Industriada 2013Industriada jest świętem, a zarazem głównym wydarzeniem promującym, unikatowy Szlak Zabytków Techniki, który liczy 36 obiektów zlokalizowanych w województwie śląskim. Jest to jedyny szlak na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, należący do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).
W tym roku organizator imprezy turystycznej zadbał o bezpłatny transport do Industrialnych obiektów działających na terenie Metropolii Silesia obejmuje w 2013 roku 19 lokalizacji oraz centrum przesiadkowe na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach.
Do dyspozycji pasażerów oddano 12 klimatyzowanych autokarów, wyposażonych w wewnętrzne systemy nagłaśniające oraz dwa busy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.
Wszystkie razem liczą prawie 700 miejsc. W każdym pojeździe będą licencjonowani przewodnicy PTTK, na bieżąco informujący o atrakcjach Industraiady.
Na Placu Sejmu Śląskiego, w dniu Święta Szlaku, działał będzie specjalny punkt informacyjny. Każdy zainteresowany będzie mógł zapytać o szczegóły związane z kursowaniem metropolitalnych autokarów.
Dodatkowo na każdym z 19 specjalnie utworzonych przystanków będzie można spotkać wolontariuszy informujących o Industriadzie i bezpłatnym transporcie.
Święto Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADA 2013 to między innymi:
336 godzin wydarzeń i atrakcji, 271 imprez
42 lokalizacje w 24 miastach (34 obiekty SZT i 8 zaprzyjaźnionych)
40 koncertów
24 specjalnie przygotowane wystawy
20 specjalnie utworzonych przystanków autobusowych
19 warsztatów artystycznych
14 bezpłatnych autobusów
9 projekcji filmowych
13 specjalnych pokazów
10 pokazów teatralnych
8 wyjątkowych instalacji artystycznych
7 mappingów
3 pikniki naukowe
3 pola golfowe
3 spotkania z gigantycznymi świetlistymi lalkami-fantomami
3 pokazy z ogniem (Teatr ognia, Fire show, Szychta)
2 gry miejskie, 2 gry terenowe, 2 rajdy z udziałem zabytkowych motorów
2 rajdy rowerowe, 2 wystrzały z armaty
Ponadto wydarzenia specjale takie jak:
Pokaz robotów / Akcja MURAL / Smyczenie kibla i kruszenie sferosyderytów / Pokaz kowalstwa artystycznego / Symulator Lokomotywy EU07 / Przejażdżka drezyną spalinową / Próba montażu przęseł drewnianego mostu bez użycia gwoździa / Targ węglowy / Prezentacja procesu wytwarzania energii / Przejazdy zabytkowym samochodem Stanowisko astronomiczne Planetarium Śląskiego / Mistrzostwa Śląska w jeździe drezyną / Pokaz kucia wolnoręcznego / Uruchomienie repliki zabytkowego pieca do wytopu metali i koła wodnego.
Źródła informacji: Wikipedia, slaskie.pl, industriada.pl, gkw.pl
Nie da się skorzystać ze wszystkich atrakcji. Ja skorzystałem tylko z jednej i jestem naprawdę syty wrażeń. Zapraszam na małą wycieczkę ciuchcią z Bytomia do Tarnowskich Gór.
Na początek trochę historii
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe (GKW) od połowy XIX wieku były kluczowym elementem systemu transportowego w okręgu przemysłowym. Setki kilometrów torów o rozstawie 785 mm połączyły setki kopalń, hut, fabryk i elektrowni aglomeracji, służąc lokalnemu transportowi ładunków masowych i półfabrykatów. Ten sam rozstaw szyn miały zakładowe koleje technologiczne dysponujące specjalizowanym taborem.
Przez ponad 100 lat górnośląska "rosbanka" zwiększała przewozy i była dochodowa. Pod koniec XX wieku załamaniu uległa gospodarka regionu, oparta na przemyśle ciężkim. Zarządzające GKW Polskie Koleje Państwowe utraciły wszystkich wąskotorowych kontrahentów i zlikwidowały dużą część rozległej sieci i majątku.







Więcej z opisami: http://szlakiibezdroza.blogspot.com/2013/06/industriada.html