Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


piesza wędrówka - jesienna Dolina Udorki - 27.10.2019r.

Ostatni, wg prognoz, dzień słonecznej, bardzo ciepłej aury i dylemat co jak i gdzie?

Dalej jechać nie za bardzo, żona zbyt długo i po stromym chodzić nie może, w centrum Jury tłum murowany. Doliny Cisowej i Wiercicy były ostatnio, podobnie jak okolice Olsztyna, Julianka, Rzędki, Kroczyckie, Morskie, Szypowice i cała reszta. W OPNie byłem zawodowo w czwartek, zresztą tam podobnie jak w Dolinkach tłum był by straszny. Pozostały niezawodne Gorzkowskie lub Dolina Udorki, na którą padł ostateczny wybór.

Tym razem 6km spacerek nie jak zazwyczaj po "zachodniej" części, lecz zboczami i wierzchowiną po południowo wschodniej "ćwiartce" a od zamku/grodziska powrót dnem. Wybór doskonały gdyż tylko przy szlabanie w górnej części minęło nas wolno 3 motokrosowców i dopiero na szutrze podczas powrotu do samochodu samotny rowerzysta. Sądząc po ilości rowerzystów/samochodów które mijaliśmy w drodze a później jeździły pod domem w "centrach turystycznych" sajgon na całego.

Fotki z wodoodpornego pstrykadła, lustro zostało w domu a warunki na fajne zdjęcia były ekstra...

Dolina Udorki

W górnej części doliny obelisk upamiętniający działania partyzantów.

Dolina Udorki

Bocznym wąwozem przez las "Łysa Góra".

Dolina Udorki

j.w.

Dolina Udorki

j.w.

Dolina Udorki

Opieńki nad wąwozem.

Dolina Udorki

Rozległe rozłogi między skrajem lasu a zabudowaniami Poręby Dzierżnej.

Dolina Udorki

Równoległą do dna doliny drogą raz w górę raz w dół, w wielu miejscach widać relikty dawnych pól uprawnych porośniętych lasem.

Dolina Udorki

Na obiad był sos grzybowy :)

Dolina Udorki

Podejście buczyną na kotę 380.

Dolina Udorki

Już prawie pod wałami najprawdopodobniej łużyckiego grodziska zlokalizowanego na bardzo stromym skalistym cyplu wcinającym się wysoko ponad dno doliny. To nie jedyne tego typu miejsce i w promieniu 1300m jest jeszcze opisane grodzisko wczesnośredniowieczne nad samym Udorzem, a w stronę Kąpieli domniemany gródek/strażnica + stanowiska jaskiniowe...

Dolina Udorki

Relikt grodziska i średniowiecznego Zamku Udórz, ostatnio byłem tu rowerami z córką na początku marca, inne fotki i linki do starszych opisów są np. w relacji z 16.11.2017.

Dolina Udorki

Obwałowania chroniące pradawne grodzisko, które Iwo z Obiechowa na przełomie XIV i XVw wykorzystał podczas wznoszenia zamku.

Dolina Udorki

Zamek Udórz - to ostatnie Orle Gniazdo z klimatem dawnej Jury, choć już jakieś "chałupnicze" strzałki i opis historii się pojawiły...

Dolina Udorki

Zejście stromą ścieżką na dno doliny.

Dolina Udorki

Potężne korzenie buka oplatające lessową skarpę bocznego wąwozu.

Dolina Udorki

Szutrowa droga na dnie doliny.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl