Już za tydzień okrągła rocznica odzyskania niepodległości! obchody mają być bardziej uroczyste ale raczej w wyższych sferach politycznych i w większych miastach... w mniejszych będzie to wyglądać prawie jak co roku - msza za ojczyznę, uroczyste mowy, wiązanki, orkiestra i tyle.
Może chociaż tu na forum warto wspomnieć o tym jak wyglądało odzyskiwanie niepodległości na Jurze? problemem jest mało źródeł w tym temacie

zaglądałem kiedyś do książki J. Ławnika "Społeczeństwo województwa kieleckiego wobec niepodległości" i do B.M. Markowskiego "Społeczeństwo województwa kieleckiego wobec wojny polsko-bolszewickiej". Ta druga pozycja wydaje się ciekawsza dla miłośników Jury - jest wzmianka o udziale mieszkańców np. Poraja, Poręby, Włodowic i oczywiście postawy Zagłębiaków (m.in. sprawa dezercji a działalności KPP)... ale jednak o samym roku 1918 trudno znaleźć więcej wiadomości. Lepszą bibliografię ma Zagłębie dzięki pracom m.in. Przemszy-Zielińskiego, nie mówiąc już o bogatej literaturze dotyczącej powstania Rad Delegatów Robotniczych i Czerwonej Gwardii [gł. na bazie broni odebranej Austriakom]; bardziej wstecz sięgnięto w opracowaniu "Odgłosy rewolucji na Górnym Śląsku w Zagłębiu Dąbrowskim i Częstochowie" - jak widać jednak tematyka podobna. Pytanie do kol. u469 - czy w Twojej książce znajdziemy jakieś wiadomości o ostatnim roku Wielkiej Wojny?
Póki co w Zawierciu na okoliczność Święta Niepodległości "Bieg niepodległościowy" a w Myszkowie XIII edycja Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej; Olkusz na razie skupia się na podkreśleniu 10-lecia przywrócenia samorządu powiatowego (też ciekawa idea). Nieco dalej od naszej Jury ciekawiej zapowiada się 9. i 10. listopada w Siewierzu, gdzie pierwszego dnia nastąpi otwarcie mostu zwodzonego i pokaz musztry konnego szwadronu, a drugiego - promocja książki E. Sołtysika "Siewierz w latach walki o niepodległość 1914-1921".
Znane nam Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego organizuje wycieczkę do Trójkąta Trzech Cesarzy - szkoda że w piątek rano, ale ma to związek z mającymi się tam odbywać uroczystościami uczczenia odzyskania niepodległości przy Obelisku Pamięci. Już od 7.11 w muzeum sosnowieckim otwarta zostanie wystawa pod hasłem "Trójkąt Trzech Cesarzy", a od 12.11 w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej wystawa czasowa "Wszystko co nasze Polsce oddamy - wkład dąbrowskich legionistów w dzieło odzyskania niepodległości". Również dzień po Święcie w Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamek Sielecki o 17.00 wykład M. Kempary "Odzyskanie niepodległości w Zagłębiu Dąbrowskim na tle wydarzeń na ziemiach polskich". Z pewnością więcej atrakcji będzie można znaleźć w Krakowie