Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka piesza - poświątecznie nad Przyłubskiem - 27.12.2020r.

Dopiero w niedzielę po świętach pogoda i inne czynniki pozwoliły na rodzinny spacerek. Wybór miejsca był dość trudny, gdyż mimo słońca wiatr dość mocno wychładzał. Jednak największym problemem była właśnie słoneczna aura, z której skorzystać chcieliśmy nie tylko my, a Misiek innych psów w zasięgu zębów nie toleruje...
Wszystkie znane miejsca przeżywały oblężenie, na wschodnich krańcach słoneczko lessowe błotko odmroziło, więc ponownie w okolice Przyłubska i Siamoszyc, nad Krztynię znaczy. Do tej pory na spacery wybieraliśmy wzgórza na orograficznie prawej stronie Krztyni, teraz lewa. Po ścieżkach tych regularnie jeżdżę rowerem a i czasem zdarza się przejść jak np. w styczniu.

Pętla tak jak zazwyczaj podczas spaceru z psem miała ok. 7km

Foto z Sony TX30

Siamoszyce

Bluszcz spleciony z ogrodzeniem na opłotkach Siamoszyc.

Krztynia

Krztynia poniżej zalewu w Siamoszycach.

Krztynia

Raz jeszcze Krztynia na wysokości domków letniskowych zlokalizowanych na skarpie między Siamoszycami a Przyłubskiem. Mimo uregulowanego nurtu miejsce klimatyczne, w pobliżu ujęcie wody na dość wydajnych źródłach, stroma skarpa, podmokła płaskodenna dolina obramowana jurajskimi wzgórzami, w linii brzegowej zalewu i powyżej w dolince Więcki kolejne wywierzyska...

Przyłubsko

Krztynia w Przyłubsku zaanektowana przez bobry.

Przyłubsko

J.w. - kładka na Krztyni między zalewem a ul. Czereśniową głęboko pod wodą i w kółko między innymi spacerowiczami mus wędrować.

Biała Góra

W stronę Białej Góry.

Dolina Krztyni

Widok w osi Doliny Krztyni, z prawej Dumynia, na wprost wzniesienie nad Pradłami, po lewej wzgórze Skała i Bukowiec.

Biała Góra

Widok ze zboczy Białej Góry na Skałki Morskie, Podlesickie i Kroczyckie zwieńczone skalistym wierzchołkiem Góry Zborów. Przez pola na pierwszym planie w ciągu najbliższych lat ma zostać przeprowadzona nowa nitka DK78 - trzeba podobnie jak w Dworskim Lesie czy na Dumyni korzystać z uroków miejsca.

Biała Góra

Widoczek na północny wschód.

Biała Góra

A teraz na +/- południe w stronę Góry Janowskiego.

Biała Góra

Nadajniki i zbiorniki na Białej Górze - charakterystyczny akcent w krajobrazie tego fragmentu Jury.

Laskowiec

Żółtym szlakiem Zamonitu zboczami Laskowca wracamy do Siamoszyc.

Laskowiec

j.w.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl