Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - z Włodowic Doliną Warty do Olsztyna i na Dróżki św. Idziego - 28.08.2017

Długo przekładana wycieczka do Olsztyna, a dokładniej na szlak "Dróżki św. Idziego". Mimo że pojechałem na trekingu to wyjazd trwała strasznie długo i znowu nie dotarłem na częstochowski kirkut. Fakt - nie śpieszyłem się nawet w minimalnym stopniu, trochę czasu w okolicach Olsztyna i Zrębic "straciłem" kręcąc się po różnych zakamarkach, a pod północno-zachodni silny wiatr jechało się dość opornie. Pogoda/warunki już takie bardziej jesienne, mimo iż to dopiero koniec sierpnia...
Pomijając odcinek między olsztyńskim zamkiem a Zrębicami trasa po drogach/ścieżkach którymi jeżdżę bardzo regularnie i więcej fotek jest w starszych relacjach np.: 16.01.2015, 20.03.2015, 9.03.2016, 22.09.2016, 27.05.2013, 4.02.2013
Natomiast rowerem w terenie po okolicach Olsztyna i Sokolich Gór ostatnio "wieki" temu jeździłem, choć oczywiście na piechotkę dreptam tam w miarę regularnie.

Dystans ok. 83km, czas całego wyjazdu ok. 6h
Włodowice - Mrzygłód - Postęp - Kuźnica - Jastrząb - Korwinów - Cz-wa Kręciwilk - Olsztyn - Zrębice - Siedlec Szczypie - Suliszowice - Żarki - Włodowice
mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies

Mrzygłód

Mrzygłód - wiadukt nad linią kolejową Katowice-Częstochowa i odbijającą w tym miejscu na wschód CMKą.
Droga przez Kopaniny (do +/- granicy powiatu) w tym roku została wyremontowana i po gładkim asfaltowym dywaniku jedzie się wyśmienicie.

Myszków

DW791 przy wjeździe do samego Myszkowa - ciągną chmurki, ciągną, szczęściem deszczu nie było.

Postęp

Dalej DW791 choć już między Myszkowem a Postępem (rozlewnią Jurajskiej).
W związku z budową obwodnicy Myszkowa szutrowa ścieżka rowerowa uległa przerwaniu i trzeba dość ruchliwą a wąską tu drogą jechać.

Oczko

Kładka na Warcie w Oczku w rozsypce.

Kuźnica Folwark

Kuźnica-Folwark, bardzo przyjemny odcinek na zachodnim obrzeżu Zalewu Poraj.

Kuźnica Folwark

j.w.

Korwinów

Duży przeskok - most na Warcie w Korwinowie.

Warta

Uregulowana Warta w Słowiku na opłotkach Częstochowy.

Odrzykoń

Między Cz-wą Kręciwilkiem a Odrzykoniem wzdłuż DK46 biegnie wygodna asfaltowa ścieżka pieszo-rowerowa. Szkoda tylko że kończy się na stacji benzynowej, dalej spokojnie rowerem można jechać przez Skrajnicę lub Kusięta. A mi się trochę śpieszyć już zaczęło i zdecydowałem się na przejazd do Olsztyna tych 4km krajówką.

Olsztyn

Widoczek który często widuję z okna autokaru i samochodu, czyli wjazd do Olsztyna od strony Cz-wy i widok na górujące nad miasteczkiem ruiny zamczyska.

Olsztyn

Rzeczą wielce dla Olsztyna charakterystyczną jest nie tyle wysłanie obniżeń piaskami wodnolodowcowymi (eolicznymi również), które tworzą liczne minipustynie, co wysoki poziom zasypania nimi okolicznych ostańców. Więcej fotek z okolicznych skałek np.: tu, lub tutaj

Olsztyn

Widok na ostańce zwane Biblioteką i Szafą, po lewej nad lasem widać szczyt Dziewicy.

Olsztyn

Wzgórze Zamkowe / Słoneczne Skały.

Olsztyn

Na koronie kamieniołomu Kielniki, podobnie jak na innych ostańcach w okolicy rosną całe łany aromatycznego czosnku skalnego.

Olsztyn

Ścieżką po koronie łomu wśród muraw i zarośli kserotermicznych, które to niestety coraz bardziej lasem porastają...

Olsztyn

Przy otworze Jaskini Magazyn, fotki z wycieczki "jaskiniowej" FJ - tutaj.

Olsztyn

W stronę rez. Sokole Góry jadę piaszczystą ścieżką, którą zdaje się kiedyś trasa Nordic Walking biegła, a teraz żadnych oznaczeń nie stwierdziłem.

Olsztyn

Spore poręby u podnóża Sokolich Gór.

Sokole Góry

Na +/- rozstajach Szlaku Orlich Gniazd, Szlaku Olsztyńskiego i Dróżek św. Idziego dylemat jak jechać? Dołem ostatnio kilka razy przeszedłem/przejechałem, ale na odcinku SOG przecinającym rez. Sokole Góry ostatnio byłem z 10 lat temu. Więc wybór prosty tym bardziej że podejście paskudne, ale za to zjazd wynagradza wszystko. Powyżej właśnie ścieżka wprowadzająca na Puchacza, gdzie podobnie jak na szlakach w Dolinie Wiercicy czy Górze Zborów trzeba bardzo uważać by nie nadziać się na pręty podtrzymujące spróchniałe belki anty-erozyjne.

Zrębice

Leśne "autostrady" na wschodnim obrzeżu Sokolich Gór.

Zrębice

Skałki św. Idziego, tu robię małą pętlę gdyż jadąc szutrem łatwo przegapić zjazd na szlak prowadzący bezpośrednio do skałek.

Zrębice

A to właściwa skałka na której wg legendy miał się św. Idzi pokazać, leży ona na wschód od szlaku na skraju lasu.

Zrębice

Źródło św. Idziego w plamie słońca które akurat przebiło się przez gęstniejące chmury.

Zrębice

Kapliczka św. Idziego w Zrębicach, gdzie akurat trwało sprzątanie (stąd wiaderka i inne rzeczy przy niej).

Zrębice

Rzeźba św. Idziego przy plebani w Zrębicach.

Zrębice

Drewniany otoczony starymi lipami kościół pw. św. Idziego w Zrębicach.

Siedlec

Droga z Krasawy do Szczypia jeszcze dalej typowo jurajska, znaczy piaszczysto-kamienista.

Jaroszów

I podobnie jak powyżej - między Suliszowicami a Jaroszowem również ta droga swój dawny charakter zachowała.

Żarki

Zaprzęg między Żarkami a Jaworznikiem.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl