Teraz jest 06 maja 2025, 09:42




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Marzanna
PostNapisane: 20 mar 2009, 14:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Wiosna to początek nowego cyklu życia w przyrodzie. Ludzie wierzyli, że magiczne obrzędy przyśpieszą jej nadejście.Topienie Marzanny ma swoje źródło w pogańskich obrzędach ofiarnych. Wyprowadzenie Marzanny ze wsi, spalenie lub utopienie, miało przywołać wiosnę i zapewnić urodzaj w zbliżającym się roku. Różnie zwano bohaterkę obrzędu - Morena, Marzanik,Śmietka, Śmiercicha (od słów mara, zmora lub od pogańskiej bogini śmierci,którą symbolizowała). Zazwyczaj robiono ją ze słomy, grochowin lub konopi owiniętych białym płótnem, które symbolizowały śmierć i ozdabiano koralami lub wstążkami.Chrześcijanie próbowali pogański obrzęd zastąpić zrzucaniem z wieży kościoła kukły Judasza.Zwyczaj ten nie przyjął się w żadnym regionie. Na Śląsku kukłę ubierano w strój weselny,na głowę wkładano wianek i obnoszono ją po wszystkich domach we wsi.Potem zdzierano z niej ubranie i rozrzucano po polach. W większości regionów topiono ją w rzece, stawie lub w kałuży czasami dodatkowo podpaloną przed wrzuceniem do wody.Przesąd mówi, że nie wolno dotykać pływającej w wodzie kukły, bo uschnie nam ręka. Nasi przodkowie topili kukłę w nieco innym terminie-w czwartą niedzielę Wielkiego Postu,zwaną Białą,Czarną albo Śmiertelną.Po utopieniu Marzanny,zwykle we wtorek po Wielkanocy wprowadzano do wsi gaik - symbol życia.Był to również pogański zwyczaj powitania wiosny znany pod różnymi nazwami:gaj,maj, maik,sad,nowe lato,nowe latko,turzyce,kust,gajówka,zielone wino,chodzenie z królewną. W ten dzień zbierała się we wsi młodzież, przystrajała choinkę kolorowymi wstążkami i świecidełkami.Z gaikiem wędrowano po wsi ze śpiewem zatrzymując się przy każdym domu.Na części ziem dawnej Polski świętowano dzień 25 marca, jako pierwszy dzień wiosny obchodząc święto Matki Boskiej Roztwornej. Wierzono, że tego dnia otwiera się ziemia, aby przyjąć w swe łono pierwsze ziarna i rodzić nowe życie.Ludzie wierzyli, że płazy i gady opuszczają kryjówki a robaki rozpoczynają podziemne życie.ważnym wydarzeniem był pierwszy wiosenny grzmot będący symbolem zapłodnienia ziemi.

Cytuj:
Działacze Automobilklubu Chełmskiego proszą ministra edukacji Romana Giertycha, by w całym kraju wprowadził zakaz topienia marzanny. Twierdzą, że uczestnictwo w tym wiosennym obrzędzie źle wpływa na psychikę dzieci, bo propaguje przemoc. Automobiliści wysłali do ministerstwa oficjalne pismo, w którym szczegółowo uzasadniają szkodliwość prasłowiańskiego obyczaju. "Topienie marzanny może doprowadzić dzieci i młodzież do przekonania, że najprostszą i najbardziej skuteczną metodą na osiągnięcie celu jest fizyczna likwidacja przeszkody. Wyobraźmy sobie, że uczeń ma same jedynki z matematyki czy chemii. Może dojść do wniosku, że rozwiązaniem problemu jest utopienie nauczycielki"
:mrgreen:


Załączniki:
Jurajska Marzanna tuż przed wrzuceniem do rzeki.Rok... mniej więcej 1990-1991. Przy okazji jurajska zagadka.Po lewej stoi pewien Forumowicz...
skanuj0003.jpg
skanuj0003.jpg [ 94.25 KiB | Przeglądane 2816 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Re: Marzanna
PostNapisane: 20 mar 2009, 15:44 

Dołączył(a): 09 lut 2005, 09:14
Posty: 404
Lokalizacja: Silesia
Znaczy się strażak po lewej. Jeśli dobrze kojarzę fakty i zdjęcia na forum. :D


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marzanna
PostNapisane: 20 mar 2009, 16:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Odpowiedź prawidłowa :) Dla ścisłości - dwaj strażacy są na zdjęciu.Ten niepozorny chłopczyk po prawej to wielki jurajski podróżnik i odkrywca.Pierwszy człowiek,który (wraz z kolegą) przepłynął tratwą górną Pilicę od stawu do Dobrej.Warto dodać,że tratwa miała pionierską konstrukcję.Tworzyły ją igelitowe worki po ziemniakach wypełnione pustymi butelkami PET.Mnie przypadła rola sponsora wyprawy.Przez całe lato słyszałem: Tato daj mi pjejondze na oranzade bo budujemy tratwę! :mrgreen: Niestety nie ma żadnych zdjęć z tej ekspedycji.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Teraz jest 06 maja 2025, 09:42


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL