Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - Wiosenne pogranicze Jury i Progu Lelowskiego - 10.05.2013

Wg prognoz ostatni ciepły dzień przez załamaniem pogody, więc na rower trzeba się ruszyć. Rano rozważałem Olsztyn jednak w Jaworzniku pobolewające kolano i dość silny wiatr zdecydowały o zmianie planów. Koło stawów skręciłem polną drogą w kierunku Mirowskiego Gościńca i bez konkretnego celu postanowiłem odświeżyć w pamięci tereny na N od Mirowa. Klucząc polnymi i leśnymi drogami docieram do "nowej" szutrowej ścieżki rowerowej i jadę nią do asfaltu na Trzebniów, skąd do Moczydła i grzbietem do cmentarza w Niegowej. Tu zaczynam typowo terenowy odcinek po polnych drogach malowniczo przewijających się po pofalowanych otwartych wzgórzach. Trasa na przemian prowadzi grzbietami i dolinkami wśród wąskich pól i niewielkich brzozowych/sosnowych zagajników do Kacina. Na jego skraju mając do wyboru jazdę w kierunku Bystrzanowic lub Lelowa wybieram drugi wariant, jednak już kilkaset metrów dalej mam kolejny dylemat. Jechać przez las? jechać polną drogą do Lgoty? (mimo że wspaniała to znam na niej każdą dziurę ;) ) a może jechać szeroko pojętymi "opłotkami" Tomiszowic? Ostatni wariant był najbardziej intrygujący, gdyż już dwa razy tam jeździłem i za pierwszym razem za szybko skręciłem do wsi na ruchliwy asfalt, a za drugim razem późną jesienią władowałem się w jakieś zaorane mocno błotniste pola. Tym razem wybierałem właściwe dróżki i przepiękną dolinką wyjechałem praktycznie na końcu Tomiszowic, skąd kawałek asfaltem i znowu w teren na polne/leśne dróżki do Antolki. Dalej już asfaltem jadę do Bobolic, podjazd na Hucisko, terenem przecinając tory CMK docieram do kamionek na Rzędkowickich Gajach i już jestem w domu.

Patrząc na km - wycieczka króciutka, ale urozmaicenie terenu, jego piękno i przede wszystkim spokój, brak drzew pomazanych setkami oznakowań szlaków, tablic, tabliczek i innych "wielce potrzebnych" dodatków powodują, iż każdy wyjazd na Próg Lelowski to wspaniale spędzony czas.
Jeszcze dość istotna uwaga - zdjęcia mocno "spłaszczają" perspektywę, w rzeczywistości deniewelacje są bardziej odczuwalne ;)

Włodowice - Jaworznik - Czrny Kamień - Moczydło - Niegowa - opłotki Mzurowa - Tomiszowice - Antolka - Bobolice - Hucisko - Włodowice.


Jaworznik

Opuszczam asfalt i kieruję się w stronę Mirowskiego Gościńca

Jaworznik

Polna droga nad Jaworznikiem

Moczydło

Szutrowa ścieżka rowerowa w okolicach Moczydła

Moczydło

Droga między Trzebniowem a Moczydłem

Niegowa

Rozległa dolina na N od Niegowej

Postaszowice

Postaszowice

okolice Mzurowa

Po prawej zostawiam osadnik i mini pola irygacyjne między Niegową a Mzurowem i rozpoczynam podjazd na widokowy grzbiet

okolice Mzurowa

Widok w kierunku Niegowej

okolice Kacina

Zbliżam się do Kacina, wcześniej polna droga była w kilku miejscach rozmyta przez ulewy

okolice Mzurowa

Szuter do Mzurowa

okolice Tomiszowic

"Opłotki Tomiszowic", w połowie wysokości wzgórza biegnie moja ulubiona polna droga do Lgoty.

okolice Tomiszowic

j/w

okolice Tomiszowic

Okolice Tomiszowic

okolice Tomiszowic

Okolice Tomiszowic

okolice Tomiszowic

Okolice Tomiszowic

okolice Tomiszowic i Bliżyc

Dolinka między Tomiszowicami a Bliżycami

okolice Tomiszowic i Bliżyc

Dolinka między Tomiszowicami a Bliżycami, widok z drogi ku Antolce

okolice Tomiszowic

Samotne gospodarstwo na wzgórzu na S od Tomiszowic

Antolka

Antolka, jedna z najbardziej urokliwych wiosek w tej części Jury

Na moim koncie Picasa można zobaczyć zmniejszone wszystkie zdjęcia z tej wycieczki

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl