Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka rowerowa - przez północno-wschodnią Jurę do Złotego Potoku - 2.03.2021r.

Drugi wyjazd rowerowy w sezonie 21', podobnie jak poprzedni na trekingu, znaczy po jurajskich asfaltach/szutrach.
Poranek paskudny, dopiero później się rozpogadza i chwilę po hejnale ruszam. Gdzie się wybrać, bez dojazdu samochodem, dylemat potężny i ostatecznie między Księstwem Siewierskim a Złotym Potokiem wybór padł na ten ostatni. Jechało się wyśmienicie, może to dzięki temu iż bylem w terenie który mi znacznie bliższy i lepiej się tu czuję niż na skrajnie zachodniej części środkowej Jury? A może istotny był fakt używania miękkich przełożeń i wlania do bidonu rozcieńczonego soku a nie czystej wody, a może...? W każdym razie jeszcze parę takich wyjazdów i będzie można wrócić do normalnych tras :)

Foto z Sony TX30 z którego jakaś koszmarna kasza wyszła, choć ISO 100 ustawione.
Trochę to niepokojące, gdyż lata świetlne temu w Canonie A60, było podobnie i jakiś czas później zdechło całkiem.

Dystans: 60km, czas całej wycieczki: 4h
Trasa: Włodowice - Wygoda - Zdów-Młyny - Dobrogoszczyce - Bliżyce - Dąbrowno - Bystrzanowice - Złoty Potok - Trzebniów - Łutowiec - Kotowice - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na Ride with GPS (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Góra Zborów

Widoczek na skalistą Górę Zborów z DW792

Zdów-Młyny

Na "kolejówce" wzdłuż CMKi pod Skałkami Kroczyckimi dalej miejscami lodowe kolejny, a asfaltu coraz mniej. Dziur za to nie brak :(

Zdów-Młyny

Białka Zdowska poniżej źródeł w Zdowie-Młyny.

Dobrogoszczyce

Dobrogoszczyce - jeden z ostatnich nie zaasfaltowanych odcinków dróg między wsiami.
Widoczny dom (samotne siedlisko na zboczu ponad wsią), w trakcie zaawansowanego remontu zmienił zdaje się właściciela.

Dobrogoszczyce

Widok na rozłogi pogranicza Wyżyny Częstochowskiej i Progu Lelowskiego.
Ostatnio przez widoczne Dąbrówki jechałem jesienią 2019 i wiosną 2019, a po bukowcach nad Bodziejowicami chodziliśmy w listopadzie 2020r.

Bliżyce

Źle się dzieje w Bliżycach, znaczy coraz mniej starych budynków. Powyżej ostatnia we wsi stodoła kryta strzechą, leżąca w pobliżu kuźnia (fotka z wycieczki 15.09.2016) też już coraz bardziej niszczeje.

Lgota Gawronna

Lgota Gawronna, w powyżej leżącym przysiółku Dwór spore gospodarstwo rolne coraz bardziej się rozwija.Na stromym podjeździe w centrum rozrzuconego po pagórkach Dąbrowna ładna pochodząca z 1818r. figura MB.
Znaczy była by ładna gdyby nie typowe wiejskie malowanie rzeźby. Na fotce tego nie widać, w naturze żółto-zielona twarz i dłonie dość odpychające.

Dąbrowno

Powyżej przykład jak może taka przydrożna rzeźba wyglądać po pracach konserwatorskich.
Fotografia dokumentacji konserwatorskiej p. M. Wrony, post na profilu: Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Góry Gorzkowskie

Z widokiem na rez. Bukowa Kępa, Góry Gorzkowskie i Lisią Górę

Bystrzanowice

Na rozstajach za płytkim lessowym wąwozem którym biegnie droga z Dąbrowna do Bystrzanowic Dworu rośnie potężny dąb szypułkowy o wiele mówiącej nazwie Graniczki od 2015r. pomnik przyrody.

Bystrzanowice

Bystrzanowice Dwór - witamy w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd - jakie czasy takie gniazda...

Bystrzanowice

Na kopcu pod Lisią Górą potężna brzoza i krzyż w miejscu cmentarza cholerycznego (morowego powietrza).

Bystrzanowice

Na zachodnich zboczach Lisiej Góry wycinka była i zachęcony widoczną małą skałeczką drapię się na przełaj stromo w górę. Po przedarciu się przez młodnik sosenek, gęstwinę młodych buków i jeżyn docieram do zrywkowej drogi i dalej już bez pojazdu.

Bystrzanowice

Oto i owa niepozorna skałeczka.
Takich małych wychodni jest więcej i warto kwietną wiosną lub złotą jesienią się po Lisiej Górze przejść - przyjemny bukowy i grądowy las, ciekawa morfologia terenu, a i historia Września 39r. warta poznania. Grzejąc bolące kolano siedzę chwilę na słoneczku, słuchając szumu wiatru i śpiewu ptaków podziwiam między pniami prześwietlonego lasu widoki na okoliczne wzgórza i całkowicie płaską dolinkę wiodącą do Bystrzanowic. To ostatnie jurajskie wzniesienie, dosłownie 50m poniżej jest już płaskie jak stół podmokłe obniżenie Kozyrki.

Apolonka

Za Bystrzanowicami spory kawałek szerokimi szutrówkami przez lasy na N od Apolonki

Apolonka

Na północnych zboczach drugiej Lisiej Góry (tej z rezerwatem Kaliszak) płyta pamiątkowa lokalnego koła łowieckiego.
Ogólnie lasy nad Kozyrką dość ciekawe, obecnie wiele duktów wysypanych szutrem idealnie "pod rower". Lata temu ciężko przebić się na przemian piaszczystymi i podmokłymi dróżkami do rozrzuconych w nich miejsc jak np. przy kolejnym cholerycznym krzyżu (foto z marca 2011, na N od leśniczówki Ostrów k/Bystrzanowic), czy leżącym dalej na północ krzyżu Batalionu Skała.

Apolonka

Przy drodze do Dziadówek leśna mogiła rozstrzelanych przez hitlerowców 13.VIII.1940 więźniów w ramach pacyfikacyjnej Akcji AB Außerordentliche Befriedungsaktion. Takich grobów jest w lesie więcej...

Apolonka

Przy DK46 większa tablica upamiętniająca zamordowanych tu w 1940r. profesorów, uczniów, harcerzy i innych mieszkańców powiatu częstochowskiego.

Ponik

Wieża przeciwpożarowa nad Ponikiem.

Złoty Potok

XVIIIw. Dworek Krasińskich w Złotym Potoku.

Złoty Potok

Aleja przez park przypałacowy, po prawej jeszcze niedawno (naście lat temu znaczy) był małe ogródki działkowe.

Złoty Potok

XVIIIw. kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku
Tu lekka kombinacja z fotką, którą po modyfikacji danych exiff udało się obrobić w dedykowanym dla Fuji programie Silkypix. Co prawda obróbka to zasadniczo korekta perspektywy i wyostrzenie, ale całą resztę też by można, oczywiście nie jest to RAW, ale efekt lepszy niż w PSPro. Chyba będzie trzeba zainstalować pełnego Silkypixa, którego mam w jakiej starszej wersji.

Dolina Wiercicy

Dolina Wiercicy - Źródło Obozowe i skałki na szczycie których obelisk majora Wrzoska, w sąsiedztwie Grota Niedźwiedzia i Staw Zielony z Młynem Kołaczew.

Dolina Wiercicy

W pstrągarni zdaje sie spory nowy staw na północnym krańcu powstał.

Dolina Wiercicy

Na wysokości Źródeł Zygmunta opuszczam Dolinę Wiercicy.

Trzebniów

Dolinką u stóp Rysiej i Wilczej Góry w stronę Trzebniowa.

Trzebniów

Na północnym skraju Trzebniowa wykarczowane jakiś czas temu skały Koński Łeb.
W samej wsi niestety zmiany przyśpieszają i jeszcze parę lat, a po charakterystycznym układzie małych kamienno drewnianych domków cistno szczytami zwróconych do drogi wiele nie zostanie...

Łutowiec

Łutowiec, skały zwane Grupą Knura.
Na rozmokniętym północnym trawiasto-błotnisto-kamienistym podjeździe niestety musiałem się poddać i kawałek podprowadzić rower. Trzeba jednak założyć nową tylną oponę. W drodze powrotnej sporą nowością był olbrzymi karczunek przy drodze z Łutowca w stronę Mirowa. Jeszcze 2 tygodnie temu szumiał tam las.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl