Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - do Lelowa - 15.02.2015

Właściwie to tytuł powinien być w stylu "na poszukiwanie wiosny" ;)
Już mi zbrzydł śnieg i białe krajobrazy, chodzi się w terenie dość ciężko (oczywiście chodzi o nieprzedeptane ścieżki), a przetopy pojawiają się w okolicy mojej wioski dość opornie. A że dalej utrzymuje się wspaniała słoneczna pogoda to po miesięcznej przerwie wyciągam rower i w drogę...

Dystans 56km
Włodowice - Zdów - Bliżyce - Lelów - Sadowie - Pradła - Huta Szklana - Żerkowice - Morsko - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies, lub mapki on-line na Wikiloc (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Włodowice

Charakterystyczny drewniany młyn na wyjeździe z Włodowic.

Bliżyce

W moich okolicach i w kotlinie Zdowa zima trzyma, tylko na asfalcie sucho, po wdrapaniu się stromym podjazdem do Bliżyc dalej zimowo, choć im niżej zjeżdżam tym białego coraz mniej :)

Bliżyce

Stara stodoła w Bliżycach.
Jak przejeżdżałem tędy ostatnio jesienią widziałem że wycinają stary zdziczały sad i odsłania się na nią widok, ale że akurat tam jest dość szybki zjazd to nie chciało mi się wtedy zatrzymywać. Tym razem specjalnie by zrobić zdjęcie jechałem powolutku.

ślęzany

Przed Ślęzanami już w pełni wczesnowiosenne widoczki.
Zerkając po osi drogi, delikatnie w lewo widać wieżę kościoła w Lelowie, natomiast w prawo ukrytą za kępą drzew wieżę kościoła w Staromieściu, a całkiem po prawej spore gospodarstwo, w którym wracając z letnich spływów na Pilicy zazwyczaj kupuję truskawki i porzeczki.

Lelów

Niewielki domek w pobliżu Białki.
Nie wjeżdżam do centrum Lelowa tylko lewym brzegiem Białki jadę w kierunku Białej Wielkiej.

Białka Lelowska

Białka Lelowska - tu kilka fotek ze spływu tą rzeką.

Lelów

Rynek liczącego sobie blisko 800 lat Lelowa, co warte zauważenia to jeden z nielicznych rynków w okolicy który nie został jeszcze "zrewitalizowany", znaczy zalany betonem. Ciekawe jak długo jeszcze...
Samo miasteczko ma niesłychanie bogatą historię i ciekawe położenie - na dawnym trakcie handlowym, z trzech stron otoczone zakolem Białki, z zamkiem na dzisiejszym cmentarnym wzgórzu, okoliczne ziemie żyzne, łatwy dostęp do wody, więc owa historia dziwić nie powinna. Warto o tej osadzie poczytać, choćby na stronie Gminy Lelów, lub tu.

Lelów, grób cadyka Biedermanna

Lelów, ohel z grobem cadyka Biedermanna. Swoją drogą budynek ma dość niecodzienną formę.

okolice Lelowa

Okolice Lelowa, po śniegu prawie śladu brak :)

W stronę Pradeł

W stronę Pradeł - mimo kilku podjazdów wręcz uwielbiam tą drogę, a polubię ją chyba jeszcze bardziej gdyż wycięto krzaczory i widoki będą jeszcze lepsze. Trochę wyżej w widocznych kępach buków, dębów i innych drzew szukam śladów wiosny, ale jeszcze za wcześnie.

Próg Lelowski

Pofalowane pola Progu Lelowskiego.

W stronę Pradeł

Przy drodze przed Sadowiem krzyż z 1911r. teraz po wycięciu krzaków ładnie widoczny.

W stronę Pradeł

Im bliżej Jury tym stopniowo coraz więcej śniegu.

Białka Zdowska

Białka Zdowska w Białej Błotnej.
Woda, dno dalej czyste, ale rzeczka płynąca przez wioski zbiera sporo śmieci :(

Pradła, żelazna dolina.

Pradła, żelazna dolina - tablica postawiona dzięki uporowi Adama (Jurasika) z Towarzystwa Jurajskiego, więcej info na Forum Jurajskim tutaj i tutaj.

Huta Szklana

Huta Szklana i typowy jurajski przystanek z kamienia wapiennego z amonitami.

Dolina Krztyni

Kapilczka na pograniczu Huty Szklanej i Przyłubska.

okolice Siamoszyc.

Za Siamoszycami, na głównym grzbiecie Jury zima już w pełni.

Żerkowic

Zimowe Żerkowice.

Skarżyce

Kościół pw Trójcy Przenajświętszej (Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej)
Warto mieć na uwadze, iż widoczna wieża ma średniowieczny rodowód, czyli jest znacznie starsza od XVI/XVIIw. kościoła, więcej tutaj. Druga ciekawostka to krzyż widoczny po prawej - mało kto pamięta iż to relikt pomnika (krzyża dziękczynnego) wzniesionego jako wyraz wdzięczności chłopów wobec Aleksandra II za ukaz uwłaszczeniowy z 1864r. Więcej o tego typu jurajskich pamiątkach m.in. tutaj.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl