Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - do Bydlina prawie w 100-lecie Bitwy pod Krzywopłotami - 15.11.2014

Przechodząc wiosną podczas pieszej wędrówki z Dolinek pod Wzgórzem Świętego Krzyża pomyślałem że wypadało by pojawić się tu i świeczki zapalić jesienią. 11 listopada kiedy, sądząc po relacjach w necie, zniczach i wieńcach pod pomnikiem, sporo osób w Bydlinie było, z przyczyn różnych i różniastych przyjechać nie mogłem. Padło, więc na dzisiejszą sobotę o dwa dni wyprzedzającą dokładnie setną rocznicę Bitwy pod Krzywopłotami. Co to za wydarzenie, z czym związane i kto tam walczył to już drogi Czytelniku musisz doczytać we własnym zakresie - trudne zadania to absolutnie nie będzie gdyż sporo o nim pisano w XX-leciu międzywojennym i pisze się nadal.
Wiek temu o wiele zimniej było, pierwszy śnieg spadł, dziś tylko mgła gęsta przez cały dzień się utrzymywała.

Dystans ok. 64km
Włodowice - Kromołów - Ryczów - Bydlin - Kwaśniów - Rodaki - Krępa - Zawiercie - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies, lub mapki on-line na Wikiloc (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Parkoszowice

Nowa, odsłonięta 11.XI.2014r. tablica pamiątkowa na remizie w Parkoszowicach.

Parkoszowice

j.w.

Kromołów

Położone w centrum Kromołowa (obecnie dzielnica Zawiercia) główne źródło Warty.

Bzów-Podzamcze

Kładą asfalt między Bzowem a Podzamczem...
Ostatnie lata to definitywny koniec pewnej epoki w turystyce i zagospodarowaniu Północnej Jury. Skończyły się czasy swobody, teraz czas na asfalt, beton, setki nikomu niepotrzebnych szlaków i "produkty turystyczne". Znaczy marketingowy bełkot, prowadzenie za rączkę od knajpy do zamku ;) itp.

Bzów-Podzamcze

Ta sama droga na szczycie górki.
Na razie położony dywanik jest od strony Podzamcza do +/- granicy między gminami Ogrodzieniec a Zawiercie. Za zabudowaniami Podzamcza brakuje jeszcze kawałka, ale aktualnie tam prace trwają. Może w przyszłym roku zostanie dociągnięty do samego Bzowa.

Podzamcze

Perełka w Podzamczu.
Dalej do Ryczowa jadę asfaltem - to chyba po raz pierwszy od roku co najmniej przejechałem cały odcinek Wlod. - Ryczów po asfalcie. Droga mocno faluje nawierzchnia też nie jest rewelacyjna i raczej staram się tego odcinka unikać.

Na południe od Ryczowa

Na żółtym szlaku za Ryczowem, mimo że droga ostro w dół prowadzi, grzęznę w piachu. Podczas wycieczki z 21.X jechałem/prowadziłem pod górę i wydaje mi się ze jakoś sprawniej to szło ;)

Krzywopłoty - Bydlin

Na pograniczu Krzywopłotów i Załęża, w osi natarcie Legionistów pod głazem upamiętniającym śmierć por. Stanisława Paderewskiego dowódcy 3 kompani VI baonu zapalam świeczkę. To pewnie tędy wiek temu jako szary strzelec tego oddziału atakował rosyjskie pozycje mój pradziad.

Krzywopłoty - Bydlin

Na cmentarzu w Bydlinie kwatera poległych 46 Legionistów z okazałym 7 metrowym kamiennym krzyżem.

Krzywopłoty - Bydlin

Plan sytuacyjny Bitwy pod Krzywopłotami zamieszczony na jednej z tablic informacyjnych, tutaj skan szkicu bojowego z biografii płk Lisa-Kuli.

Bydlin

Ruiny zameczku-zboru-kościoła na Wzg. Świętego Krzyża w Bydlinie.
Mimo nieudolnego (kolor zaprawy, jakość prac) zabezpieczenia korony ocalałych murów bardzo lubię to miejsce. Tu podobnie jak w Udorzu czy Przewodziszowicach zachował się jeszcze ślad dawnego klimatu Orlich Gniazd.

Krzywopłoty - Bydlin

Zdjecie zdjęcia ;) zamieszczonego na kolejnej z tablic informacyjnych - widać kaplicę cmentarną i całkowicie otwarty krajobraz Jury z początku XXw. To coś niesamowitego jak zmieniła się Wyżyna, często oglądając inne zdjęcia z okresu WW ciężko zlokalizować miejsca wykonania.

Krzywopłoty

Kuźnia w Krzywopłotach.

Krzywopłoty

Wnętrze zrekonstruowanej dużej ziemianki mieszkalnej "gawry" z WW w Krzywopłotach.

Krzywopłoty

W Krzywopłotach waham się gdzie jechać, pierwotnie chciałem przez Jaroszowiec do Lasków jechać i wracać przez Niegowonice, ale w taką pogodę to sensu nie miało i toczę się pod górkę w stronę Kwaśniowa. Na szczycie ciekawy niewielki łom z ciekawą "ziarnistą" teksturą wydobywanego wapienia, który łupie się na cieniutkie płytki.

Stoki

Niewielki i płytki zalew spiętrzający potok Stoki - strasznie dawno tu nie byłem.

Stoki

Spiętrzenie pozwalało napędzić koło młyńskie.

Do Kwaśniowa

Boczna droga do Kwaśniowa.

Rodaki

Drewniany pochodzący z samego początku XVIIw. kościół pw. św. Marka w Rodakach z widocznymi sobotami.

Rodaki

Fragment wspaniałej kamienistej drogi prowadzącej z Rodak ku Górze Chełm.

W lasach poniżej zachodniej granicy Jury K-Cz.

W lasach poniżej zachodniej granicy Jury K-Cz.
O ile samo Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie jest wspaniałe i warto je dokładnie poznać, choć na rowerze będzie to sporo wysiłku nas kosztować, to lasów poniżej zachodniej granicy naszej Jury za bardzo nie trawię. I zamiast pojechać jak rozsądek nakazuje na G. Chełm lub w przeciwną stronę na Świniuszkę to wpadłem na "genialny" pomysł by sprawdzić po raz n-ty, dlaczego nie lubię lasów koło Ogrodzieńca czy Zawiercia. A dlaczego ich nie lubię widać na tym i kolejnych zdjęciach - albo piach po osie, albo korzenie skutecznie wybijające z rytmu, albo ogrom błota w obniżeniach terenu.

Prochownia

Pozostałości ziemnych wałów na terenie zniszczonej prochowni k/Ogrodzieńca.

Koło Józefowa

Jedyny ciekawy odcinek czarnego szlaku, którym jechałem od Krępy jest w okolicach Józefowa, wcześniej monokultura sosnowa, typowy las gospodarczy.

Niebieski Szlak Warowni Jurajskich

O niebieskim Szlaku Warowni Jurajskich na odcinku Józefów - Zawiercie sporo można usłyszeć i zazwyczaj nie są to ciepłe słowa. Nic dziwnego jak przez kilkaset metrów trzeba skakać, przedzierać się przez krzaczory, lub po prostu środkiem brnąc po kostki i lepiej w błocie.

Czarna Przemsza

Dopiero za mostkiem na Czarnej Przemszy droga jest dobra i stąd już szybko przez Zawiercie do Rudnik i do domu.

Na moim koncie Picasa można zobaczyć zmniejszone wszystkie zdjęcia z tej wycieczki

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl