Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka piesza - Skałki Kroczyckie - 25.11.2021r.

Garść fotek z typowego spaceru między Kostkowicami a Włodowicami, choć zdjęcia tylko z odcinka przez Skałki Kroczyckie. Przed południem jadę busem do Kostkowic (przejechaliśmy jeszcze przez wiadukt w Hucisku, który po południu już zamknięty i do wakacji 23' ma być nieprzejezdny) skąd około 15km i 3h wędrówka przez Skałki Kroczyckie, Rzędkowickie i kamionki na Białej Górze do domu. Trasą chodziłem xx razy, coś w starych relacjach zapewne jest, ale sytuacja taka sama jak w przypadku stałych pętli rowerowych. To krajobrazy codzienne na wyciągnięcie ręki, za płotem wręcz i zazwyczaj fotek nie robiłem. Po co jak zna się każdy kamień i dziurę w ścieżce? Ano po to by wiedzieć co się zmienia, bo zmienia się stale lecz część tych zmian umyka przy zbyt częstym oglądaniu. Zwyczajnie powszednieje...

Skałki Kroczyckie

Słupsko gdzie docieram na przełaj od ostatniego domu Kostkowic po lewej jadąc do Dzibic.

Skałki Kroczyckie

Jaskinia pod Oknem

Skałki Kroczyckie

Po lipcowych nawałnicach dalej ogrom dorodnych buków leży powalony na całych Skałkach Kroczyckich.

Skałki Kroczyckie

Charakterystyczna sprawa o której wielokrotnie na ForumJurajskim i blogu wspominałem - na Jurze dalej doskonale czytelny jest układ dawnych pol i pastwisk mimo iż w wielu miejscach od pół wieku lub jeszcze dłużej szumi las. Na Skałkach kroczyckich bardzo często drogi i granice działek kamieniami znaczono.

Skałki Kroczyckie

Erozja antropogeniczna na stromym podejściu zielonym szlakiem w regionie Jastrzębnika.

Skałki Kroczyckie

Ostatnie chwile dzisiejszego słońca na szczycie Góry Zborów, szkoda tylko chmur które wbrew części prognoz szybciej zasnuły niebo.

Skałki Kroczyckie

Płot zborowski

Skałki Kroczyckie

Sadek od strony rzadziej oglądanej.

Skałki Kroczyckie

Nowe tablice informacyjne koło lapidarium (to niestety w opłakanym stanie) i wejścia na teren rezerwatu Góra Zborów.
Zachmurzyło się całkiem i na Bibliotekę wchodzić nie było sensu, więc na przełaj przez Górę Sulmów do zielonego szlaku i via Rzędkowickie Skały i Białą Górę do Włodowic.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2022 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl