Teraz jest 05 maja 2025, 16:18




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jura nocą
PostNapisane: 20 paź 2024, 10:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1806
Lokalizacja: Częstochowa
Koles,bravo za odwagę :!:
koles napisał(a):
Samsung S24 oparty o płot. Do ideału temu bardzo daleko, ale...
Trochę smutne, że statyw i porządny aparat i obiektyw nie doczekały się w tym roku wyjścia z szafy.

Kiedyś miałem wypasionego XZ Sony i przestałem nosić aparat w teren z lenistwa czego nie raz żałowałem bo brakowało dłuższej ogniskowej,więc teraz kupiłem Moto G ileś tam która też nieźle foci,ale do foto kupiłem pełnoklatkowca z uniwersalnym obiektywem z górnej półki,bo aparat to jednak aparat.
S 24 Galaxy to foto bestia wśród smartfonów,jeśli masz jeszcze tę fotkę to puść ją do apki AI.SZtuczna inteligencja ta w chmurze dla użytkowników samsunga jest jeszcze za darmo chyba do 2025r.
Widziałem zdjęcia po procesie w tych firmowych chmurach,nocne zdjęcia miasta i szczena mi opadła :shock:
Spróbuj jak będziesz miał czas zrobić takie zdjęcie w trybie RAW,po obróbce jestem pewny że mało kto się kapnie że to z telefonu,jeśli w ogóle ktoś rozpozna przy takich rozmiarach jakie wstawiamy na forum :mrgreen:
Pozdrawiam :)


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Jura nocą
PostNapisane: 11 lis 2024, 22:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1806
Lokalizacja: Częstochowa
Dzisiejszy wieczór w Olsztynie to bardziej noc listopadowa,cisza i spokój a klimatu mgła dodawała tworząc widoki niesamowite.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 37.2 KiB | Przeglądane 1387 razy ]

Z Biakła na zamek jakiego jeszcze nigdy nie widziałem.Kolorowe oświetlenie plus mgła i pejzaż futurystyczny aż miło. :shock:
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 80.77 KiB | Przeglądane 1387 razy ]

Nawet tutaj niemal bezludnie,więc lekką kolację zjedliśmy.
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 153.54 KiB | Przeglądane 1387 razy ]

Kościół p.w.Jana Chrzciciela,tu z bliska mgła na otoczenie nie wpływała.
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 136.2 KiB | Przeglądane 1387 razy ]

Budynek dla mnie najładniejszy na rynku, chyba z 1926r.obecnie Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka kiedyś Urząd Gminy.
Wieńce pod marszałkiem świadczą zapewne o uroczystościach związanych z dzisiejszym świętem.
Rynek też na maksa wyludniony.
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 122.26 KiB | Przeglądane 1387 razy ]

Dla takich chwil warto tam przybywać.
Pozdrawiam. :)
ps.Fotki bez ingerencji w kolory,jedyna obróbka to jaśniej ciemniej na RAWie.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Jura nocą
PostNapisane: 03 gru 2024, 16:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1806
Lokalizacja: Częstochowa
Po przepracowanej niedzieli(zdarza się) i nerwowym poniedziałku była nieodparta potrzeba wyciszenia się.Pogoda sprawiła odsłonę nieba na full po horyzont w każdym azymucie, więc wieczór pod gwiazdami.
Zabieram lornetkę bo ta zawsze gotowa na szybkie wypady czeka w walizce,i aparat z szerokim obiektywem,a plan zakłada by sprawdzić jakie warunki obserwacyjne oferuje niebo między Olsztynem a Sokolimi Górami.
Miejscówka wybrana, sprzęt poskładany,lorneta wisi na statywie,aparat też.Lekki wiatr daje pewność że obiektyw nie pokryje się rosą a wysokie drzewa od zachodu szczelnie izolują zaświetlenie od drogi.
Po 10-ciu minutach unosząc głowę widzę solidną rożnicę od nieba miejskiego.Zdjęcie naświetlane 20 sekund przy czułości ISO 5000 i przysłonie F4 dało taki efekt.Obiektyw to stałka 16mm.
Załącznik:
IMG_8057.jpg
IMG_8057.jpg [ 279.22 KiB | Przeglądane 1301 razy ]

Droga Mleczna na fotce dość oczywista i to już od 20-tu stopni nad horyzontem.Kadr rozciąga się mniej więcej od wspomnianych już 20 po 90 stopni w pionie.
Galaktyka Andromedy świeci w sposób oczywisty podobnie jak gromada podwójna Perseusza.Plejady w subtelnej mgiełce,tego się nie spodziewałem.
Jowisz w takich warunkach prawie jak odległa latarnia,tuż przy krzyżu widać co niektóre gwiazdy Hiad.
Niebo nie bieszczadzkie,nie ten kontrast,ale ma swój czad,zwłaszcza że to jednak dość ludna okolica i duże miasto rzut beretem.
Od dołu gwiazdozbiory Byk,Perseusz,Kasjopea i Andromeda oraz ciut pod nią Trójkąt,a jest też Woźnica,za Biakłem wschodzi dopiero król zimy Orion.
Pokusiłem się jeszcze o fotkę wyżej,tak od 50-ciu stopni nad horyzontem.Wyzej niebo bardziej odporne na zaświetlenie.
Załącznik:
IMG_8070.jpg
IMG_8070.jpg [ 283.3 KiB | Przeglądane 1301 razy ]

Dochodzą gwiazdozbiory Cefeusza,czyli grecki mit o trudnym losie ksieżniczki Andromedy tym kawałkiem nieba rządzi.Jest Jaszczurka umieszczona tam przez Jana Heweliusza i zdjęcie kończy się w okolicy Łabędzia.
W tym mrowiu gwiazd dość trudno identyfikować gwiazdozbiory,ale oko ich tyle nie widzi więc na żywo jest łatwiej.
Sezon na fajne foty Drogi Mlecznej przyjdzie dopiero wiosną gdy otworzy się widok na centrum naszej galaktyki,ale chyba ta miejscówka wtedy nie będzie miejscem najlepszym na takie eventy.
Super odpoczynek,nawet nie wiem kiedy czas upłynął.Szkoda tylko że aparatu nie zorientowałem w pionie.
Zdaję też sobię sprawę że można to mleko mocniej wyciągnąc,gwiazdom autentyczny kolor zapodać,bardziej poprawnie odszumić i wiele jeszcze innych subtelnych zabiegów,ale nie oto mnie chodziło.
Zabiegi to tylko kilka ruchów podstawowymi suwakami edycji i to wszystko,bo nie mam zbyt wiele czasu a i nie o artyzm a o w miarę naturalny widok mnie chodziło.
To tyle,fajnie być w sposób niespodziewany miło zaskoczonym...


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Jura nocą
PostNapisane: 05 gru 2024, 00:01 

Dołączył(a): 11 wrz 2013, 10:22
Posty: 108
Na pewno +- 10 km da się znaleźć bardziej odludne okolice, ale to już chyba nie zmieni wyniku za dużo. Piękne zdjęcia.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Jura nocą
PostNapisane: 05 gru 2024, 16:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1806
Lokalizacja: Częstochowa
koles napisał(a):
Na pewno +- 10 km da się znaleźć bardziej odludne okolice, ale to już chyba nie zmieni wyniku za dużo.

Odludzie ma znaczenie dla adaptacji oczu co znacząco podnosi zasięg obserwacji.
Pod Biakłem okolice trudno nazwać odludną ale dużą robotę robi wysoki szpaler drzew(prawie las) izolując skutecznie latarnie drogowe i jasną łunę od Cze-wy.Z lewa jednak mocno wlewa się na niebo olsztynskie zawświetlenie,od prawej słabiej ale zawsze zapodają światłem Biskupice.Ponieważ fotka obejmuje tylko szczytowe fragmenty góry od wschodu łuny brak, zresztą i tak tło we edycji wyrównałem by te łuny zniknęły,choć balans bieli auto dał inne tło na każdej z fotek.
Jednak rzeczywisty widok nie oferuje takiego zasięgu gwiazdowego jak te zdjęcia,ale duża lorneta 22x85 już dość mocno wymiata.Dobra korekcja optyczna pozwala oglądać pasy na Jowiszu,ale Plejady w lornecie pokazują tylko gwiazdy,na mgiełki jest za ciemna,choć na zdjęciu lekkie wyszły.
Jeśli Cię interesuje temat zaświetlenia nieba w okolicy to są takie zabaweczki.

https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... kiOjg1fQ==

https://blue-marble.de/nightlights/2012
Coś do poczytania/przeglądania;

https://lptt.org.pl/zasoby/lptt_raport_2023.pdf

Patrząc na takie mapy trzeba jednak brać pod uwagę różne niuanse,fajnie to streścił już dawno temu Piotr Guzik na Astromaniaku.
cyt.
"Pisałem tu już parę razy - te mapy, choć są bardzo dokładne, to nie są mapy pokazujące jakie mamy niebo. Jak słusznie już robert_sz zauważył, pokazują one jedynie, jak jasne jest dane miejsce na Ziemi, jeśli obserwujemy je z kosmosu.
Oczywiście, to jak mocno świeci jakieś miejsce, znacząco wpływa na jasność tła nieba w tym miejscu, jednak ona (ta jasność tła nieba) zależy też (często w bardzo dużym stopniu) od świateł, które znajdują się w pewnej, czasem nawet dużej odległości od nas. Kiedy obserwuję niebo na Koskowej Górze, około 30 km na południe od Krakowa, największy wpływ na jasność tła nieba mają światła Krakowa oraz Aglomeracji Śląskiej. Z linkowanej tu mapy w żaden sposób tego nie odczytamy...
Jeśli chcemy dowiedzieć się, jakiego nieba spodziewać się w danej miejscówce, lepiej zacząć od tej mapy:
http://www.forumastronomiczne.pl/smf/pl ... apa_PL.jpg
Ta mapa przedstawia obliczoną na podstawie skomplikowanego modelu, biorącego pod uwagę wpływ wszystkich źródeł światła w okolicy, jasność tła nieba w zenicie. Ta jasność jest oczywiście policzona przy wielu założeniach - przy pewnej, założonej wilgotności, założonej zawartości pyłów i wielu innych. Te parametry zostały założone jako przeciętne, można więc tę mapę odczytywać, jako przeciętną jasność tła nieba w zenicie w danej miejscówce.
Ta mapa ma jednak dwie podstawowe wady:
1) Powstała na podstawie danych sprzed ponad 10 lat - wbrew pozorom nie jest to wielka wada. Po pierwsze, choć wydaje się nam, że przez te 10 lat zmieniło się bardzo dużo w kwestii light pollution, zmiany te nie są aż tak olbrzymie. Oczywiście lokalnie mogą być one duże - jeśli ktoś koło domu nie miał latarni, a teraz ją ma, to zmiana jest olbrzymia. Tyle, że w skali makro to nie zmienia zbyt dużo. Po drugie, zmiany te były z grubsza równomierne i gdyby stworzyć tę mapę na podstawie aktualnych danych, to wyglądałaby ona bardzo podobnie, co najwyżej kolory nieco by się rozlały.
2) Na tej mapie nie widać gdzie znajdują się źródła światła - możemy pojechać w miejsce, które na tej mapie wygląda zachęcająco, jednak na miejscu okaże się, że dookoła mamy kilka latarni świecących nam w oczy.
I tu przydaje się mapa:
http://www.lightpollutionmap.info/#zoom ... s=0BTFFFTT
Jeśli już znajdziemy obszar, gdzie jasność tła nieba jest najlepsza w naszej okolicy, to warto sprawdzić tę mapę - najciemniejsze miejsca na tej mapie, to miejsca, gdzie w bezpośredniej okolicy nie ma latarni ulicznych ani innych źródeł światła."

Na zachód od Cze-wy była miejscówka gdzie kolega z AstroCD zrobił szerokokątną fotkę nieba o czasie jednej sekundy :!: ,drogi mlecznej nie było widać ale Gal.Andromedy super wyraźnie,gołym okiem też jako rozmytą plamkę.Jak dzisiaj jest tam nie wiem
koles napisał(a):
Piękne zdjęcia.

Dzięki :) ,ale uległeś złudzeniu :wink: , piękne to jest niebo a zdjęcia to tylko pamiątka.
Pozdrawiam :)


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Jura nocą
PostNapisane: 06 gru 2024, 23:05 

Dołączył(a): 11 wrz 2013, 10:22
Posty: 108
Dzięki za podzielenie się doświadczeniem i informacjami, doceniam!


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Teraz jest 05 maja 2025, 16:18


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL