Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - po północnej części Wyż. Częstochowskiej do Zagórza - 27.12.2015

Pogoda średnio zachęcająca, ale poruszać się po Świętach trzeba a wieszczą jakieś deszcze i po nich większe ochłodzenia. W sumie wyjazd bez zaplanowanej trasy po drogach/ścieżkach znanych na wylot, z jednym małym wyjątkiem. Pkt docelowym była jedna z ostatnich dwóch miejscowości Wyżyny Częstochowskiej i Progu Lelowskiego w których jeszcze nie byłem, czyli tytułowe Zagórze leżące koło Żurawia.

Dystans ok. 81km, czas całego wyjazdu ok. 4,5h, z tego samej jazdy trochę ponad 4h
Włodowice - Kotowice - Łutowiec - Trzebniów - Złoty Potok - Julianka - Żuraw - Zagórze - Bukowno - Olsztyn - Choroń - Przybynów - Żarki - Kotowice - Włodowice
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Kotowice

Kotowice, widok na Mirów i Wielką Górę.
Nieczęsto jeżdżę rowerem asfaltem przez górkę w Kotowicach, tym razem się tak dobrze jechało ze nie zauważyłem nawet podjazdu ;)

Mirów

Kapliczka pod Wielką Górą przy skręcie do Łutowca, od paru lat jest już tam wąski asfalt, wcześniej była urocza wiejska droga wysypana jurajskim wapieniem.

Trzebniów

Tradycyjny dla tej części Jury dobrze zachowany układ zabudowy w Trzebniowie. Wieś coraz bardziej się rozbudowuje, powstają nowe domy zaburzające wcześniejszy układ, a co gorsze uzbrojony i przeznaczony pod zabudowę został cały pas przy drodze od południowej strony wsi.

Trzebniów

Z Trzebniowa (w relacjach ze starszych wycieczek jest bardzo dużo zdjęć tego terenu np. 10.11.2013, 04.11.2011, a zimą będę starał się uzupełnić archiwalne opisy) na północ droga wiedzie płaskodenną dolinką.

Ludwinów

Na ostrym zakręcie poniżej Ludwinowa opuszczam asfalt i kontynuuję jazdę wypłycającą się dolinką. Droga tam zawsze była piaszczysta i nic w tym zakresie zmianie nie uległo, za to po samotnych zabudowaniach Ludwinowa Dołów pozostały już tylko zdziczałe drzewa owocowe...

Złoty Potok

Wjazd do Złotego Potoku, droga którą samochodem i autokarami jeżdżę w sezonie turystycznym do znudzenia. Rowerem sporadycznie.

Złoty Potok

Aleja wzdłuż muru zespołu parkowo-pałacowego w Złotym Potoku. Położono nowy asfalt, wysypano szutrem alejkę koło pałacu, szkoda że nie wymieniono paskudnej pasującej jak pięść do oka betonowej kostki przy dworku.

Janów

Ładny dom w Janowie, z którego szybko asfaltem przez spory kompleks leśny do Julianki.

Wiercica

Wiercica w Juliance.

Zalesice

Zalew Zalesice utworzony na polecenie Raczyńskich na początku XXw., obok skończono budowę sporego obiektu wyglądającego na pensjonat otoczonego odnogami Wiercicy.

Zalesice

27 grudnia a na podmokłym pastwisku opisanym na mapach jako "Staw Turecki" pasie się stado krów.

Zalesice

Między Zalesicami a Lipnikiem, południową granicą Parku Krajobrazowego Stawki biegnie kiepska droga, a że skręciłem na zachód trzeba włożyć trochę wysiłku jadąc pod wiatr.

Żuraw

Położony na wzniesieniu XVw. kościół pw. św Bartłomieja w Żurawiu.
Miejscowość ciekawa i warto pokręcić się tam dokładniej, m.in. szczelny parkan kryje duży XIXw. dwór Laseckich, a między remizą i dworem na niewielkiej wysepce podobno miał znajdować się średniowieczny gródek rycerski (lokalizacja na mapie Compassu jest błędna).

Zagórze

Rzut okiem wstecz z podjazdu do tytułowej miejscowości.

Zagórze

Położona na Wilczej Górze miejscowość Zagórze o średniowiecznym rodowodzie ze zrujnowanymi budynkami dużego "PGRu". Głównie przez otwarty rolniczy krajobraz, pofolwarczne zabudowania i sporą liczbę niewielkich stawów/oczek wodnych (związanych z obecnością w podłożu nieprzepuszczalnych trzeciorzędowych i plejstoceńskich osadów) przypomina mi bardziej Dolny Śląsk niż Jurę. Z Wilczej Góry miast trzymać wysokość polnymi drogami wybieram szybki zjazd asfaltem w kierunku torów kolejowych.

Bukowno

Bukowno i skraj Gminy Olsztyn.

Bukowno

Trzeba nadrobić wysokość i wrócić na pagórki, powyżej widok na pokonany podjazd (do znudzenia - obiektyw szerokokątny spłaszcza krajobraz ;) ).

Bukowno

Wzgórze Kierków między Bukownem a Górami Małuskimi.

Bukowno

Krzyż na skraju folwarcznych zabudowań pochodzących z początku XXw. które podobnie jak sam murowany dwór stanowią własność prywatną. Z okien położonego na szczycie wzniesienia dworu muszą roztaczać się piękne widoki na jurajskie pagórki. Dalej już szybki zjazd do Podgrabia gdzie przecinam linię kolejową Cz-wa - Kielce.

Przymiłowice

Nieczynny kamieniołom wapieni rozcinający wzgórze Duży Kamień na skraju Przymiłowic.

Przymiłowice

Widok z korony kamieniołomu m.in. na stację elektroenergetyczną Joachimów i Turów.

Przymiłowice

Relikt wapiennika na zboczu wzgórza Skałki Duże przy DK46 między Przymiłowicami a Olsztynem.

Olsztyn

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie z górującymi nad całym miasteczkiem ruinami potężnego zamku Olsztyn. Na zamkowym wzgórzu i okolicy pełno ludzi, na rynku sztuczne lodowisko i spory ruch więc szybciutko asfaltem pod Sokolimi Górami na skraj Biskupic.

Biskupice

W rozległym obniżeniu między Dębowcem a Biskupicami teren dawnej piaskowni zaadaptowano na tor off-raodaowy Jura Park Biskupice.

Choroń

Typowo jurajską piaszczysto-kamienistą drogą docieram do Pustkowia Chorońskiego z położonym na wzgórzu kościołem pw. św. Jana Chrzciciela. Poniżej kościoła Mały Klasztor Orientale Lumen.

Choroń

Pustkowie Chorońskie położone jest na szczycie jurajskiej kuesty krawędź której rozcinają liczne niewielkie kamieniołomy. Obecnie przeważająca część łomów zarosła kserotermicznymi zaroślami nad którymi wznoszą się relikty kilku zniszczonych wapienników (pieców do wypalania wapna).

Choroń

Nad Choroniem.

Choroń

Piaszczyste dukty w dolinie potoku Ordon (Sucha Woda).

Przybynów

Okolice Przybynowa, górująca nad płaską Doliną Górnej Warty hałda będąca pozostałością kopalni rud żelaza "Żarki IV".

Przybynów

Kościół pw. św. Mikołaja w Przybynowie, warto zwrócić na kamienną, nie otynkowaną północną ścianę świątyni. Miejscowość bliźniaczo względem Włodowic położona na skraju jurajskiej kuesty góruje nad Doliną Górnej Warty. Zachowało się tu bardzo dużo domów i całych zagród budowanych w całości z kamienia wapiennego, a układ miejscowości i jej najbliższe otoczenie również zachęcające do krótkiego spaceru.

Żarki

Zachód słońca nad Doliną Górnej Warty.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl