Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - na Ostrowy nad Ogorzelnikiem - 10.12.2017

Zimowe okienko w grudniu ;) którego śnieżny początek dość szybko w późnojesienną aurę się przemienił. Planowałem wstępnie w niedzielę gdzieś dalej ruszyć, ale niespodzianka, w nocy spadło trochę białego (w grudniu? no kto to widział), wiało dość mocno z południa i po prostu nie chciało mi się z domu ruszyć. A szkoda bo pogoda całkiem całkiem - czasem lenia zwalczyć najtrudniej, ale jak już się za próg wyjdzie jest OK. I mimo że każdy metr przebytej trasy znany na wylot to ruszyć nawet na te skromne trzy godziny było warto.
Fotki w ramach eksperymentu wymieszane, część wywoływana z RAWów, część to JPGi wygenerowane przez puszkę. Niezależnie od sposobu wywoływania o czym pisałem już wielokrotnie fotki strasznie tracą po zmniejszeniu i od 2018r. będę już dawał większe. Czy 1200px czy 1600px kwestia zastanowienia...

Dystans 37km, czas 3h
Trasa: Włodowice - Biała Góra - Mirów - Wielka Góra - Ogorzelnik - Ostrowy - Bliżyce - Kostkowice - Kroczyce - Morsko Zaborze - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Biała Góra

We Włodowicach miast mokrym asfaltem jadę polną drogą przez Białą Górę, której nazwa oczywiście od wapiennych skał odsłanianych orką i licznymi łomami się wywodzi. To powrotna trasa moich spacerów z czworonogiem, a mimo iż znam rozkład błotka to pakuję się z rozpędu w jedną ze sporych kałuż.

Kotowice

Na pierwszowojennej nekropoli w Kotowicach prace przy murku dawno zakończone i tylko pryzmy kamieni pozostały.

Kotowice

Na leśnym dukcie do Gorzelni lekkie szykany.

Mirów

Widok na zamek Mirów i południowe zbocza Grzędy Mirowskiej z małej ambony na kocie 385.
Ambona bardziej na mini wieżę widokową wygląda a posadowiono ją zaraz ponad regularną okrągłą dziurą w ziemi. Wg WIG-ówek w tym miejscu nie było budynku, zresztą na studnię lokalizacja zbyt dziwaczna, wszak to szczyt górki (widok 3d/LIDAR na mapach NID, ambona jest w centrum kadru gdzie krzyżyk). Na nawet mały wapiennik dziura za mała, może pozostałość jakiś pozycji bojowych?

Wielka Góra

Podjazd Szlakiem Orlich Gniazd na Wielką Górę, gdzie dawniej dostępu broniły dwa potężne buki. Ostatnio, już parę lat będzie, jechałem w przeciwną stronę a teraz podjazd średnio przyjemny - kopny nie zmarznięty piasek, na nim dywanik liści i jeszcze cienka warstwa śniegu.

Wielka Góra

Buków tworzących naturalną bramę na skalnym garbie do dawna już nie ma, szczęściem na kilku starszych zdjęciach są. Powyższa fotka z zimowego spaceru w lutym 2004r.

Wielka Góra

Na wypłaszczonej polance opuszczam SOG i swymi starymi ścieżkami ścinam na Szlak Warowni Jurajskich. Przez chwilę zastanawiam się czy nie pojechać dolinką między Wielką G. a Małym Bukowcem (biegł tam wiele, wiele lat temu SWJ), ale ostatnio jak jechałem ścieżka była średnio drożna i odpuszczam.

Wielka Góra

Zjazd wśród dorodnej buczyny szlakiem Warowni Jurajskich na wschodnich zboczach Wielkiej Góry.

Ogorzelnik

Widok na Ogorzelnik.
W lasach ścieżki mocno rozryte przez dziki, dla odmiany względem podjazdu po piasku, dobrze że ziemia nie zmarznięta, a na duktach sporo śladów turystów/spacerowiczów.

Ogorzelnik

Kamienny przystanek w Ogorzelniku.

Antolka

Przed Antolką skręcam w polną drogę na wschód.
Wiedzie ona widokowym grzbietem między Antolką a wzgórzem Ostrowy k/Bliżyc, dalej do Dobrogoszczyc - to jedno z moich ulubionych, spokojnych miejsc Jury Północnej. Na wschodnim lessowo-rolniczym skraju Jury z pięknymi widokami i panoramą od Bełchatowa i Doliny Pilicy przez Pasmo Przedborsko-Małogoskie, sporadycznie G. Świętokrzyskimi, po Białą Górę na Wyż. Miechowskiej. Oczywiście też i bliższych jurajskich widoków nie brak.

Antolka

Widok wstecz na Wielką Górę/Bukowiec i Grzędę Mirowską z Mirowem (Bobolice za lewą krawędzią kadru). Oczywiście by ładnie ten kadr przedstawić trzeba by o świcie, no wczesnym rankiem w każdym razie się tu pojawić.

Ostrowy

A ma droga na południowy-wschód wiedzie z widokiem na pasmo Skałek Kroczyckich.
Grzbietem tym jeżdżę rowerem, choć samochodem nie raz nie dwa się zdarzało, regularnie od 20 lat i zawsze z największą przyjemnością. Fotki są gdzieś w archiwalnych relacjach, a w 2008r. poprowadziłem tędy jedną z tras rowerowych opracowanych dla Jurajskiej Organizacji Turystycznej.

Ostrowy

Widok na północ w stronę Lelowa i Staromieścia, obok pole zżętej gryki

Bliżyce

Bliżyce, od kilkunastu miesięcy kawałek już wyasfaltowany, dawniej był tu drogowskaz do Dobrogoszczyc kierujący w lessową (błotnistą znaczy) wąską na furę polną drogę.

Bliżyce

Ale do Dobrogoszczyc nie jadę. Wybieram szybki zjazd do Waleńca z widokiem na Skałki Kroczyckie, Podlesickie i Rzędkowickie.

Waleniec

Zimowe koniki w Dobrogoszczycach-Waleńcu.

Dobrogoszczyce

Nad zalew kawałek lasem przez kotę 333 zwieńczoną małymi skałkami.

Zalew Dzibice

Zalew Dzibice.

Wrzoski

Dolinka Wodzącej (nie Dol. Wodąca, bo ona koło Smolenia, a ta od nazwy potoczku) i znowu zamknięta droga między Kostkowicami a Wrzoskami. Wszystko solidnie pogrodzone, przeciągnięty el. pastuch i tabliczka "Droga prywatna" - obszarniki normalnie. Już kiedyś droga była przegrodzona, później szykany uprzątnięto, a teraz znowu. Szkoda, dawniej takich sytuacji na Jury Północnej nie było...
Zastawa wymuszaja zmianę pierwotnego planu (miałem jechać jeszcze do Gołuchowic) i wschodnim brzegiem potoku, wąską ścieżką docieram do rozkopanej Marianki.

Marianka

W Kroczycach ostro pracują przy kanalizacji stąd trzeba kawałek po kopnym piachu i przecisnąć się koło koparki.

Kroczyce

Całkiem spora i ładnie odsłonięta skałka w centrum Kroczyc.

Włodowice

Ruiny "Aten Olkuskich", czyli włodowicki pałac.

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl