Teraz jest 06 maja 2025, 07:06




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 cze 2009, 17:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008, 22:26
Posty: 2479
Lokalizacja: Będzin
Księża Góra koło Ryczówka - wzniesienie 462 m n.p.m. Nazwa powstała po nie istniejącym już dziś klasztorze i pustelni zakonu Kamedułów którzy tam mieszkali w XIV,XVII,XVIIIw.
Za kamedułów w okolicy były dwa folwarki i młyny, tartak, dwie karczmy, kilkanaście stawów hodowlanych .U podnóża Księżej Góry stał klasztor był też uzdrowiskiem, gdzie zakonnicy i księża chorzy na gruźlicę powracali do zdrowia. Legendy mówią też, że w klasztorze gościła królowa Jadwiga.
Czy ktoś posiada może więcej informacji na temat klasztoru no i oczywiście co się z nim stało? Dlaczego przestał funkcjonować czyżby spłonął, a może był inny powód..

_________________
Moja Strona:
https://www.youtube.com/channel/UCWDZp- ... _Wcv1s9WzQ


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 cze 2009, 21:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Ściślej to Ryczówek był własnością klasztoru kamedułów na Bielanach.
Gleby były piaszczyste i kamieniste.Klasztor na górze? Mowa jest tylko o drewnianej kapliczce we dworze.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2009, 21:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
Nazwa powstała po nie istniejącym już dziś klasztorze i pustelni zakonu Kamedułów którzy tam mieszkali w XIV,XVII,XVIIIw.
XVII i kawałeczek XVIIIw.-zgoda z zastrzeżeniami o których pisze niżej ale ta XIV to na pewno błąd.

Klasztor Kamedułów na krakowskich Bielanach z kościołem p.w. Wniebowzięcia NMP fundował przez Mikołaj Wolski, marszałek nadworny koronny.Z wydarzeniem tym związana jest opowieść:
Zakonnikom przypadła do gustu góra bielańska która,nie należała do Wolskiego.Była ona własnością Sebastiana Lubomirskiego. Postać to nie byle jaka –żupnik krakowski,burgrabia krakowski,kasztelan małogoski, kasztelan biecki, kasztelan wojnicki, starosta sandomierski, sądecki i spiski, senator Rzeczypospolitej. W 1592 Sebastian Lubomirski otrzymał tytuł hrabiego Świętego Imperium Rzymskiego. Z pomocą Wolskiemu przyszła podobno żona Sebastiana Anna z Branickich,fundatorka klasztoru Dominikanek Na Gródku w Krakowie.Podobno za jej radą Wolski wyprawił ucztę, na którą zaproszono biskupa krakowskiego kardynała Maciejowskiego, kasztelana Lubomirskiego, Jerzego ks. Zbaraskiego [ bez przedstawiciela Pilicy nic ważnego w okolicy dziać się nie mogło :mrgreen: ] .W trakcie solidnie zakrapianej biesiady Wolski opowiedział o swoich planach i o trudnościach z lokalizacją klasztoru a Lubomirski... zadeklarował gotowość oddania na ten cel swojej bielańskiej posiadłości.Natychmiast podsunięto mu do podpisu przygotowany wcześniej akt darowizny. Jako wyraz wdzięczności Wolski miał mu podarować użytą podczas uczty srebrna zastawę, która podobno warta były tyle ile Bielany.Czy tak było w rzeczywistości nie da się raczej dowieść. Inna wersja opowiadania mówi o tym,że Wolski nabył Bielany od Lubomirskiego w zamian za srebrną zastawę stołową. Jedno jest pewne tam gdzie nie było Sobieskiego tam była Jadwiga :mrgreen:

Faktem jest,że Mikołaj Wolski oddał kamedułom wsie Mników i Mnikówek a Sebastian Lubomirski Srebrną Górę i Bielany.W trakcie budowy Mikołaj Wolski zmarł.W testamencie spisanym tuż przed śmiercią przekazał na rzecz Kamedułów dwie wsie - Malec i Ryczówek, krakowską kamienicę przy ul. Gołębiej na hospicjum dla zakonników a na utrzymanie kościoła i na potrzeby zakrystii dołozył czynsz wieczny w wysokości 1500 złp zapisany na dobrach rybotyckich.Wolski w testamencie wyraził wolę, aby go pochowano w stroju kamedulskim pod posadzką kościoła.Jego życzeniu stało się zadość. Nie ma ani słowa o jakichkolwiek obiektach klasztornych w Ryczówku w wydanej w 1871 r. książce "Kameduli w Polsce" wymieniającej wszystkie obiekty tego zakonu na naszych ziemiach. [Bielany krakowskie,Rytwiany ,Bielany warszawskie,Wigry,Bieniszew,Pożajście,Szaniec] Moim zdaniem Ryczówek był jedynie posiadłością klasztorna a nie w każdej wsi stanowiącej własność klasztoru musiały od razu istnieć zabudowania klasztorne.Żeby za daleko nie szukać- spośród miejscowości leżących w pobliżu Pilicy do miechowskich Bożogrobców należały swego czasu Ołudza,Jeziorowice,Dobraków i Otola a do klasztoru w Staniątkach Szyce.O klasztornych zabudowaniach nikt tam nie słyszał.

Po trzecim rozbiorze Polski granica między Prusami i Austrią przebiegała pomiędzy Ryczówkiem a Kwaśniowem.Krakowski klasztor znalazł się w jednym zaborze a jego posiadłość w drugim.Majątkiem klasztornym kierował więc zarządca.W połowie XIX wieku był nim zaangażowany w sprawy powstańcze człowiek o nazwisku Psarski co po upadku Powstania Styczniowego było przyczyną konfiskaty dóbr kościelnych i sprzedaży na licytacji folwarku poduchownego (jak go określa SGKP), czyli stanowiącego własność kościelną.Kościółek modrzewiowy,w którym podobno msze odprawiali Kameduli z Bielan został wtedy rozebrany. [Tu mam wątpliwości bo we wspomnianej wyżej książce przeczytałem,że reguła zabrania Kamedułom sprawowania jakichkolwiek funkcji duchownych dla ludu]. Szansa na skarby na Księżej Górze jest więc znikoma :lol: a stwierdzenie
Cytuj:
Nazwa powstała po nie istniejącym już dziś klasztorze i pustelni zakonu Kamedułów którzy tam mieszkali
włożył bym między jurajskie bajki.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 cze 2009, 08:08 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9266
Lokalizacja: Włodowice
Czekałem na posty trochę bieglejszych w tematyce :D
Nie natrafiłem wcześniej na wiarygodne info o klasztorze, tylko wzmianki o dobrach klasztornych. Sam klasztor to raczej większy obiekt i nawet po jego opuszczeniu pozostałości były by widoczne, a czy w dobrach była jakaś malutka pustelnia tego zapewne się nie dowiemy, chyba że ktoś uzyska dostęp do ksiąg zakonnych. Na stronie http://www.kameduli.pl/eremypl.php nie ma wzmianki o Ryczówku.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Wartą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Profil na FB


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 cze 2009, 06:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008, 22:26
Posty: 2479
Lokalizacja: Będzin
Byłem tam wczoraj zrobić oględziny terenu oraz posłuchać plotek miejscowych.
Każdy mówi po swojemu. Niektórzy twierdzą iż klasztor stał na szczycie góry w widocznym obecnie zagłębieniu(co do tego nie jestem tego taki pewien)
Inni mówią iż stał w okolicy dzisiejszej polnej kamiennej drogi. A prawda jest taka że gołym okiem nie można obecnie stwierdzić gdzie on był. Myślę że prace archeologiczne powiedziały by całą prawdę.
Poniżej zdjęcie "Księżej Góry"
Obrazek

_________________
Moja Strona:
https://www.youtube.com/channel/UCWDZp- ... _Wcv1s9WzQ


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 cze 2009, 08:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Trzeba było zadać łatwiejsze pytanie: gdzie stał dwór?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2009, 08:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Pewien turysta wiosną pytał bacę jaka będzie pogoda latem.
-Ano panocku na pocontku lipca bedzie padało,potem upały przez jakiesik tsy tygodnie a potem juz ciurkiem do zimy bydzie ciapało.
-Po czym tak sądzice baco? -dociekał turysta- obserwowaliście przyrodę? Świstaki? Drzewa?
-Nie,panocku-odparł baca-na Onecie cytołem.
:)

Po co pytać miejscowych najstarszych jurajskich górali skoro dzisiaj ich wiedza opiera się na tym co przeczytały im wnuki ze strony internetowej Ryczówka ? :mrgreen:

Klastor na stronie internetowej jest to i kasik panocku stać musioł!Heeej!

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 cze 2009, 17:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008, 22:26
Posty: 2479
Lokalizacja: Będzin
mlody następnym razem wezmę to pod uwagę...

_________________
Moja Strona:
https://www.youtube.com/channel/UCWDZp- ... _Wcv1s9WzQ


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Teraz jest 06 maja 2025, 07:06


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL