Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - do Dąbrowy Górniczej na zakupy - 13.08.2015

Całkowicie nieplanowana "wycieczka", a dokładniej wyjazd rowerem do najbliższego miasta po olej przekładniowy do tylnego dyfra w samochodzie. To pierwszy "dłuższy" przejazd rowerem od początku tych niemiłosiernych upałów, które goszczą u nas już chyba ponad 20 dni. Już się pogubiłem od kiedy tak grzeje, czy było dłuższe ochłodzenie, ale chyba nie, w każdym razie w rzekach woda niknie w oczach a codzienne temp. rzędu 33-35stC w dzień i 20stC w nocy na dłuższą metę nie są przyjemne. W każdym razie jak dla mnie jeździć rowerem się nie da, a nad Pilicą krajobrazy coraz bardziej od suszy płowe się robią i drzewa na potęgę liście tracą. Jadę kilka minut po godz. 8, wracam pod niecałych 4,5h i to wracam ciągnąc się noga za nogą bo słoneczko wysysa całą energię...

Dystans 91km
Włodowice - Zawiercie - Łazy - Ząbkowice - Dąbrowa Górnicza (centrum) - Strzemieszyce - Okradzionów - Niegowonice - Zawiercie - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Ścieżka między Rudnikami a Zalewem Rak

Ścieżka między Rudnikami a Zalewem Rak, czyli stałą trasą do przez Zawiercie i drogę kolejową do Łaz.

Łazy

Kładka w koło stacji kolejowej w Łazach.

Wiesiółka

Samotne gospodarstwo przy wąskim asfalcie między Głazówką a Wiesiółką, dalej jak podczas niedawnej wycieczki do Siewierza przez Dolinę Mitręgi do Chruszczobrodu.

Chruszczobród

W Chruszczobrodzie wygląda że remont mostku powoli ku końcowi się ma. Dalsza droga to cały czas główną do Ząbkowic skąd bokiem koło Pogorii na Gołonóg. Ze względu na ograniczenie związane z remontowanym mostkiem i skierowaniem ciężarówek innymi drogami na Zawiercie jechało się całkiem przyzwoicie.

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza Gołonóg.
Dalej szybko do centrum na ul. Królowej Jadwigi, krótkie poszukiwanie sklepu, zakupy i w drogę powrotną.

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza, Huta Katowice.
Tu uciekam na drogę biegnącą +/- wzdłuż torów do Okadzionowa którą już dawno temu miałem ochotę się przejechać.

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce Małe - typowa dla Zagłębia i Doliny Górnej Warty droga brukowana klinkierówką.

Dąbrowa Górnicza

Industrialne Strzemieszyce - taśmociąg od linii LHS do Huty.

Dąbrowa Górnicza

Zniszczony biurowiec PKP, za nim koło biurowca PKP Cargo gruntową drogą jadę wzdłuż torów. Widać ze musiało tu trochę ostatnio popadać, nie to co u mnie gdzie trawa wypalona do korzeni.

Dąbrowa Górnicza

Bardzo fajna, chyba dawna droga techniczna biegnąca wzdłuż torów i dawnych rozjazdów/terminali (nie wiem jak to się zowie, ale pełno tam bocznic i zniszczonych torowisk) a wysoka dolomitową skarpą porośniętą kserotermami i tarniną. Nad nią na wypłaszczonej Wielkiej Górze pola uprawne, znaczy wygląda że olbrzymie nieużytki zostały niedawno wykarczowane i przebronowane.

Dąbrowa Górnicza

Coraz bliżej do Okradzionowa

Dąbrowa Górnicza

Okradzionów, jaz przy dawnym młynie Frey'a, wody w Białej Przemszy mało...

Dąbrowa Górnicza

Stara zabudowa Okradzionowa

droga 790

Widok na Pasmo Smoleńsko - Niegowonickie a dokładniej wzgórza nad Niegowonicami, które gdyby trzymać się sztywno podziałów fizycznogeograficznych do Wyżyny Częstochowskiej zaliczane nie są. Choć jak najbardziej zbudowane z są wapieni oksfordu, zwieńczone niewielkimi ostańcami stanowią izolowane fragmenty zerodowanej kuesty. Na drodze DW790 między Dąbrową a Niegowonicami ruch duży, sporo ciężarówek więc omijam centrum Niegowonic.

Dolina Mitręgi

Między Niegowonicami a Łazami ponownie wjeżdżam do Doliny Mitręgi gdzie urzekła mnie soczysta zieleń - w Dolinie Pilicy takich widoków ze względu na suszę już brak.

Łazy

Łazy, wjazd na "kolejówkę", czyli najkrótszą trasę do Zawiercia z którego po własnym śladzie wracam do domu.

...

A to powód wycieczki - olej do przekładni z LSD, który w Zawierciu oczywiście jest tylko na zamówienie a kosztuje średnio dwa razy więcej niż w sąsiednim mieście. Najtańsza oferta którą dostałem w Zawierciu była o ponad 30zł na litrze (czyli o 100zł w sumie) wyższa niż w Dąbrowie, gdzie smarowidło było dostępne od ręki. U innych różnica była jeszcze większa. Rozumiem że pośrednik też zarobić musi, ale marża rzędu 100% to już przesada. Nie pierwsza to tego typu sytuacja w zawierciańskim handlu i już naprawdę przestałem się dziwić iż miasto kisi się we własnym ...

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl