Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - do Smolenia - 17.12.2013

W sobotę 14 grudnia w Pilicy późnym popołudniem zaplanowano Spotkania z historią, a że transport nie wypalił to pomyślałem iż pojadę sobie wcześniej na krótką wycieczkę do Smolenia, gdzie powoli dobiegają końca prace adaptacyjne na zamku. Pogoda, a właściwie utrzymująca się przez cały dzień mgła miejscami ograniczająca widoczność do 20m skutecznie plan zniweczyła i skończyło się na 42km spacerku praktycznie w całości po drogach utwardzonych (z małym wyjątkiem na bardzo przyjemny terenowy zjazd lasem od Podzamcza do Woli Kocikowej). Na moje szczęście wieczorem mgła się rozwiała i powrót z mocnym oświetleniem był bardzo przyjemny, nawet wioskowe kundle nie dokuczały za bardzo ;)
Dopiero we wtorek 17.12 udało mi się powtórzyć wyjazd, pogoda dopisała, nawet mocno wiejący z zachodu wiatr nie przeszkadzał w jeździe. Trasa około 58km, ale nie zabrałem nic do picia/jedzenia i pod koniec trochę z sił opadłem ;)
Włodowice - Żerkowice - Giebło - Pilica - Smoleń - Wola Kocikowa - Kiełkowice - Siamioszyce - Kroczyce - Lgotka - Włodowice


Mapa wycieczki do Smolenia

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies, lub mapki on-line na Wikiloc (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Morsko

Zjazd na Morsko-Zaborze, na otwartej przestrzeni pogoda wczesnowiosenna, ale w lasach sporo lodu.
Dalej najkrótszą asfaltową drogą via Skarżyce do Żerkowic.

Żerkowice Pańska Góra

Żerkowice, umocnienia linii B1 na Pańskiej Górze.

Giebło

Wspaniały, pierwotnie XIIIw. kościół w Gieble.
Ładniejsza fotka jest na JuraPolska.pl

Pilica, bastiony pałacu

Mocno błotnistą Aleją docieram do ufortyfikowanego pałacu w Pilicy i zamiast jechać klasycznie czerwonym szlakiem koło bramy wybieram ścieżkę bezpośrednio przy południowo-zachodniej linii murów. Kilkadziesiąt metrów dalej przykry widok - kolejny fragment fortalicji legł w gruzach...

Pilica, bastiony pałacu

j.w.

Pilica

Koło ogródków działkowych zjeżdżam na wprost szkoły i łamiąc przepisy wąską jednokierunkową uliczką "mknę" na dno Doliny Pilicy, na brzeg zalewu. Lekko po lewej widoczna jest Góra św. Piotra, a po prawej mleczarnia. Groblą między zalewami i przez osiedle domków docieram do żółtego szlaku rowerowego biegnącego ku Dolinie Wodącej i Dolinie Cisowej i rozpoczynam stromy podjazd.

Pilica

Widok z Bukowej Góry na kotlinę w której rozłożona jest Pilica, stąd już wąskim asfaltem wręcz rzut beretem do Smolenia.

Smoleń

Na parkingu pod zamkiem pełno samochodów z materiałami budowlanymi, więc jadę/obchodzę miedzą wzgórzem zamkowe od południa.

Smoleń

Południowe mury zamku

Smoleń

Pytam o zgodę na wejście i już po chwili jestem na zachodniej części, gdzie cały czas trwają prace.

SmoleńSmoleńDolina Wodąca

Na niebieskim szlaku w kierunku Złożeńca warunki zimowe.

Okolice Złożeńca

Niebieski szlak w stronę Brzuchackiej Skały, który ucieka w lewo, a ja wybieram drogę dnem dolinki.

Okolice Złożeńca

Drogą dnem doliny dawno temu biegł niebieski szlak, obecnie znaki są ledwo czytelne.
Po prawej rozległe śródleśne pola.

Wola Kocikowa

Lodowisko na szutrze już przy Woli Kocikowej, na asfalcie jadę w górę dolinki

Czarny Las

Odświeżam sobie w pamięci drogę którą ostatnio jechałem przygotowując trasę turystyczną PolandTrophy (ostatecznie trasa biegła poza PK Orlich Gniazd), a na zdjęciu widok z okolic linii WN nad Czarnym Lasem.

Las Bukowiec, Giebło

W Kolonii Giebło kawałek pod górkę asfaltem, by za ostatnimi domami skręcić w las i wspaniałym bukowcem szybko zjechać do żółtego szlaku.

Las Bukowiec, Giebło

W Lesie Bukowiec żółty szlak pieszy biegnie dnem płytkiego wąwozu, niestety w niższej jego części sporo śmieci.

Kiełkowice

Dzika piaskownia na skraju lasu na wysokości remizy w Kiełkowicach.

Kiełkowice

Kapliczka przy wyjeździe z dolinki na asfalt Żerkowice - Giebło.
Asfaltem jadę do Sulin i skręcam do osady Więcki.

Dolina Więcki

Od zabudowań kawałek przez las i śródleśne łąki docieram do Doliny Więcki powyżej Siamioszyc, a dalej już asfaltem do Kroczyc.

Kroczyce

Kroczyce, droga do Lgotki.
Po prawej Bleszczowa na szczycie której jest cmentarz wojenny z WW, na na wprost Góra Zborów i Skałki Podlesickie

Włodowice

Włodowice, kościół św. Bartłomieja w promieniach zachodzącego grudniowego słońca.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl