sprawdziły i zamiast pochmurnej/deszczowej aury zaświeciło słońce, co więcej dość ciepło i słaby wiatr, więc szkoda w domu siedzieć. Wycieczka krótka (ok. 43km), bo późno się zdecydowałem, a do tego polne/leśne drogi na wschód od Ostrężnika po ostatnich deszczach mocno błotniste.

Włodowice - Jaworznik - Żarki - Ostrężnik - Trzebniów - Brzeziny - Postaszowice - Niegowa - Bobolice - Hucisko - Włodowice.


Mapa wycieczki z Włodowic do Ostrężnika, Trzebniowa i Niegowej

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies, lub mapki on-line na Wikiloc (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Góra Włodowska

Typowy dla Jury Północnej piaszczysty dukt między G. Włodowską a Jaworznikiem.
Z Jaworznika do Żarek jadę swoją tradycyjną trasą, czyli najpierw ul. Źródlaną, a za Rachwalcem kawałek poprzeczną polną drogą na Mirowski Gościniec.

Czatachowa

Droga nr 793 w Czatachowej i zjazd do Doliny Wiercicy.
O ile w tygodniu w/w droga jest uciążliwa do jazdy rowerem (duży ruch samochodów osobowych i dużych szybko jeżdżących ciężarówek), o tyle w weekendy poza sezonem turystycznym da się bezstresowo jeździć.

Ostrężnik, Jaskinia Wierna

Otwór Jaskini Wiernej.


Dolina Wiercicy

Widok z poręby w okolicach J. Wiercica.
Na fotce tego oczywiście nie widać, ale w naturze pomiędzy modrzewiem a bukiem była dość ładnie widoczna Bukowa Góra (Pasmo Przedbosko Małogoskie ) z nadajnikiem w Jeżowcu

Dolina Wiercicy

Pod dywanem liści błotniste kolejny.

Siedlecka Droga

Przecinając odnowiony czarny szlak rozrytą drogą zjeżdżam na dno dolinki gdzie w miejscu uroczej piaszczysto-błotnisto-kamienistej Siedleckie Drogi biegnie asfalt... Cóż za każdym razem jak jadę czy przecinam wyasfaltowany w 2013r. odcinek polnej/leśnej dróżki w szeroko pojętych okolicach Żarek to płakać się chce. Ciekawe kiedy "włodarze" przejrzą na oczy i pojmą co jest największym skarbem tego regionu? Oby nie było to już tylko wspomnienie uroku Jury.

Okolice Trzebniowa

Fiołek kwitnący na porębie Walasówki.
Przed Trzebniowem uciekam na prawo w piaszczystą drogę biegnącą płytkim wąwozem pod Walasówką i Bukowiem, skąd nawet bez nadmiernie uciążliwego przedzierania wdrapuję się na Walasówkę.

Okolice Trzebniowa

Widok z Walasówki na Dolinę Wiercicy i Sokole Góry.

Okolice Trzebniowa

Na wzgórzu spora poręba, jednak sprzątnięto tylko grubsze drzewo i miejscami ciężko przejść przez gałęzie poprzerastane zielskiem.

Okolice Trzebniowa

Błotnisto kamienisty zjazd do Trzebniowa

Okolice Trzebniowa

A tu dla odmiany podjazd do Brzezin.
Oby droga zachowała swój charakter jak najdłużej, bo na lewo za bocznym wąwozem już ktoś jakąś altanke na zboczu postawił...

Brzeziny

Brzeziny i oczyszczone dawne siedlisko.
Na obrzeżach Jury i na Progu Lelowskim coraz więcej zruinowanych siedlisk przechodzi w nowe ręce.

Brzeziny

j/w

Postaszowice

Na ostrym zakręcie drogi Postaszowice - Gorzków chwilę waham się czy zjechać do Wąwozu Tarnówki, jednak wybieram inny wariant i asfalt opuszczam przed samymi Postaszowicami.

Niegowa

Błotnistą polną drogą ześlizguję się do rozległej dolinki na N od Niegowej.

Niegowa

Droga do oczyszczalni na N od Niegowej.
Geograficznie to jak najbardziej Jura, droga biegnie między dwoma skalistymi pagórkami o płaskich szczytach, ale za widoczną górką krajobrazowo to już bardziej Próg Lelowski. Słońce zachodzi, a że bez przedniego oświetlenia byłem więc już najkrótszą drogą via Bobolice, Hucisko i Rzedkowickie Gaje wracam do domu.

Na moim koncie Picasa można zobaczyć zmniejszone wszystkie zdjęcia z tej wycieczki

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl