Witam! Dodałem do Przewodnika dwadzieścia miejsc położonych w lasach wokół Czernichowa nad Wisłą. Wybór najciekawszych:
Piękny, żeliwny krzyż wystawiony w 1882 roku z fundacji księdza Stanisława Słotwińskiego, opata klasztoru Kanoników Regularnych w Krakowie. Krzyż stoi w Czarnym Lesie, na granicy Kamienia i Rusocic, być może na miejscu jednego z dawnych kopców granicznych. Jeden z najpiękniejszych zabytków tego rodzaju opisanych do tej pory w Przewodniku.

Cmentarz epidemiczny pod Kajasówką, położony tuż przy styku Czułówka, Przegini Narodowej i Nowej Wsi Szlacheckiej. Nie wiadomo, skąd wzięły się ułożone pod krzyżem kamienne płyty nagrobne z niemieckimi napisami. Z informacji zasłyszanej w Czernichowie wynika, że zostały one tutaj przywiezione przez miejscowych szabrowników, którzy po zakończeniu wojny wyruszyli na tzw. ziemie odzyskane w celu grabieży opuszczonego mienia niemieckiego. Informacja ta nie została jednak w żaden sposób potwierdzona.

Nieczynny kamieniołm wapienia i piaskowca na Ratowej. Eksploatowany od XIV wieku, przez większość czasu należał do klasztoru Kanoników Regularnych z krakowskiego Kazimierza (właściceli pobliskiego Kamienia). Pozyskany surowiec zwożono do miejsca załadunku nad Wisłą, skąd spławiany był rzeką między innymi do Krakowa. W pierwszej połowie XX wieku do transportu kamienia używano kolejki wąskotorowej (na drugim zdjęciu pozostałość po kolejsce - leśna droga stokowa z kamienną obudową zbocza).


Wspomnieniem z czasów II wojny światowej są liczne betonowe schrony (Kochbunkry), będące częścią niemieckiej linii umocnień Stellung B1, która biegła w tym rejonie pomiędzy punktami oporu (Stutzpunkt) Czułówek i Kossowa (ten drugi położony już za Wisłą).

W miejscu spalonej gajówki na Żakowcu stoi pomnik poświęcony pamięci trzech partyzantów Gwardii Ludowej, którzy zginęli 13 września 1943 roku w potyczce z niemiecką żandarmerią. Za pomoc udzieloną partyzantom leśniczy Franciszek Kosycarz trafił do obozu w Oświęcimiu, gdzie zginął 18 grudnia 1943 roku.

Ruiny ośrodka harcerskiego koło Przegini Duchownej to smutne świadectwo nieudanej inwestycji z czasów całkiem nieodległych. Według informacji zasłyszanej w Czernichowie, ośrodek wybudowano na przełomie lat 80/90 XX wieku, nigdy jednak nie oddano go do użytku. Z czasem budynek został zdewastowany, a wszystkie nadające się do wykorzystania elementy (armatura, okna i drzwi itp.) zostały rozkradzione.

Wykaz wszystkich obiektów, które trafiły do Przewodnika:
Czernichów, pomnik partyzancki w lesie Żakowiec
Czernichów, kapliczka przydrożna, 2. poł. XX w.
Czułówek, cmentarz epidemiczny, XIX w.
Kamień, kopalnia wapienia w lesie Ratowa, XIV-XX w.
Kamień, krzyż przy drodze do Rusocic (1), 1882 r.
Kamień, krzyż na granicy z Podłężem, 2 poł. XIX w.
Kamień, krzyż przy drodze do Rusocic (2), 1882 r.
Przeginia Duchowna, komora łączności, 1944 r.
Przeginia Duchowna, ośrodek harcerski, 2. poł. XX w.
Przeginia Duchowna, schron, 1944 r.
Przeginia Duchowna, kamieniołom na Kamyku, 1. poł. XX w.
Przeginia Narodowa, schron pod Sowią Górą (1), 1944 r.
Przeginia Narodowa, schron pod Sowią Górą (2), 1944 r.
Rusocice, schron przy drodze do Zagórza (1), 1944 r.
Rusocice, schron przy drodze do Zagórza (2), 1944 r.
Rusocice, krzyż na skale Czubatka, 2010 r.
Rusocice, wapiennik i kamieniołom pod Czubatką
Rusocice, schron, 1944 r.
Rusocice, kapliczka przy drodze do Kamienia
Rusocice, kapliczka pod Sowią Górą
Po więcej szczegółów zapraszam na stronę Przewodnika:
Tutaj artykuł ogólny w dziale Aktualności:
http://www.kulturawlesie.pl/2018/03/05/ ... nad-wisla/Tutaj mapa z opisami i zdjęciami wszystkich dodanych miejsc:
http://www.kulturawlesie.pl/mapa/