Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - Do Trójkąta Trzech Cesarzy i nad Białą Przemszę - 20.12.2015

Ponownie wyjazd rowerem po Zagłębiu Dąbrowskim, a dokładniej do szpitala św. Barbary na opłotkach Sosnowca, skąd dalej na południe do tytułowego Trójkąta Trzech Cesarzy. Od zbiegu Białej i Czarnej Przemszy jadę na wschód do Jaworzna gdzie ponownie zmieniam kierunek ku Białej Przemszy i Sławkowa. Jechało mi się bardzo przeciętnie - rano mgła i duża wilgotność, później czyli od +/- południa słonecznie, ale ciągle utrzymywało się delikatne zamglenie i miejscami silne zadymienie co w połączeniu z silnym niskim słońcem niweczyło szanse na dalsze widoki. Drugim powodem było zadymienie szczególnie w południowej części odczuwalne. Trzecim i najważniejszym fakt iż tamte tereny, tzn. Sosnowiec, Będzin, Jaworzno jakoś mi "nie leżą" i dopiero od Sławkowa było w pełni OK. Na to wszystko nałożyła się handlowa niedziela przed Świętami i duży, naprawdę duży ruch na drogach, kierowcy w amoku jeżdżący w pobliżu centrów handlowych, etc.
Podsumowując, mogło być lepiej. Wyjazd na zasadzie odhaczenia - byłem i raczej na zachód, południowy-zachód od Sławkowa bez konieczności rowerem się już nie wybiorę.

Dystans ok. 124km, czas całego wyjazdu ok. 7,5h, z tego samej jazdy ok. 6h
Włodowice - Zawiercie - Łazy - Chruszczobród - Ząbkowice - Pogoria 4 - Będzin - Sosnowiec - Jaworzno - Stare Maczki - Sławków - Okradzionów - Niegowonice - Łazy - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Zawiercie

Podjeżdżam na godz. 9 pod fontanne koło dworca w Zawierciu, gdzie spotykali się na przedświąteczny wyjazd zawierciańscy rowerzyści. Po 15 minutach grupa (znacznie liczniejsza niż na powyższej fotce) jedzie na Strach, natomiast ja w towarzystwie Andrzeja sprawnie jedziemy w stronę przeciwną. Początek chłodny i mglisty, dopiero nad Pogorią zaczyna się niebo przecierać.

Będzin

Pod zamkiem w Będzinie, dojechaliśmy tu alejkami wzdłuż Czarnej Przemszy. Andrzej zostaje chwilę pod zamkiem i wraca do domu przez Siewierz, a ja jadę do Sosnowca.

Sosnowiec

Ze szpitala św. Barbary w Sosnowcu po kilkudziesięciu minutowej przerwie jadę w dalszą trasę. Tu jeszcze się zastanawiam którędy i gdzie jechać, ale że na dole koło stacji kolejowej w Będzinie niebo przeciera się coraz bardziej wybieram najprostszą drogę na południe w stronę tytułowego miejsca.

Sosnowiec

Sosnowiec, Pałac Schöna w sąsiedztwie potężnego kompleksu dawnych przędzalni.

Sosnowiec

Poziom 450 obecnie centrum wspinaczkowe, dawniej KWK Sosnowiec.
Dziwna, w sensie mojej jazdy, bo samo miasto jakich wiele w Zagłębiu i Śląsku (częściowo się wychowałem w takim otoczeniu ;) ), ta droga przez Sosnowiec. Na początku kilka ciekawych miejsc (stara XIXw. kapliczka, stare zabudowania fabryczne i równie stare osiedla robotnicze, ceglana wieża Huty Katarzyna itd.), nawierzchnia poza początkiem raczej dobra, jednak jadę cały czas pod niskie i bardzo ostre słońce, spory jak na niedziele ruch i jakoś skupić się na otoczeniu nie mogę.

Trójkąt Trzech Cesarzy

U celu, czyli Trójkąt Trzech Cesarzy u zbiegu Białej (po lewej) i Czarnej (po prawej) Przemszy.
Otoczenie zagospodarowane, znaczy jak wszędzie obecnie wiaty i ławeczki wstawili, ale na samym zbiegu brzegi powinny być bardziej wyczyszczone (parę więcej drzew/krzaków wyciętych) i przy stromych schodach przez wał jakaś pochylnia dla rowerów aż się prosi. W końcu szlak rowerowy tam prowadzi...

Czarna Przemsza

Ostatnie metry biegu Czarnej Przemszy, a tu fotka z poprzedniej wycieczki 11.12.2015r. źródeł rzeki w Bzowie.

Trójkąt Trzech Cesarzy

Archiwalne zdjęcie Trójkąt Trzech Cesarzy z NAC, a na stronie Żegluga śródlądowa wczoraj, dziś, jutro ciekawy artykuł o Przemszy.

Biała Przemsza

Wzburzona Biała Przemsza powyżej Trójkąt Trzech Cesarzy, dokładnie na wysokości mostu drogowego DK79. Przed mostem łączą swe nurty B. Przemsza i Bobrek.

Jaworzno, DK79

Kawałek muszę przejechać DK79, co szczególnie na wysokości "Fashion House" miłe nie było.

Jaworzno

Jaworzno szyby dawnej KWK Jan Kanty
Niby jedzie się dobrze, ale cały wcześniejszy odcinek mocno nijaki i nie zapadający w pamięć.

Jaworzno

Jaworzno Góra Piasku.
Od zjazdu z DK79 do Góry Piasku droga mimo iż zaczyna falować a i otoczenie jakby ciekawsze dłuży mi się straszliwie. Za to zjazd z Góry wspaniały i zaczyna się jechać przyjemniej :)

Biała Przemsza

Biała Przemsza i most kolejowy linii Ząbkowice - Trzebinia (Zawiercie-Kraków) widziany z mostu drogowego na ul. Krakowskiej. Rzeka stanowi granicę między Sosnowcem a Jaworznem.

Biała Przemsza

Jeszcze raz powyższy most, a dokładniej jest to most graniczny z 1848r.

Sosnowiec Maczki

Sosnowiec Maczki, kolejowa wieża ciśnień z 1880r.

Sosnowiec Maczki

Stacja kolejowa Sosnowiec Maczki, na szczęście obiekt ma zostać rewitalizowany.

Sosnowiec Maczki

Sosnowiec Maczki, typowa dla Zagłębia i Śląska zabudowa. Akurat dom na zdjęciu ma wymienione okna, ale za obok były jeszcze drewniane okna z ramami malowanymi na ciemnoczerwony kolor.

Dolina Białej Przemszy

Przez lasy w Dolinie Białej Przemszy do osady Burki.

Dolina Białej Przemszy

Burki/Ryszka i rozpadający się most na Białej Przemszy, po którym przechodzę na lewy brzeg i dalej jadę błotnistą leśną drogą w stronę Sztoły.

Biała Przemsza

Zakole Białej Przemszy, niestety nie dość ze woda mętna to śmierdzi. Szkoda bo rzeka tu bardzo malownicza, choć na spływ dość trudna i raczej niezachęcająca do bliższego kontaktu. W internetowej galerii "Kowboja" ze spływu w marcu 2014r. można zobaczyć jak wygląda ten odcinek rzeki z kajaka.

Sztoła

Mętne, cementowe wody Sztoły powyżej połączenia z B. Przemszą.

Biała Przemsza

Miejsce ujścia Sztoły do B. Przemszy, mimo braku filtra PL doskonale widać różnicę kolorów wody.
Za mostkiem przegapiam właściwy zjazd i jadę kawałek dalej dzięki czemu poruszam się przez lasy wygodnym szutrem.

Terminal Sławków Południowy

Z lasu wyjeżdżam na potężny terminal LHS Sławków Południowy.

Sławków

Fotka poruszona bo droga dziurawa jak ser szwajcarski a miejsce godne uwiecznienia - Miedawa, przysiółek typu kilka domów i przystanek MPK.

Sławków

Droga do Miedawy.

Sławków

Austeria na rynku w Sławkowie.
Robię mała pętlę o centrum, do ruin zamku nie zjeżdżam bo czasu już mało. Miasteczko wspaniałe, muszę tam koniecznie w letnie późne popołudnie się wybrać...

Sławków

XIXw. dom na ul. Legionów Polskich w Sławkowie.

Dolina Białej Przemszy

Ze Sławkowa bardzo przyjemną asfaltową drogą wzdłuż Białej Przemszy jadę do Krzykawki.

Dolina Białej Przemszy

Przez przełomowy odcinek Białej Przemszy między Krzykawką a Okradzionowem jadę wąską i miejscami bardzo błotnistą ścieżką nad brzegami rzeki. Odcinek rewelacyjny i ciekawy (lessowe skarpy, odsłonięcia dolomitowych niewielkich skałek, źródła przykorytowe itd.). Jednak czasu mam niewiele, rower na wąskich i mało terenowych oponach, więc dokładniejsze poznanie na inny wyjazd muszę pozostawić. Woda w rzece dość klarowna, jednak dalej szambem zalatuje :(

okolice Błędowa

Gdzieś między Okradzionowem a Błędowem.

okolice Błędowa

Rozstaje na skraju Błędowa Zagórcze, jeszcze tylko ostatni błotnisty odcinek przez las i dalej już po twardym.

Męczywoda

Niegowoniczki Męczywoda gdzie wyjeżdżam na DW790 i szybciutko w stronę Niegowonic.
Dalej to już do znudzenia przejeżdżona trasa do Łaz, kolejówką do Zawiercia skąd dwa rzuty kamieniem do domu.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl