Znałem jak się przygotowywałem do prowadzenia wycieczki, miałem przyjemność prowadzić pierwszą grupę już po oficjalnym otwarciu tego szlaku.
A że pamięć jest zawodna to tekst ze strony Darka (
http://www.jura.art.pl)
Cytuj:
Na polach na północny-zachód od wsi stoi kapliczka św. Idziego wybudowana na wzniesieniu na miejscu starszej zbudowanej z wapienia łamanego. Od wschodu łączyła się z nią mniejsza absyda. Otoczona akacjami, lipami i modrzewiami. Według legendy w pobliskim źródle woda lecznicza. Według podania kiedy w XVI lub XVII w. w okolicy panowała zaraza na jednej ze skał pojawił się św. Idzi w stroju pustelnika i wskazał pobliskie źródło, które nigdy nie wysycha. Kto będzie pił z niego wodę i czynił pokutę - mówił święty - zostanie wyleczony. Z wdzięczności za uratowanie od zarazy na miejscu ukazania się świętego jeszcze w poł. XVII w. wybudowana została przez ks. Bartłomieja Madalińskiego kapliczka ku czci św. Idziego. Pod koniec XVII w. lub na początku XVIII w. została powiększona przez ks. Antoniego Jaskułowicza, a w 1789 r. rozebrana z powodu znacznej ruiny obiektu, zaś obraz św. Idziego przeniesiono do obecnego kościoła. W końcu XIX w. postawiono tu drewnianą kapliczkę, a tą zastąpiono obecną w 1947 r. kosztem leśniczego Gosławskiego
Nieopodal od kapliczki na południowy-zachód stoi żelazny krzyż na podmurowaniu a przy nim ocembrowane źródło które wg ludowych podań posiada lecznicze właściwości.
Trochę informacji jest również na:
http://www.olsztyn.ug.gov.pl/nowyszlakturystyczny.php