Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


kamieniołomy Wysoka i Niegowonice - 8.04.2020r.

Dziś szybki i krótki wypad na dwa nieczynne od dawien dawna kamieniołomy położone na zachodnim skraju Jury - łom Niegowonice leżący na jurajskiej kueście i łom Wysoka na izolowanym wzgórzu ostańcowym.

Celem było polowanie na oksfordzkie amonity, lecz powrót "na tarczy" niestety. Dawno temu kiedy jeszcze grzebałem za oksfordzkimi robalami zawsze coś się przywoziło, czasem ładne, czasem słabsze. Tym razem zero, znaczy jakiś kiepski drobiazg, ale ciekawsze to się u mnie "na placu" walają, lub rozdaję dzieciakom podczas tematycznych wycieczek. Łomy przeczesane dokumentnie, tylko ciężka koparka ratunkiem być może.
Jedynym plusem może być ogrom całkiem sporych drzewek i nieco cienia, gdyż prażyło wydatnie dziś. W porównaniu do patelni 15 lat temu teraz całkiem niezłe warunki do łupania kamoli...

Inne fotki z kamieniołomów są np w relacji z : 11.12.2015r.

p.s.
w ramach przybliżenia:
oksfod - najstarsze piętro jury górnej ( w przybliżeniu 157 - 163 mln lat wstecz ), utwory tego wieku to zazwyczaj białe/szare wapienie budujące m.in. skałki Wyżyny K-Cz.
kelowej - najmłodsze piętro jury środkowej, nie tworzące wybitnych wychodni, ale obfitujące w przepięknie zachowaną skamieniałą faunę morską. Od lat kilkunastu praktycznie tylko w tych skałach grzebię szukając amonitów.


Kamieniołom NiegowoniceKamieniołom WysokaKamieniołom WysokaNa koronie kamieniołomu Wysoka, widok na Zawiercie (za nim, ale już minimalnie poza powyższym kadrem słabo dziś widoczny kościół we Włodowicach i Skałki Rzędkowickie), po prawej Góra Janowskiego z ruinami Zamku Ogrodzieniec.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl