Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


wycieczka rowerowa - e-bikem przez Zagłębie Dąbrowskie - 12.03.2018

Czysto użytkowy wyjazd do Dąbrowy Górniczej, tzn. CH Pogoria oraz pogranicze Dąbrowy i Sosnowca w celu odebrania ekspertyzy geotechnicznej i przy okazji sprawdzenia czegoś tam jeszcze. Jechać samochodem totalnie bez sensu, PKP jakieś remonty uskuteczniać zaczęło na tym odcinku, droga doskonale znana więc rower. Myśl o jeździe swoim rowerem skutecznie zweryfikowała prognoza pogody, która jak na złość się sprawdziła i wiało wtedy bardzo mocno z południowego-zachodu. Szczęściem e-bike rozwiązuje takie problemy idealnie i dzięki wspomaganiu nawet na najsłabszym trybie pod porywisty pod wiatr jechało się komfortowo. Wcześniejszy wyjazdy w tamtym kierunku w dziale na zachód od Jury (głównie jesień 2015).
Fotki z wodoodpornego pstrykadła, bez obróbki.

Dystans: 98km, czas samej jazdy 4h
Przy takim wietrze wyjazd na zwykłym rowerze był by spokojnie o 1,5h dłuższy, o wysiłku nie wspominając - doskonały przykład pożyteczności i zastosowania e-bików.
Trasa: Włodowice - Zawiercie - Łazy - Wiesiółka - Chruszczobród - DG Sikorka - DG Ząbkowice - Dąbrowa Górnicza - Preczów - Pogoria IV - Trzebiesławice - Chruszczobród - Zawiercie - Włodowice
Łazy

Węzeł kolejowy Łazy z widoczną wieżą ciśnień.

Wiesiółka

W Wiesiółce, dokładniej za przejazdem kolejowym koło stacji (Dolina Mitręgi) wywożą glinę/gruz. Jak ma być to pod budowę domu to trochę dziwne miejsce, chyba że pozbywają się tylko materiału. Po drugiej stronie bagienka krowy się pasą, choć za dużo jedzenia o tej porze roku to tam nie mają.

Sikorka

Z Chruszczobrodu jadę DW798, nawierzchnia dobra (dawniej były spore kolejny i dziury) ale wąsko bez pobocza, a ruch duży i przy pierwszej okazji uciekam na boczne drogi. Szerokimi arteriami Gołonogu idealnie pod wiatr nawet ze wspomaganiem trochę wysiłku trzeba było włożyć.
Na Pogorii sprawnie załatwiam co miałem, jeszcze szybko za Expo Silesia i w drogę powrotną.

Park Zielona

Park Zielona - trwają rozbiórki starych pergoli i ławek.
Chwilę się zastanawiałem jak wracać, całkiem po śladzie nie, w terenie błota dużo a chciałem jeszcze koniecznie o Zawiercie zahaczyć. Czyli jazda przez Siewierz i lasy w Dolinie Czarnej Przemszy dopadała, przez Łosień, Okradzionów jakoś bez entuzjazmu i wybrałem wariant najprostsza a przyjemny wzdłuż Pogorii IV.

Czarna Przemsza

Czarna Przemsza na wysokości Parku Zielona.

Czarna Przemsza

Czarna Przemsza - w porównaniu do Będzina czystą wodę prowadzi.

Czarna Przemsza

Jeszcze raz Czarna i bardzo fajna ścieżka prowadząca wałem. Owa ścieżeczka minimalnie zamieszała mi w trajektorii, gdyż całkiem zapomniałem o braku kładki nad zalew za mostem kolejowym. Pojechałem (trochę poprowadziłem bo tam już ścieżka węższa i zarośnięta) do ul. Jaworowej w Preczowie, kółeczko przez "centrum" do mostu i zachodniego brzegu Pogorii IV.

Pogoria IV

Industrialne krajobrazy Zagłębia Dąbrowskiego, wszak IV to zalana piaskownia.

Pogoria IV

Ścieżka wzdłuż zachodniego brzegu zbiornika, po prawej zalesione triasowe wzgórza nad Ząbkowicami.

Pogoria IV

j.w. z tym że widać tym razem Bukową i Trzebiesławską Górę.

Pogoria IV

Przelew Czarnej Przemszy do zbiornika.
Jechało się wyśmienicie, spory kawałek z prędkością powyżej 40km/h, a przy zjeździe w Wojkowicach wiatr od plaży mini burzę piaskową tworzył.

Karsów

Karsów, chwilę wcześniej na przejściu z sygnalizacją przez DK1 młody kierowca ciężarówki pali hamulce...

Rudniki

Podjazd na Górę Rudnicką, czyli już prawie w domu.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl