Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


wycieczka rowerowa - przez Pabianice i Żuraw nad Wiercicę - 27.05.2018

Miał być dziś duży spływ, który późno odwołano i mimo doskonałej pogody nie znalazła się inna chętna grupa. Czyli dzień wolny. Rano pogoda na rower doskonała - słoneczna z lekkim wiatrem, ale zaraz po południu psuć się zaczęła. No może psuć to złe określenie, jednak warunki się zrobiły mało zachęcające do wysiłku.
Wyjazd całkowicie bez planu, po drogach do bólu znanych. Założyłem tylko przejazd przez Skowronów i Pabianice, a dalej się zobaczy...

Fotki z automatu wywołane w Silkypix.

Dystans: 82km, czas całej wycieczki: 4:45h
Trasa: Włodowice - Jaworznik - Żarki - Złoty Potok - Pabianice - Żuraw - Wiercica - Sieraków - Bystrzanowice - Mzurów - Bobolice - Kotowice - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Kotowice

Przed cmentarzem wojennym w Kotowicach nowa, nowoczesna stonowana ładna i czytelna, tablica informacyjna. Podobne ostatnio zostały zamontowane przy wielu innych obiektach na terenie Gminy Żarki.

Kotowice

Zjazd na drodze DW792 z Kotowic w kierunku Żarek. Widoczek często oglądany z okna samochodu/autokaru, lecz w relacjach wycieczkowych mało kiedy tak intensywna zieleń gości.

Jaworznik

Tradycyjny skrót z Jaworznika polną drogą wzdłuż Rachwalca.

Żarki

Żarki, kładka i bród na potoku Leśniówka.

Dolina Wiercicy

Źródła Zygmunta w Dolinie Wiercicy.
Mimo weekendu i ładnej pogody pusto i cicho, zamknięcie drogi do Janowa zapewne ma spory na to wpływ.

Złoty Potok

Nowe szerokie chodniki w Złotym Potoku, usunięto niestety pas postojowy w ciągu DW793.

Złoty Potok

Aleja Klonowa w Złotym Potoku

Szlaki Jury Północnej

Typowy dla Północnej Jury odcinek czerwonego pieszego Szlaku Orlich Gniazd między Aleją a Pabianicami. Bardzo dawno tędy nie jechałem, a że piachu "trochę" jest, opony wąskie to miejscami prowadzić było lepiej.

Szlaki Jury Północnej

Przy szlaku, podobnie jak w Dolinie Wiercicy, kwitną całe łany siódmaczków, masowo kwitną jeżyny, jagody coraz większe, a dojrzałych poziomek nie brakuje.

Szlaki Jury Północnej

Jeszcze raz zielenina jakiej mało w porze kiedy mogę więcej jeździć.
Niby w maju/czerwcu cały czas jestem w terenie, z czego pewnie połowę czasu w Ojcowskim Parku Narodowym, jednak podczas prywatnych spacerów/przejazdów inaczej się otoczenie odbiera.

Pabianice

Pabianice - bardzo ładnie położona niewielka wieś.

Pabianice

Pabianice, zjazd mini serpentyną do DK46, jak byłem tu samochodem 24.05 roztaczała się wspaniała panorama od Pasam Przedborsko-Małogoskiego po widoczny jak na dłoni Bełchatów. Na południowej skarpie Skowronowa wspaniałe kserotermy.

Skowronów

Ciekawy dom w Skowronowie.

Skowronów

Typowo jurajska piaszczysto-kamienista polna droga między Skowronowem a Czepurką.
Jeszcze 10 lat temu nie widział bym zbytnich powodów do zachwytu, a obecnie takich nie utwardzonych, nie zabudowanych, nie zagrodzonych i nie kończących się ślepo ubywa w bardzo szybkim tempie. Oczywiście to nie tak, że za kolejną dekadę ich już nie będzie, ale powoli coraz więcej terenów jest grodzonych, drogi asfaltowane i krajobraz się zmienia. Na tych terenach ciekawostką jest spory udział krzemienia, a i piaskowce czy nawet otoczaki granitowe się trafiają (tu lądolód się na niższe pagórki nasunął).

Skowronów

Przeniec różowy całymi łanami łąkę porastający.

Skowronów

Krajobrazy północno-wschodniego skraju Wyżyny Częstochowskiej.

Czepurka

W stronę Lusławic

Lusławice

Przy przejeździe w pobliżu stacji kolejowej Lusławice krzyż osadzony w zdaje się podstawie a może głowicy jakiejś kolumny. Jeżeli tak to ciekawe z którego dworku/pałacu?

Lusławice

Bardzo charakterystyczna kapliczka i stawek w centrum Lusławic.

Żuraw

Popas pod starym sklepem przy placu kościelnym w Żurawiu. Fotka całego placu i kościoła w relacji z 27.12.2015, droga z Lipnika do Zalesic w końcu normalnie przejezdna. Z tym asfaltem ciekawa sprawa, bo jechałem już po położeniu nowego dywanika, ale nie potrafię odnaleźć zdjęć.

Wiercica

Wiercica oglądana z mostu w Wiercicy piękna jak zawsze.

Wiercica

Na krzyżówce w Wiercicy wycieli potężne a bardzo charakterystyczne drzewo.

Staropole

Staropole - od jakiegoś czasu na południu chmurki gęścieją i zaczyna się robić bardzo parno.

Staropole

Na pograniczu Jury, Progu Lelowskiego i Niecki Włoszczowskiej.

Kozyrka

Kozyrka powyżej Sierakowa, w którym rezygnuję z jazdy przez Lelów do Przyłęku nad Pilicą, a obieram południowy kierunek.

Próg Lelowski

Rozległe lasy między Sierakowem, Ponikiem a Bystrzanowicami przecina prosta jak strzała szeroka szutrówka. Na fotce szczęściem jej koniec bo lepki zaduch bez grama cienia, a z rojami namolnych much był trudny do wytrzymania. Niby nawet popadało, znaczy przez 3 minuty spadło po 10 kropli na metr...

Próg Lelowski

Skręcam na wschód, gdzie na niskim pagórku trochę buczyny dającej wspaniały głęboki cień.

Bystrzanowice Dwór

Bystrzanowice Dwór - początek upalnego podjazdu.

Bystrzanowice Dwór

Widok w kierunku Podlelowia - w starszych relacjach jest sporo zdjęci z terenów gdzie dziś jeździłem.

Bystrzanowice Dwór

Przystrojony Holindrów.

Mzurów

Z górki na pazurki do Mzurowa, dawniej na zjeździe wybijające przełomy, teraz gładko i szybko.

Mzurów

Mzurów-Piechnik, kolejna skarpa z kserotermami.

Niegowa

W Niegowej stacja benzynowa na 4 spusty zaryglowana i zielskiem zarosła.

Bobolice

Zamek Bobolice od strony wschodniej.

Bobolice

Nowe ogrodzenie wzdłuż drogi w Bobolicach, na parkingu też grodzą. Przy okazji obcięto przynajmniej częściowo gałęzie nad drogą i autokarem łatwiej wjechać będzie.

Mirów

Konkurencja Orlich Gniazd w Mirowie.
Ogólnie w Bobolicach i Mirowie ludzi dużo mniej niż się spodziewałem, w terenie też pustawo - kilku pieszych, kilkunastu rowerzystów. Sporej grupy szosowców w Złotym i bikerów biesiadujących u Marcina w Mirowie nie liczę. Za to mijałem 5 elektryków - w Żurawiu i Mzurowie typowe rowery użytkowe (chińczyki po 40kg sztuka ;) ), jednego e-MTB niedaleko Złotego i dwa trekingowe koło Bobolic. Podobnie zresztą podczas majówki, a i pytają Kliencie od czasu do czasu. Idzie nowe i to coraz śmielej...

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl