Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - złota polska jesień w Zagłębiu Dąbrowskim - 27.10.2015

Musiałem pojechać na pogranicze Sosnowca i Będzina. Mając do wyboru samochód, dwa razy tańszy pociąg lub "darmową" wycieczkę rowerową wybrałem to ostatnie tym bardziej, iż pogoda wspaniała a i na rowerze przez ostatni miesiąc jeździłem bardzo niewiele. Trzeba październikowe braki kiedy albo czasu albo pogody brakowało zdecydowanie nadrobić. Kolory bajeczne, jednak wróciłem średnio zadowolony - nie specjalnie leżą mi tamte okolice, bardzo nie lubię jeździć z założeniem by na godzinę xx być w danym miejscu, a i ze zdrowiem ostatnio coś nie teges :(

Dystans ok. 107km, całość zajęła mi 6h z czego samej jazdy ok. 5h
Włodowice - Zawiercie - Łazy - Chruszczobród - Trzebiesławice - Pogoria 4 - Łagisza - Będzin - Sosnowiec i powrót z drobnymi odstępstwami praktycznie po własnym śladzie.
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Zalew Rak

Zalew Rak na pograniczu Blanowic (Zawiercie) i Rudnik.

Kolory jesieni

Kolory jesieni na opłotkach Zawiercia.
Jedzie mi się fatalnie, nie dość że z plecakiem czego bardzo na rowerze nie lubię, to ostatnio na trekingu żona jeździła i podniosłem siodełko trochę za nisko. W Zawierciu zatrzymuję się na stacji BP, podnoszę siodełko i dopompowuję koła.

Łazy

Koło dworca w Łazach lokomotywę ustawili.

Kolory jesieni

Kolory jesieni II

Dolina Mitręgi

Dolina Mitręgi na opłotkach Chruszczobrodu.

Trzebiesławice

Trzebiesławice, wiejska peryferyjna dzielnica Dąbrowy Górniczej i położona w jej centrum kaplica z przełomu XVII/XVIIIw.

Trzebiesławice

Widoczki jak na Jurze - po lewej dolomitowe porośnięte buczynami wzgórza Garbu Tarnogórskiego (Bukowa Góra, Trzebiesławska Góra), a w pobliżu drogi liczne kochbunkry Linii b2 (b1 przebiega przez jurajskie pagórki).

Bukowa Góra

Bukowa Góra widziana od zachodu. Teraz szybki przejazd nad Pogorię, ale najpierw trzeba przeciąć w Karsowie "Gierkówkę", znaczy DK1 co bywa zadaniem nie do końca prostym.

Pogoria 4

Pogoria 4 i wiodąca jej zachodnim brzegiem asfaltowa ścieżka pieszo-rowerowo-rolkowa. Mimo iż okolice południa w środku tygodnia całkiem sporo ludzi.

Pogoria 4

Pogoria 4 - w ubiegłych latach bywaliśmy tu dość często, ale później tłok straszny się zrobił, do tego pełno off-roadowców a na wodzie skuterów, czyli o spokoju zapomnieć można było. Szkoda bo miejsce bardzo sympatyczne.

Czarna Przemsza

Czarna Przemsza w Preczowie.

Łagisza

Łagisza industrialnie.
Dalej trochę kluczenia i szybki "przelot" przez Będzin przy sporym ruchu.

Szpital św. Barbary w Sosnowcu

Szpital św. Barbary administracyjnie już w Sosnowcu, znaczy u celu wyjazdu.

Będzin

Zamek Będzin widziany od strony południowo-zachodniej. Czasu coraz mniej miałem stąd rezygnuję z wejścia na wzgórze zamkowe.

Pogoria 4

Wracam po śladzie, czyli ponownie Pogoria 4.

Trzebiesławice

Opuszczony niewielki kamienny domek na skraju Trzebiesławic.

Kolory jesieni

Kolory jesieni III.
Trasa zaplanowana bez odcinków terenowych (wiozłem laptopa, no i czasu nie za wiele), chłodno i myślałem że bez picia dam radę. Wyszło inaczej i rosnąca przy drodze nad Chruszczobrodem jabłonka z późnymi soczystymi jabłkami okazała się zbawieniem.

Wiesiółka

Okolice Wiesiółki. Dalej szybko przez Łazy, "kolejówką" do Zawiercia, zakupy i przez Parkoszowice do domu. Wyrobiłem się zgodnie z założeniami, czyli wróciłem przed zmierzchem...

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl