Zamek górny zmieniony nie do poznaniaDobiegł końca kolejny etap prac prowadzonych na zlecenie władz miasta na zamku w Rabsztynie. Po odbudowie węzła bramnego i renowacji oraz zabezpieczeniu murów dolnej części zabytkowej budowli, archeolodzy i budowlańcy zajęli się zamkiem górnym. Inwestycję ponownie wsparł Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pozostałości zamku górnego przed rozpoczęciem prac

i po ich zakończeniu
Pozostałości zamku górnego są najstarszą, bo pochodząca z XIV wieku częścią rabsztyńskiej warowni. Badania archeologiczne, wykonane przed przystąpieniem do robót budowlanych, przyniosły kilka odkryć. W obrębie nie istniejącej dziś wieży odkryta została piwniczka, zaś nieopodal archeolodzy natrafili na korytarz prowadzący do pieca hypokaustycznego, zachowane fragmenty północnej części tego pieca oraz podłogę z ułożonych „w jodełkę” cegieł.

Fragment zamku górnego po nadbudowaniu murów
W ramach prac budowlanych utrwalone i uczytelnione zostały mury górnego zamku. Wzmocniono jego osłabione fragmenty poprzez, iniekcje ciśnieniowe i kotwienia, a także niezbędne uzupełnienia i spoinowania. Przeprowadzono wreszcie uwidaczniające dawny kształt murów nadbudowania. Ponadto, po wcześniejszym skuciu nierówności i zabezpieczeniu powierzchni poziomych przed wilgocią, wykonane zostały kamienne schody oraz podest.

Kamienne schody w obrębie zamku górnego
fekty prac w pełni podziwiać będzie można wiosną, gdyż na okres zimowy koronę murów zabezpieczono folią.
- W dalszej perspektywie zamierzamy wykonać na zamku taras widokowy, natomiast poniżej, na terenie organizacji turniejów rycerskich powstanie majdan i tor łuczniczy. Przygotowany już projekt zakłada również budowę infrastruktury turystycznej u podnóża rabsztyńskiego zabytku oraz iluminację zamku – zdradza Agnieszka Kaczmarczyk z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.
Koszt robót wyniósł 274.653,48 zł, w tym 150 tys. zł stanowi dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznana w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe”, priorytet 1 „Ochrona zabytków”.
Zadanie nadzorowane było przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie.
Na zlecenie Gminy Olkusz inwestycję zrealizował wyłoniony w przetargu wykonawca – Firma Remontowo-Budowlana „UNIBUD” Ludwik Taras z Krakowa.