Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - foto - zima pod jurajską kuestą - 2023r.

Zbieranina zdjęć z wędrówek na przełaj przez lasy i podmokłe łąki w źródliskowym odcinku Doliny Warty, czyli okolice między Włodowicami, Myszkowem a Zawierciem. Każdy z takich spacerów to kilka, kilkanaście km wędrówki leśnymi duktami, zwierzęcymi ścieżkami i przedziaranai się na przełaj mokradłami. Nie raz nie dwa w ciągu godziny 2-2,5km się przechodzi wypatrując zwierzaków i innych ciekawostek.

Wpis będzie stopniowo uaktualniany.

Foto Samsung GX10 + ob. Pentax 55-300 przepuszczone przez SilkyPix


Dwa metry od ścieżki którą chodzę regularnie przez podmokłe śródleśne łąki na Budziskach.
Oczywiście stary, minimum zeszłoroczny. Zauważyłem tylko dzięki temu że akurat słońce przebiło się przez chmury, a grudniowe ciężkie śniegi zgniotły zielsko. (14.01.23)j.w.

Kruki poniżej jurajskiej kuesty, Włodowice

Kruki poniżej jurajskiej kuesty, Włodowice (16.01.23)Lód włóknisty, to upraszczając on w znacznej mierze jest sprawcą "kamieni rosnących na polach". Chodzi oczywiście o tzw. podnoszenie mrozowe.
(8.01.23)j.w.1/3 stadka płochliwych pań, kawalerów wcięło skutecznie...Pies? wypasiony rudzielec? ...? Canis lupus odpada. Lasy poniżej włodowickiej kuesty, szkoda że tylko jedno zdjęcie zrobiłem. Dekielek ma 58mm średnicy, więc trop około 8x6cm. Zaciekawił mnie kształt środka, a właściwie górnej części środka...
A może to szakal złocisty?Raz jeszcze lód włóknisty, gdzieś koło Mrzygłodu (9.01.23)Ogon w górę i?jednak odwrót.Legowisko pana łosiaa jest i lokator.Na powrocie jeszcze kruk nisko lecący.21.02.2023
Gdzieś na skraju śródleśnego bagienka w źródliskowej Dolinie Warty, co prawda liczyłem na rosochę łosia, ale też nieźle ;)
Poroże jelenia, stara para 16-taka nieregularnego 83cm i 5,9kg wagi całości.
W ramach wyjaśnienia - jeleniowate corocznie zrzucają poroże, jest to proces w pełni naturalny i nic się zwierzakom nie dzieje. W Polsce są zrzuty traktowane jak runo leśne i można je zbierać.jw.jw.jw.A żeby było milej to coś mi się kształt poroża znajomy wydawał i w domu porównując zdjęcia - bach to przecież "zguba" byk którego uwieczniłem rok temu (28.02.2022) na Budziskach.Nad Parkoszowickim Potokiem w Dolinie Górnej Warty rozkwita wawrzynek wilczełyko, 22.02.2023r.Sarni koziołek na skraju trzcinowiska w okolicach Włodowic, 28.02.2023r.Duuuuży kontrast względem ostatnich słonecznych dni. Szaro, zimno, dość paskudnie, wszystko zmrożone, a mimo to w dolinkach śródleśnych potoków unosi się nikły acz bardzo miły i charakterystyczny aromat kwitnącego wawrzynka. Dziwnie to połączenie i odczucia...
Z "mojego" lasu zwierzaki wymiotło, prędzej człowieka teraz można tam spotkać niż nawet sarnę, o dziku czy innym łosiu nie pisząc ;)
3.03.2023r.Uparcie w cieniu, lasy w Dolinie Warty, Gmina Włodowice
12.03.2023r.Żurawie pod Głowienną Górą, Gmina Włodowice
12.03.2023r.Żurawie pod Głowienną Górą, Gmina Włodowice
12.03.2023r.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl