Dział przewodnik jurajski - trasa I - Na Szlaku Orlich Gniazd z przewodnikiem jurajskim

Wycieczka autokarowo-piesza po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
na Szlaku Orlich Gniazd

Olsztyn - Dolina Wiercicy - Mirów i Bobolice - Podzamcze k/Ogrodzieńca

Przekrojowa trasa obrazująca walory krajobrazowe i historyczne, w tym aż 4 zamki wchodzące w skład
Szlaku Orlich Gniazd biegnącego przez Park Krajobrazowy Orlich Gniazd na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Wycieczka w zależności od oczekiwań grupy, oraz warunków atmosferycznych łatwa do modyfikacji i korekty programu. Możliwe jest zarówno zwiększenie/zmniejszenie odcinków pieszych jak i dodanie kolejnych punktów węzłowych.

Poniżej przedstawiamy główne atrakcje gdzie planowane są dłuższe postoje i odcinki piesze, w trakcie przejazdu między nimi (max do 30min) będziemy mogli z okien autokaru podziwiać krajobrazy i posłuchać opowieści przewodnika. Odcinki piesze przewidziane są na 1,5-4km jednorazowo, w Olsztynie, Mirowie i Podzamczu będą sklepy spożywcze, sklepiki z pamiątkami, bary a po wcześniejszej rezerwacji możliwość zjedzenia obiadu. Trasa planowana jest na około 8h, jeżeli decydujemy się na G. Birów wtedy ograniczamy spacery we wcześniejszej części wycieczki.
Dystans autokarem między Olsztynem a Podzamczem k/Ogrodzieńca - 55-68km w zależności od wariantu.

Olsztyn k/Częstochowy

zamek Olsztyn
Ruiny jednego z największych i najstarszych Orlich Gniazd położone na skalistym wzniesieniu dominującym nad położonym u jego stóp miasteczkiem. Zamek o bardzo ciekawych założeniach obronnych i bogatej także w dość krwawe epizody historii. Okolice Olsztyna warte są poznania również ze względu na środowisko przyrodnicze i walory krajobrazowe. Zachował się tu zespół niezalesionych, porośniętych aromatycznymi murawami kserotermicznymi skalistych wzniesień, oraz zalesiony rezerwat Sokole Góry z licznymi jaskiniami krasowymi. U stóp zamku rozpoczyna się geologiczna ścieżka edukacyjna, na której możemy zapoznać się z przeszłością i budową geologiczną Jury Polskiej (wydłuży to o około 1,5h całą wycieczkę), lub możemy zwiedzić naturalną Jaskinie Olsztyńską położoną na terenie rezerwatu Sokole Góry. Odcinek pieszy 1,5km przy zwiedzaniu samego zamku, 4km przy spacerze przez okoliczne ostańce, lub zwiedzaniu jaskini.
Bilety na zamek 5zł / 3zł ulg, parking płatny, w Olsztynie można zwiedzić Szopkę Olsztyńską


Dolina Wiercicy i Źródła Zygmunta

Brama Twardowskiego, Dolina Wiercicy
Jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Północnej Jury. Teren ten będący od lat 50-tych XIXw. własnością rodziny Krasińskich, a następnie h. Raczyńskich, którzy rozsądnie gospodarzyli i chronili lasy, dzięki czemu Dolina zaskakuje na każdym kroku. Wśród grądowych i bukowych lasów ukryte są wapienne ostańce o fantazyjnych kształtach i nazwach nadanych im przez naszego wieszcza Zygmunta Krasińskiego. Jest to m.in. Brama Twardowskiego będąca symbolem Doliny, Diabelskie Mosty, Leśna Zjawa. Inną atrakcją jest cały kompleks źródeł (wywierzysk krasowych), z których bije czysta i lodowato zimna woda. Źródła dają początek Wiercicy malowniczo wijącej się Doliną, na której w dogodnych miejscach utworzono pierwsza w Europie pstrągarnię. W trakcie 4km spaceru zajrzymy do niewielkiej Jaskini Niedźwiedziej gdzie znaleziono liczne szczątki zwierząt jaskiniowych, oraz wejdziemy na wały dawnego grodziska.
Możliwy jest też tylko krótki postój przy źródłach.


Grzęda Mirowska

zamek Bobolice
2km wał skalny, na którego krańcach zlokalizowano bliźniacze zamki Mirów i Bobolice. Wg legendy w odległej przeszłości władali nimi dwaj bracia, których poróżniła miłość do kobiety, a że historia lubi się powtarzać obecnie zamki również należą do braci Laseckich, przywracających ruiny do świetności. Przechodząc przez Czarcią Bramę będziemy podziwiać bryłę odbudowanego zamku Bobolice, Mirów dalej pozostaje w formie trwałej ruiny. Podczas spaceru Grzędą zajrzymy do Jaskini Stajnia gdzie niedawno podczas prac archeologicznych znaleziono szczątki neandertalczyków. W zależności od wyboru spacer 2 lub 4km, po rezerwacji możliwe jest zwiedzanie Bobolic (15zł / 10zł ulgowy), parking bezpłatny.
Zamek Ogrodzieniec

zamek Ogrodzieniec
Największe Orle Gniazdo zabezpieczone w formie trwałej ruin i przystosowane do ruchu turystycznego (w 2014r. oddano nową trasę turystyczną), dzięki czemu możemy dotrzeć do większości zakamarków obiektu.
Podczas zwiedzania przewodnik opowie o kolejnych etapach rozbudowy od małego zameczku obronnego aż po rezydencją nazywaną Małym Wawelem, oraz oczywiście o życiu codziennym zarówno właścicieli obiektu jak i załogi wojskowej, czy prostej służby. W obrębie zamku znajduje się muzeum zamkowe ze stałą ekspozycją, zbrojownia, oraz sala tortur. (12zł / 8zł ulgowy)
Na wzgórzu po drugiej stronie doliny zrekonstruowano wczesnośredniowieczny Gród Birów, który również możemy zobaczyć. Zwiedzanie samego zamku to około 1,5-2,5h (w zależności od profilu uczestników i liczby innych zwiedzających), spacer przez Suchy Połeć (pkt widokowy, bunkry z IIWŚ, średniowieczne kurhany) na G. Birów to dodatkowe 1,5h, cena zależnie od wybranego pakietu, parking płatny.

Dodatkową atrakcją może być:
- Park Miniatur Zamków Jurajskich, gdzie prezentowane są makiety Orlich Gniazd w skali 1:25 obrazujące zamki w okresie ich świetności,
- Dom Strachów,
- tor saneczkowy,
- park linowy

Cennik: zamek Ogrodzieniec i Góra Birów, Park Ogrodzieniec (minitury, tor saneczkowy, itp.), park linowy

Poza w/w punktami węzłowymi trasa przejazdu ma kilka wariantów i w zależności od wyboru/możliwości, przejedziemy przez/koło:

rez. Sokole Góry, oraz skalistych wzgórz Biakło i Lipówki,
drewnianego kościoła p.w. św. Idziego w Zrębicach,
Pustyni Siedleckiej i Kamieniołomu Warszawskiego,
zespołu parkowo-pałacowego i kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku,
Gór Gorzkowskich, Postaszowice z tradycyjną zabudową i Niegową, Żarki i kuestę jurajską w Jaworzniku,
rez. Góry Zborów k/Podlesic,
cmentarza wojennego z Wielkiej Wojny k/Kotowic,
Włodowice z ruinami Aten Olkuskich,
Skarżyce z niezwykle ciekawym kościołem p.w. Trójcy Przenajświętszej,
Okiennika Wielkiego,
Pańskiej Góry z gniazdem umocnień z II WŚ,
źródeł Warty w Kromołowie,
kuesty jurajskiej w Ogrodzieńcu Cementowni,
Ogrodzieniec,
źródeł Czarnej Przemszy w Ogrodzieńcu,
...


Dużo zdjęć w wyższej rozdzielczości z regionu znajdą Państwo na stronie JuraPolska.pl
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt, na pewno wspólnie dopasujemy program do oczekiwań.
Sumaryczna wielkość pieszych odcinków może wydawać się duża, jednak są one przedzielone odpoczynkami w autokarze i jest to rozwiązanie sprawdzające się doskonale przez ostatnie 12 lat mojej działalności.

W czasie wycieczki zostanie poruszony cały przekrój wiadomości począwszy do specyfiki budowy geologicznej i tak charakterystycznych dla Jury skamieniałości przez środowisko przyrody ożywionej po historie, oraz etnografię regionu. Sporo uwagi poświęcimy Orlim Gniazdom, nie zabraknie legend i ciekawostek, a przekaz dostosowywany jest do wieku i oczekiwań uczestników.

Koszt jednodniowej obsługi przewodnickiej wynosi 300zł (faktur zwolniona z VAT), cena nie obejmuje biletów wstępów/parkingów, itp. płatne gotówką bezpośrednio po wykonaniu usługi.

W Mirowie lub w Podzamczu, po wcześniejszej rezerwacji jest możliwość zjedzenia obiadu.

Michał Demel
tel. 692 47 58 25

e-mail: demel@jurapolska.com lub demel@op.pl

Identyfikator przewodnika jurajskiego nr 0803
Licencja Ojcowskiego Parku Narodowego nr 850
Licencja na Jaskinię Głęboką i rez. Góra Zborów nr 064

Dane firmy:
JuraPolska Bożena Demel
42-421 Włodowice ul. Żarecka 26
NIP 646-236-13-10   REGON 243590045

Powyższy tekst nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, ceny aktualne na luty 2016r.
Wszelkie prawa zastrzeżone


Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl