Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
wycieczka rowerowa - Dolina Górnej Pilicy - 15.05.2013
Wolny dzień, prawie idealna pogoda (prawie, bo do Szczekocin wiało dość mocno w nos) i konieczność sprawdzenia stanu Pilicy, czyli na rower czas.
Trasa doskonale znana, pokonywana wielokrotnie w tym również w czasie wycieczek Forum Jurajskiego prowadziła z Kostkowic wzdłuż torów CMK dnem tektonicznego Rowu Białki Zdowskiej. Z Zawady uciekam pod wiaduktem do Grabca i przez Bonowice dojeżdżam do skraju Szczekocin. To wyjątkowo ciekawy odcinek, gdyż zabudowa jest tylko po jednej stronie drogi, a po drugiej sady i niewielkie lasy nad brzegiem Krztyni rozbrzmiewające trelami słowików, drozdów i innych ptasich śpiewaków. Na skraju Bonowic wąską metalową kładką przekraczam Krztynię i przez "tereny przemysłowe" docieram na rynek w Szczekocinach. Kupuję zapasową dętkę, zjadam lody, zaglądam na teren pałacu i trochę klucząc wzdłuż Pilicy jadę do betonowej kładki i młyna. Stamtąd rozpoczynam najciekawszy etap wycieczki klucząc leśnymi drogami od Tęgoborza od Przyłęku co jakiś czas zjeżdżając na napilczańskie łąki. Od spalonego młyna wracam już asfaltem przez Nakło do Zawady skąd po śladzie via Browarek, Kostkowice do domu.
Przyroda w Dolinie Pilicy wspaniała i urozmaicona, poziom wody w Krztyni/Pilicy bardzo wysoki, łąki w wielu miejscach noszące ślady niedawnej wysokiej wody, sporo podmytych nowych drzew i zniszczona droga na łąkach na wschód od Tęgoborza.
Sztuczny próg na Pilicy w Szczekocinach.
Na jednym ze spływów w latach ubiegłych bez zastanowienia go spływaliśmy, przy aktualnym stanie wody to rosyjska ruletka...
j/w
Młyn w Szczekocinach
Młyn między Szczekocinami a Tęgoborzem (osada Domki), od tego miejsca zaczyna się naturalnie meandrujące koryto Pilicy
Mostek na Pilicy w miniaturowej osadzie na wschód od Tęgoborza (obok "Pod Łysą Górą")
Koryto Krztyni w miejscu najmniejszej odległości, ledwo 80m, od sąsiedniej Pilicy.
Dopiero teraz gdy nie ma roślinności zauważyłem, że Krztynia płynie zdecydowanie wyżej od Pilicy.
Widok na zakole Krzttyni z urwistej skarpy koło Tęgoborza
j/w
Krótki filmik z widokiem na zakole Krztyni
Opłotki Tęgoborza
Flora i fauna na skraju lasu i łąk
Łąki nad Pilicą
Wysoka woda na Pilicy
Kopytne, które chwile wcześniej spłoszyłem na skraju bagna
Siódmaczek leśny, kwitnie ich pełno w runie zarówno na suchych zboczach doliny jak i na obrzeżach bagien.
Ciemiężyca zielona na skraju bagienka
Ponownie Pilica
Normalnie wody jest o kilkadziesiąt cm mniej, a po zielsku, śmieciach na drzewach i świeżym błocie na łąkach widać, iż woda niedawno płynęła poza korytem
j/w - poziom wyższy niż podczas spływu kajakowego w lutym 2013
Szyszki
Spalony młyn koło torów CMK.
W tym miejscu (patrząc prostopadle do ściany budynku, bo koło pali jest głebiej) zazwyczaj wody jest po kolana i wspaniałe, czyste, piaszczyste dno.
Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.