Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka piesza - między Słonecznymi Skałkami a Sokolimi Górami, czyli pieszo po okolicach Olsztyna - 18.09.2017

Spacer ściśle użytkowy, gdyż musiałem przygotować prostą grę terenową realizowaną właśnie na tytułowym obszarze. To już trzecie pod rząd kręcenie się w tamtych okolicach, pod koniec sierpnia rowerem (w tej relacji sporo fotek), a na początku września prowadziłem tam wycieczkę w ramach 25 Europejskich Dni Dziedzictwa "Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu". Dawniej bywałem w okolicach Olsztyna bardzo często, wręcz znałem tam każdy zakamarek lepiej chyba nawet niż w okolicach sąsiedniego mi Mirowa. W mijającym roku podobnie jak ubiegłym niezbyt często trafiały się wycieczki w tej części naszej Jury, a i prywatnie "jakoś" nie po drodze, w sensie że Olsztyn z przyległościami nie był celem samym w sobie... Czas mija a krajobraz się zmienia, zmienia się bardzo szybko - wzgórza zarastają lasami, zabudowa zajmuje coraz to większe obszary, ubywa pól i łąk, płoty zagradzają stare ścieżki itd. Jednak ten północno-zachodni skraj Wyżyny Częstochowskiej z próby czasu ogólnie wychodzi" obronną ręką" - owszem zabudowa się rozlewa, ale pojawiają się coraz liczniejsze winnice, a co najważniejsze dalej tam w znamienitej części utrzymywany jest otwarty krajobraz i naturalnej wszak sukcesji stawia się piłami, kosami i owcami dość skuteczny opór ;)
Wstrzeliłem się w okienko pogodowe - weekend ponury, zimny i bardzo deszczowy, poniedziałek wietrzny lecz słoneczny, a prognozy na dni kolejne są wręcz fatalne. Mapki z przyczyn oczywistych nie zamieszczę, choć dla osób które tam parę razy były raczej nie będzie problemem odtworzenie którędy biegła trasa mej wędrówki.


Olsztyn

Mapa, busola i opis słowny - będzie miała młodzież lekką zagwozdkę ;)

Olsztyn Jurajski

Wzgórze zamkowe ze Skrajną Turnią i ruinami olsztyńskiej warowni w pełnej krasie.

Widok z Kielników

Widok z korony kamieniołomu w Kielnikach na samotne skaliste Biakło i zalesione kopuły rezerwatu Sokole Góry.

Kielniki

Zarastające wyrobisko kamieniołomu wapieni Kielniki. Szkoda że część tablic informacyjnych zniszczono, szczególnie te pierwotne gdzie wiadomości szczegółowe i obszerne, choć same tablice bardzo duże i zbyt w krajobrazie widoczne.

Kielniki

Jeden z dwóch otworów Jaskini Magazyn, w okolicach kamieniołomu olbrzymie ilości maślaków, a grzybiarzy brak :)

Kielniki

Paprociowe zarośla na zejściu z Kielników.
Dalej dość monotonny odcinek po rachitycznych sosnowych lasach porastających piaszczyste przedpole Sokolich Gór.

rezerwat Sokole Góry

Początek podejścia, już w granicach rezerwatu Sokole Góry, ścieżką edukacyjną do otworu Jaskini Olsztyńskiej.

rezerwat Sokole Góry

U wejścia do Jaskini Olsztyńskiej pojawiła się nowa niewielka tabliczka z zakazem wstępu. Tu opinia subiektywna - próżnia stosunkowo bezpieczna, zdegradowana przez wcześniejszą działalność, położona bezpośrednio przy ścieżce edukacyjnej winna być w "sezonie letnim" dostępna do zwiedzania. Właśnie w stanie obecnym bez przewodnika, barierek, oświetlenia itp. Oczywiście kwestia bezpieczeństwa, odpowiedzialności prawnej się pojawia i zapewnia spokoju w okresie zimowym kiedy zapewne hibernują tam nietoperze.

rezerwat Sokole Góry

Północne zbocza Pustelnicy przy otworze J. Olsztyńskiej.
Teraz jeszcze na drzewach dużo liści, a najpiękniej tam późną jesienią lub pod koniec kwietnia

rezerwat Sokole Góry

Skalny łuk na przesmyku między Avenem Zygmunta a Jaskinią Koralową.
Niestety wrażenia z tego przepięknego miejsca psują niewielkie ilości śmieci, ścieżki rozryte przez quadowców/crossowców (świeże, weekendowe ślady) i pozostałości ognisk/biwaków w środku rezerwatu. Trzeba być naprawdę istotą wielce bezmyślną by palić tam ogniska i imprezować.

Biakło

Na stromym podejściu pod Biakło, gdzie w rumoszu na ścieżce sporo dużych kryształów kalcytu leży.

Biakło

Szczytowe wypłaszczenie Biakła zwanego Małym Giewontem - czemu tak? wystarczy zerknąć na wzgórze od zachodu.

Biakło

Widok z Biakła na Lipówki, Wzgórze Zamkowe i Mnicha na pierwszym planie.
Fotka strasznie traci na odbiorze po zmniejszeniu (większa 1600px tutaj), zresztą im dłużej korzystam ze znakomitego skądinąd GRa, tym mniej podoba mi się generowany obraz. Może to kwestia braku filtra dolnoprzepustowego i zbyt dużej szczegółowości / problemów z ładnym wyostrzeniem, może kwestia kolorystyki, ale obrazek z zabytkowego GX10 z 10M matrycą CCD bardziej mi podchodzi.

Lipówki

"Wrzosowiska" (w cudzysłowie gdyż to paprocie) południowych zboczy Lipówek.

Biakło

Widok na Biakło i Sokole Góry z Lipówek, dokładniej z Urwistej.
I jak wyżej - obrazek większy 1600px tutaj.
Lipówki, a szczególnie Biakło po ostatnich wycinkach prezentują się wspaniale - oby wycinki, wypas objęły jeszcze większe obszary i widoki sprzed xx lat powrócą.

Olsztyn

A oto i owieczki dbające o murawy na zboczach Wzgórza Zamkowego.

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl