Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


wycieczka rowerowa - treściwy marcowy rozruch po asfaltach PK Orlich Gniazd - 24.03.2017

Jak w tytule - solidny, jak dla mnie, rozruch po naszych pagórkach Północnej Jury. Niby tylko 83km, ale wg. on-linowych programów ponad 950m przewyższenia. Trasę ułożyłem sobie po bocznych asfaltach tak by ruch był jak najmniejszy, jednocześnie górek nie brakło a i widoków takich jak lubię też dostatek. W terenie warunki typowego przedwiośnia - na otwartej przestrzeni śnieg tylko na miedzach, w lasach szczególnie na północnych zboczach jeszcze zima w pełni, a wszędzie poza asfaltem błoto po uszy. Wiaterek jeszcze chłodny, za to podczas późnopopołudniowego powrotu przez Karlin i Pomrożyce ptaki śpiewały typowo wiosennie :)
p.s.
foty prawie bez obróbki wywołane z automatu w SilkyPix.

Dystans: 83km, czas całej wycieczki: 5:20h
Trasa: Włodowice - Skarżyce - Mokrus - Pilica - Strzegowa - Domaniewice - Bydlin - Kwaśniów - Ryczów - Podzamcze - Karlin - Kromołów - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Skarżyce

W Skarżycach na górce ktoś w super widokowym miejscu do budowy się szykuje.

Żerkowice

"Królewska" ;) rezydencja w Żerkowicach

Mokrus

Wąski asfalt przez Kol. Sachalin do Mokrusa.
Jeżdżę nim zazwyczaj by ominąć stromą górkę na Niwiskach przed Giebłem, lecz tym razem mijam bokiem nie tylko górkę, a również najstarszy kościół głównego grzbietu naszej Jury.

Mokrus

Mokrus, coś przy kaliczce kombinują...

Giebło

Do siedliska na N od Giebła kawałek szutrem trzeba.

Gulzów

Kwintesencja wschodniego skraju Jury - wąski asfalt przez półotwarte rolnicze mocno pofalowane tereny, dawniej oczywiście były błotniste polne drogi lub olśniewająco białe wapienne/kredowe szutry. To właśnie moja Jura, tu z dala od tłumów Ogrodzieńca/Bobolic/... jest najlepiej. I właśnie ze względu na taki krajobraz, podobne środowisko przyrodnicze wzmocniony jeszcze licznymi niewielkimi potokami tak dobrze czuję się na szeroko pojętej miechowszczyźnie.

Giebło

Widok wstecz w kierunku Giebła.

Gulzów

Zjazd z Giebła w stronę Owczarni z widokami na zalesione pagórki Pasma Smoleńsko-Niegowonickiego.

Pilica-Owczarnia

Nad Pilicą (Owczarnia) jedne z większych cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny.

Pilica

Widok który oko rejestruje bardzo często, ale na zdjęciu go do tej pory chyba nie miałem - zjazd do Pilicy z widokiem na aleję dojazdową do kryjącego się wśród drzew pałacu i kępę kilku drzew na malutkim pagórku górnej części dolinki.

Pilica

Ufundowany przez Marię Sobieską z Wesslów klasztor oo Franciszkanów w Pilicy. Uczestnicy ForumJurajskiego mieli ze dwa lub i więcej razy okazję tam gościć. Zresztą nie tylko w klasztorze, ale też i w pałacu, farze, pilickich cmentarzach a to wszystko dzięki staraniom Aleksandra. Więcej relacji gdzieś w otchłani forum.

Dobra

Odnowiona kapliczka św. Jana Nepomucena w Dobrej.

Pilica

Niewielkie progi/kaskady na uregulowanej Pilicy między Dobrą a Wierbką.

Sławniów

Po raz pierwszy od wielu lat ze Sławniowa wdrapuję się na strome tu północne zbocza Doliny Pilicy wąskim asfaltem. Wolę nim zjeżdżać, podjeżdżam z samej Pilicy lub Kleszczowej, ale tym razem zmęczyć się planowałem.

Sławniów

Górna łagodna część już na wierzchowinie z widokiem na zamek Pilcza.

Dolina Pilicy

W tle widok na Wierbkę i Dolinę Pilicy, a na pierwszym planie stary-nowy rower.
Wymienione koła na maszynowych piastach, hamulce, amortyzator, rama i trochę drobiazgów. Po poprzednim wyjeździe okazało się że widoczne w starej ramie pęknięcie nie jest jedynym, albo podłej jakości materiał miała już całkiem dość. W każdym razie po zdjęciu koła tylny widelec dość "plastycznie" w rękach się zachowywał. Teraz pomijając sprawy czysto eksploatacyjne mam nadzieję że podobnie jak w przypadku MTB co najmniej na dekadę będzie spokój.
Jako że to pierwszy wyjazd po złożeniu całości w sumie co najmniej z pół godziny pochłonęło ustawianie siodełka, doregulowywanie napędu i tylnego hamulca. Z tym ostatnim był największy problem - linka nie wracała do samego końca powodując up...we dzwonienie klamki. Okazało się że zbyt mocno spiąłem pancerze (za ostry łuk) a i samo wejście do zacisku było pod dużym kątem. Trochę poprawiłem w czasie jazdy, resztę w domu i mam nadzieję że teraz będzie OK, jak nie to się hydraulikę do tyłu zapoda... Dlaczego od razu nie założyłem ham. hydraulicznych? bo jeżdżę turystycznie i na Jurze nawet w MTB mechaniki sprawdzają się wyśmienicie, a są łatwiejsze w obsłudze i nie wymagają zmiany klamkomanetki.

Dolina Cisowej

Widok na Smoleń i górną część Doliny Cisowej (fotki wiosenno-zimowe dokładnie sprzed 5 lat i jesienne.

Dolina Cisowej

Wyjazd z Dołków w Dol. Cisowej w kierunku Strzegowej częściowo w warunkach całkowicie zimowych. Co było wręcz niesamowite - pod kolami czuć było trzeszczenie skorupy asfaltu, którego cieniutką warstwę na kiepskie podbudowie podnosłą woda i lód.

Dolina Cisowej

Koniec podjazdu, Pajero zdaje się musiało reduktor załączyć.

Dolina Cisowej

Widok wstecz, w naturze oczywiście panorama dużo szersza ze stołpem i zamkiem wysokim jednego z najpiękniejszych Orlich Gniazd włącznie.

Strzegowa

Strzegowa, administracyjna Małopolska wita.
Niby do Domaniewic lepiej przez Poduchowne jechać, ale wtedy cofnąć się trzeba do Dłużca, a szczęściem w sobotnie popołudnie ruch na wąskiej, krętej DW794 niewielki i można było główną.

Dłużec

Pochodząca z XVIIIw. położona na małym pagórku kapliczka p.w. św. Józefa w Dłużcu.

Dłużec

Wnętrze powyższej kapliczki.

Dłużec

XVIIIw. drewniany kościół p.w. św. Mikołaja w Dłużcu.

Dłużec

Dłużec, widok ze "wzgórza cmentarnego" na wschodnią część Pasma Smoleńsko-Niegowonickiego.

Domaniewice

"Nowy" wąski i bardzo fajnie pofalowany asfalt z Lgoty Wolbromskiej do Domaniewic, skąd bokiem koło remizy w stronę Bydlina.

Bydlin

Bydlin, kaplica cmentarna z odznaką 1 Brygady w miejscu rozety. Ciekawe co w tym roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 104 rocznicy Bitwy pod Krzywopłotami będzie się tu działo?

Kwaśniów

Droga Bydlin-Cieślin-Kwaśniów ma już na całej długości nowy dywanik, acz nitka koło cmentarza (wychodząca na górce koło kościoła), dalej fatalna.

Kwaśniów Górny

Kwaśniów Górny - zjazd w kierunku Złożeńca/Pilicy.

Rez. Ruskie Góry

Na wysokości rezerwatu Ruskie Góry - na północnych zboczach jeszcze zima, a droga cały czas łagodnie wspina się na zbocza Pasam Smoleńsko-Niegowonickiego.

Ryczów

Ryczów, jedna z kilku odnowionych studni gromadzkich.

Ryczów

Centrum Ryczowa, za którym nigdy nie przepadałem. Otoczenie przepiękne, ale sama miejscowość duża z bardzo ciasną zabudową, kiepskim zaopatrzeniem i bardzo specyficznym barem (kto go pamięta z początku lat 90-tych ten rozumiem). Ryczów przełomu lat 80/90-tych wygrywał z wieloma innymi miejscami Jury doskonałą komunikacją i przepięknymi dużymi skupiskami niezalesionych skał w bezpośrednim sąsiedztwie dużych bukowców (obecnie rez. Ruskie Góry).

Ryczów

Ostańce w centrum Ryczowa.

Podzamcze

Podjazd przed Podzamczem.

Podzamcze

Podzamcze, w stronę Bzowa z widokiem na Górę Birów.

Bzów

Zjazd do Bzowa z widokiem na Dolinę Górnej Warty (Zawiercie) i silnie rozmytą/zerodowaną tu jurajską kuestę.

Bzów

Rzędowa Skała nad Bzowem.

Bzów

Rozłogi na Białym Kamieniu.

Karlin

Zjazd do Karlina.

Karlin

Kapliczna na wyjeździe z Karlina.

Kromołów

Zjazd z Szubienicy nad Kromołowem, jeszcze 3 górki i w domu.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl