Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka rowerowa - w lipowym aromacie do Przełaja - 3.07.2022r.

Powtórka z rozrywki sprzed dwóch lat - środek sezonu kajakowego, a w samochodzie uszczelka/głowica "mówi pas"
Mam więc nieco wolnego, stąd zamiast z kajakami nad środkową Pilicę, pojechałem rowerkiem na prawy jej brzeg w górnym biegu. Znaczy na zachodnie opłotki sąsiedniego województwa.

Foto z Sony TX30.

Dystans: 100km
Trasa: Włodowice - Browarek - Kaszczor - Rokitno - Obiechów - Przełaj - Łany - Jeziorowice - Zawada - Kostkowice - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na Ride with GPS (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Skałki Kroczyckie

Na "kolejówce" między Wygodą a Kostkowicami dziury jak kratery, a ruch całkiem spory i pobocza zastawione pod Popielową i Łysakiem. A jeszcze "parę lat temu" na tamtejszych skałach był spokój i cisza...

Biała Błotna

Zjazd z wiaduktu w stronę Białej Błotnej, ale że ostatnio jechałem przez Krochmalnię to tym razem skręcam na asfalcik wzdłuż CMKi

Zawada

Ostatnio jeżdżąc z kajakami na Krztynię/Pilicę widziałem w Zawadzie zakaz wjazdu na drogę do dawnego młyna na Krztyni. Pojechałem więc sprawdzić co tam się podziało i wygląda że znak postawiono prewencyjnie gdyż mostki co prawda chybotliwe są jak były. Gdzieś tam w starych relacjach są inne fotki tego miejsca z drogą brukowaną albskimi piaskowcami.

Krztynia

Wody w Krztyni całkiem sporo jak na ostatnie susze.

Kaszczor

Azymut na Kaszczor, w tej części będzie mi już stale towarzyszył aromat dojrzewającego zboża i oszałamiająco pachnące lipy, których po tamtejszych wsiach jest ogrom.

Kaszczor

Kaszczor - drzewa koło mostu na Żebrówce wycięto już dawno, teraz jeszcze nowy dom stawiają.

Rokitno

Ładnie odnowiona kapliczka na skraju Rokitna.

Rokitno

Cmentarz w Rokitnie

Rokitno

Opłotki Rokitna

Dąbrowica

Na skraju Dąbrowicy (dość charakterystyczna wioska z dużą ilością ceglanej zabudowy, mimo iż na lewym brzegu Pilicy administracyjnie przynależy do woj. świętokrzyskiego) krzyż w postument (z albskich(kredowych) piaskowców) wmurowano dwa pociski.

Pilica

Pilica z mostu przed Obiechowem - woda nie zachęca do bliższego kontaktu.

Obiechów

Dopiero teraz zauważyłem ciekawe zdobione "słupy" w bryle obiechowskiego kościoła.

Obiechów

Charakterystyczne dla obszarów na wschód od Górnej Pilicy drewniane domki (ten akurat bez ganku i na równie z poziomem drogi) kryte ceramiczną dachówką i kwiatowe ogródki przed nimi.
Drewniany domek koło kościoła już nie pełni funkcji poczty, a starsze fotki tradycyjnie w archiwalnych relacjach.

Obiechów

Na pograniczu Obiechowa i Węgrzynowa kapliczka która do tej pory umykał me uwadze. Znaczy kapliczka jak kapliczka, choć powinien w środku św. Nepomucen być, ale poniżej wywierzysko w kredowych wapieniach dające początek czystej strudze płynącej wzdłuż drogi. Całość położona w dolnej części sporego, dominującego nad całą okolicą, pagórka na przełaj którego częściowo kukurydzą zjeżdżałem rowerem ze dwie dekady temu. Po zastanowieniu już wiem czemu potoczek umykał uwadze - to zdaje się pierwszy raz jak jechałem wzdłuż niego na wschód, zawsze do tej pory po drugiej stronie drogi i już na czystość wody uwagi nie zwróciłem...

Węgrzynów

Widok na Stary Węgrzynów i pagórek o którym wyżej wspominałem.

Przełaj Czepiecki

Przełaj Czepiecki to jedna z miejscowości do których mam spory sentyment i uwielbiam letnie upalne przejazdy wąskimi ich dróżkami. Dawniej były tu oślepiająco białe kredowe szutry i spokojne siedliska na końcu świata, teraz prawie wszędzie asfalty i coraz więcej działek letniskowych...

Przełaj

Opłotki osady Przełaj, w naturze ładny widok na potężną bryłę mstyczowskiego kościoła był.

Łany

Spory przeskok do Łan Wielkich - widok na Dolinę Górnej Pilicy oraz pagórki Progu Lelowskiego i Wyżyny Częstochowskiej ze Smoleniem włącznie.

Łany

Zagadkowy drewniany budyneczek, z kominem! na terenie plebani przy samym murze kościelnym.

Łany

XIVw. kościół p.w. św. Wojciecha - z zewnątrz wrażenie nijakie (prawie dwie dekady temu otoczony starym murem i okazałymi drzewami zupełnie inne jego odbiór), wnętrze grzechu warte. Ogólnie Łany, czyli Stary Żarnowiec, to jedna ze starszych osad i niesłychanie ważny bród na Pilicy. Tu podobnie jak w przypadku przepraw na Warcie, przebiegu dróg i lokacji osad szeroko pojęta geologia wiele wyjaśni.

Łany

Epitafium Teressy Leskiej na murze kościelnym.
Zdjęcie figury św. Wojciecha w relacji z 30.07.2020

Łany

Źródło w Łanach

Dolina Pilicy

Boczny asfalt w Dolinie Pilicy

Małoszyce

Pilica w Małoszycach, woda paskudna :(

Małoszyce

Chata w Małoszycach dalej zamieszkana i ładnie utrzymana :)

Próg Lelowski

Próg Lelowski, a dokładnie garb rozdzielający równoległe doliny Pilicy i Żebrówki.

Jeziorowice

Na opłotkach Jeziorowic rozpadający się spichlerz.



Wzdłuż Białki Zdowskiej do domu.

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl