Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - do Decathlonu w Poczesnej i na opłotki Częstochowy - 9.03.2016

W sumie wyjazd typowo użytkowy, znaczy po buty do Decathlonu (niby mają darmową wysyłkę, ale tak przynajmniej pretekst do ruszenia się był) i przy okazji na południowe peryferie Cz-wy. Dokładniej chciałem wyjść na hałdę nieczynnej kopalni Szczekaczka i pojechać na kirkut nad Kucelinką, lecz przez ogrom błota trzeba będzie pojechać jeszcze raz jak wszystko wyschnie.

Dystans ok. 99km, czas całego wyjazdu łącznie z zakupami 5h
Włodowice - Myszków - Lgota - Jastrząb - Poczesna - Huta Stara - Brzeziny - Kręciwilk - Zawodzie - Ostrów - Wysoka Lelowska - Żarki - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Włodowice

Szaro, mglisto i paskudnie - kiedy w końcu słońce na dłużej zawita?

Oczko

Lustereczko w Oczku.
Górna Warta w przeciwieństwie do Pilicy niesie raczej niewiele wody.

Nowa Kuźnica

Szlak rowerowy między Nową Kuźnicą, a Kuźnicą Folwark - piasku ci u nas dostatek ;)

Kopalnia

Typowa dla okolic Częstochowy (Kamienica Polska - Kopalnia) stara zabudowa w Dolinie Warty.
Na opłotkach Kamienicy coś mię podkusiło by zamiast tradycyjnie skręcić na most i przejechać na prawy brzeg Warty, jechać przez Buczydło. No i pojechałem, ale przegapiłem skręt i dojechałem do DK1 (Gierkówką u nas zwaną). Wracać nie koniecznie, a że akurat na tym odcinku wzdłuż drogi jest chodnik kilka chwil spędziłem w uroczym towarzystwie pędzących ciężarówek.

Poczesna

Moja ulubiona brukowana cegłą ulica w Poczesnej.

Poczesna

Wielki wentylator przy DK1 koło Decathlonu w Poczesnej, zakupy sprawnie zrobione więc dalej w drogę.

Huta Stara

Wąska droga przez pola do Huty Starej i jedna z wielu hałd związanych z górnictwem rud żelaza.

Huta Stara

Huta Stara - Osiedle Robotnicze.

Brzeziny Kolonia

Kolonia Brzeziny, hałda dawnej Kopalni Szczekaczka, więcej o górnictwie rud żelaza n.in. na stronie Korwinow.com, czy Wikipedii.
Na hałdę ze względu na koszmarną ilość błota, specyficznego bardzo powstałego z iłów środkowojurajskich z którym nie raz miałem "przyjemność" w okolicach Włodowic/Rudnik czy Ogrodzieńca, nie wchodzę i jadę dalej w kierunku pobliskiej Częstochowy.

Brzeziny Małe

Mimo poprawiającej się pogody (słońce coraz częściej przebłyskuje) po dojechaniu do ul. Grzybowskiej rezygnuję z jazdy do centrum i kawałek cofam się by skrótem przejechać na Błeszno. Na mapie i początkowo w naturze wszystko wyglądało OK, jednak zabudowania się skończyły a z nimi droga. Compass zaliczył sporą jak na jurajskie mapy wpadkę - droga zaznaczona na żółto w naturze była śladem jakiś terenowych samochodów na podmokłych łąkach... Na szczęście +/- równoległa droga szutrowa istniała w naturze i po przejechaniu/przegrzęźnięciu kilkudziesięciu metrów rozmoknięta łąką można było ruszać dalej.

Błeszno

Zabudowa Błeszna.

Słowik

Most na Warcie w Słowiku, od Kręciwilka cały czas najkrótszą drogą Doliną Warty do Masłońskich.
W sumie to dziwna sprawa. Przez cały wyjazd wydawało mi się że jadę wręcz ślamazarnie, szczególnie już podczas powrotu. W Kręciwilku zadzwonił znajomy i dzięki temu mogłem dokładnie sprawdzić że w rzeczywistości tempo nie było takie wolne (ostatnie 41km przejechałem w 1h 50min.).

Zalew Poraj

Zalew Poraj na Warcie w Masłońskich, skąd dla odmiany jadę przez Ostrów i na końcu podjazdu przed Wysoką skręcam na wąską dróżkę przez przysiółek Tarnawa.

Ostrowy

Niesamowicie zielona trawa na jednej z działek letniskowych położonych na skraju Ostrowów.

Wysoka Lelowska

Wysunięty cypel rozmytej w tej części Wyż. Częstochowskiej kuesty Jurajskiej w Wysokiej Lelowskiej. Miejsce podobnie jak cała kuesta ciekawe przyrodniczo i widokowo.

Wysoka Lelowska

Zabudowa Wysokiej Lelowskiej, wsi o sporych deniwelacjach, szkoda tylko że asfalt i tynki kryją tak charakterystyczny dla regionu kamień.

Żarki

Ruiny kościoła św. Stanisława między Żarkami a Jaworznikiem. Całe zachodnie pogranicze z ładniejszą pogodą i przebłyskującym słońcem, a nad głównym grzbietem Jury ciężkie chmury.

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl