Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

hutnictwo na jurze od średniowiecza do końca XIX w
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=1&t=1348
Strona 1 z 12

Autor:  mlody [ 20 sty 2007, 20:14 ]
Tytuł:  hutnictwo na jurze od średniowiecza do końca XIX w

Kuźnice i wielkie piece w okolicach Zawiercia. 23 I godz 16 MOK Zawiercie.
Nudny odczyt ale ciekawe plany kuźnic i wielkich pieców Pradła, Kroczyce, Poręba
Zawiercie. Będą też zdjęcia z tych okolic.

Autor:  Skuter [ 21 sty 2007, 09:54 ]
Tytuł:  SS

A kto prowadzi prelekcję ?

Autor:  MarWas [ 21 sty 2007, 11:21 ]
Tytuł:  Re: hutnictwo na jurze od średniowiecza do końca XIX w

Jestem zainteresowany.

Autor:  jurasikprog [ 23 sty 2007, 19:40 ]
Tytuł:  Re: hutnictwo na jurze od średniowiecza do końca XIX w

Zainteresowało mnie to i sobie poszedłem.
Dość ciekawy wykład, widać że gościu cierpi na gorączke żelaza. Bardzo mnie ucieszyło że sporo mówił o Hutnictwie w Pradłach ba tam mieszkam. Pokazał też archiwalne materiały, plany i szkice z XVIII w. Szkoda tylko że nie pokazał jak teraz to wygląda.
Jak kogoś to interesuje to zapraszam do Pradeł, trudno tam cokolwiek znaleźć ale zarys grobli, stawu, wałów i hałd jest rozpoznawalny. Na okolicznych polach można znaleźć rudy żelaza. W Pradłach jest też kuźnia (nieczynna) ale stan zachowania jest prawie nienaruszony. Pan prowadzący wykład polecał szkice Wiktora Pantaka, znajdują się w SP warto zobaczyć.

Autor:  mlody [ 10 lut 2007, 18:40 ]
Tytuł:  kuxnice i hutnictwo

Zgodnie z życzeniem przesyłam zdjęcia pozostałości hutniczego stawu w Pradłach oraz fotografię krzyża odlanego z żelaza w miejscu gdzie znajdował się Wielki Piec.Nieznany z literatury odlew żelazny znaleziony w pobliżu jednej z kuźnic czynnej od sredniowiecza do połowy XIX wieku oraz ciekawe XIX wieczne nagrobki w Kroczycach i Kromołowie od śr [img]C:\Documents%20and%20Settings\Patrycja\PulpitC:\Documents%20and%20Settings\Patrycja\PulpitC:\Documents%20and%20Settings\Patrycja\Pulpit[/img] C:\Documents and Settings\Patrycja\PulpitC:\Documents and Settings\Patrycja\Pulpit

Autor:  mlody [ 10 lut 2007, 18:48 ]
Tytuł:  Re: hutnictwo na jurze od średniowiecza do końca XIX w

mam kłopot z wklejeniem zdjęć. Prawdopodobnie ponieważ mają powyżej 1,5 MB[img]:/.http://img441.imageshacks/img441/2917/s ... wodht9.jpg

Autor:  Gość [ 10 lut 2007, 18:49 ]
Tytuł:  Re: hutnictwo na jurze od średniowiecza do końca XIX w

wrzuć je tu i daj direct link

http://imageshack.us/

Autor:  mlody [ 10 lut 2007, 20:24 ]
Tytuł:  Re: hutnictwo na jurze od średniowiecza do końca XIX w

Schirmer we Włodowicach był dzierżawcą jednego z folwarków, jego żona była córka angielskiego specjalisty hutniczego o nazwisku Pace, który zginął podczas uruchamiania wielkiego pieca w Białogonie w Zagłębiu Staropolskim( na cmentarzu we Włodowicach znajduje się nagrobek żelazny , dzieci Schirmerów). Drugi nagrobek żelazny związany z nimi znajduje się w Kroczycach, gdzie byli właścicielami dóbr zakupionych od Ludwika Szaniawskiego. Potomkowie Pace byli właścicielami- dzierżawcami w Białej Błotnej. Bzowie. Mieli również niewielką fabryczkę musztardy w Pilicy na początku XX wieku. Patrząc na najstarsze żelazne nagrobki i daty ich postawienia, prawdopodobnie pojawiły się one po przybyciu za czasów Staszica ( lata 30 XIX wieku) specjalistów hutniczych z Niemiec i Angli gdzie znane były dużo wcześniej . Jeszcze po 1945 roku w jednej z hal odlewniczych w Porębie wykonywano odlewy żelaznych tablic nagrobnych oraz krzyży. Zakład w Pradłach ( Fryszerka) wcześniej specjalizował się w produkcji między innymi żelaznych łańcuchów( cmentarz w Pilicy, Zawierciu i Porębie). W Pilicy osiedlił się inny wielki specjalista hutniczy pochodzący z Anglii o nazwisku Kaden ( wuj znanego pisarza Juliusza Kadena Bandrowskiego)

Dodałem te załączniki do Twojego postu, imageshack czasami kiepsko chodzi.
Jeżeli masz już konto na forum to po zalogowaniu możesz dodać grafikę w postaci załącznika (Załącz plik - pod okienkiem w którym wpisujesz treść postu).
Max zdjęcie to coś w okolicach 250KB, zmniejszyć wagę zdjęcia można w prawie dowolnym prog. graficznym - Michał (administrator forum)


Załączniki:
zachertdowysla2_m.jpg
zachertdowysla2_m.jpg [ 50.04 KiB | Przeglądane 87683 razy ]
schimmerwodht9_m.jpg
schimmerwodht9_m.jpg [ 112.56 KiB | Przeglądane 87683 razy ]

Autor:  mlody [ 10 lut 2007, 20:59 ]
Tytuł:  Re: hutnictwo na jurze od średniowiecza do końca XIX w

dzięki, Jak to opanuję wkleję dalsze zdjęcia

Autor:  Żelazne pomniki [ 10 lut 2007, 21:22 ]
Tytuł:  Re: hutnictwo na jurze od średniowiecza do końca XIX w

Zapomniałem dopisać, że w żelazny pomnik w Kroczycach zrekonstruowali potomkowie
Schirmerów składając go z płyt pochodzących z dwóch pomników( nie wiedzieli o istnieniu płyty żelaznej we Włodowicach) podobnie jest z pomnikiem w Kromołowie( patrz Wiśniewski) został on zrekonstruowany dzięki panu Marianowi Chmurskiemu. Nawiasem mówiąc na niewidocznej stronie tego nagrobka widnieje imię i nazwisko Fryderyka Wilhelma Zacherta. który był protestantem.

Autor:  jurasikprog [ 11 lut 2007, 12:21 ]
Tytuł:  Re: hutnictwo na jurze od średniowiecza do końca XIX w

Dysponujesz pewnie sporą wiedzą na te tematy hutnicze ale skąd taka pewność że te nagrobki są wykonane w tych hutach? Skąd czerpiesz wiedzę i gdzie można coś ciekawego dowiedzieć się na temat hut w Pradłach i okolicy?

Autor:  mlody [ 11 lut 2007, 16:14 ]
Tytuł:  hutnictwo i żelazne nagrobki

U nas na wsi mówią na to warśtat.Teraz poważnie. Na przykładzie tylko tych pomników- tablic na zdjęciach widać wyraźnie ich odrębny indywidualny charakter. I na wszystkich znanych mi cmentarzach jest to widoczne. Na pierwszy rzut oka wszystkie są podobne ale różnią się detalami i wykończeniem np. w Kroczycach, miejsca gdzie są na innych cmentarzach widoczne proste łby nitów -śrub, tutaj widać rozety( nawiasem mówiąc tam widać jeszcze orginalne zabezpieczenie przed korodowaniem w sposób nawet kolorystyczny podobny do takich samych nagrobków w Koniecpolu i Lelowie. I przede wszystkim powszechność ich występowania a co za tym idzie ilość. Ich wielkość zależała od zamożności rodziny zmarłego. W Pilicy np są to miniatury w porównaniu do Kroczyc i Kromołowa. Myślę, że teraz wszyscy odwiedzając te cmentarze będą inaczej patrzeć na w większości zaniedbane zabytki sztuki odlewniczej .

Autor:  mlody [ 12 lut 2007, 20:49 ]
Tytuł:  hutnictwo

obiecane wcześniej fotografie

Załączniki:
5.jpg
5.jpg [ 27.93 KiB | Przeglądane 87568 razy ]
Pilica.jpg
Pilica.jpg [ 59.4 KiB | Przeglądane 87568 razy ]
Kroczyce  pomnik rodziny Schirmer.jpg
Kroczyce pomnik rodziny Schirmer.jpg [ 26.7 KiB | Przeglądane 87568 razy ]

Autor:  jurasikprog [ 12 lut 2007, 21:41 ]
Tytuł:  Re: hutnictwo na jurze od średniowiecza do końca XIX w

[quote="mlody"]Zgodnie z życzeniem przesyłam zdjęcia pozostałości hutniczego stawu w Pradłach

krzyże już widziałem a staw gdzie?

Autor:  mlody [ 12 lut 2007, 22:20 ]
Tytuł:  hutnictwo

Skoro jesteś z Pradeł przewin się koło tego miejsca i zrób zdjęcia zimą . Fryszerkę też.
Zdjęcie kuźni też by sie przydało . A wyroby kuźnicze i kowalskie. Przewiń się chociażby
koło budynku XIX wiecznej stacji pocztowej ( gdyby nie Wielki Piec pewnie nigdy by jej tam nie było). Ze stawu hutniczego zostały tylko oczka wodne. Teraz jest tam boisko. Drugie zdjęcie to miejsce po Wielki Piecu .Jest tam gdzieś zardzewiała tablica informacyjna. Przez zimę mógłby ktoś zrobić nową ( kawałek blachy to niewielki wydatek dla gminy). Jeżeli myśląc o stawie miałeś na myśli pokazywany na odczycie to tamten jest w Mariance.

Załączniki:
Pradła ¶lady po wielkim piecu.jpg
Pradła ¶lady po wielkim piecu.jpg [ 40.77 KiB | Przeglądane 87553 razy ]
Resztki stawu1.JPG [209.62 KiB]
Pobrane 58253 razy

Strona 1 z 12 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/