Z nami poznasz Jurę - przewodnik jurajski i po Ojcowskim Parku Narodowym

Kontakt bezpośredni:

Michał Demel
tel. 692 47 58 25
e-mail: demel@jurapolska.com

Przewodnik na obszarze całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej,
Przewodnik ojcowski (licencja Ojcowskiego Parku Narodowego, również na oprowadzanie po Jaskini Łokietka i Ciemnej)


Z zamiłowania przyrodnik i geomorfolog szczególnie zainteresowany antropogenicznymi przemianami krajobrazu Wyżyny Częstochowskiej, kolekcjoner skamieniałości głównie amonitów keloweju północnej części Jury. Autor wielu fotografii, których część prezentuję w fotogalerii, o tematyce jurajskiej często wykorzystywanych w materiałach promocyjnych i gazetach lokalnych.

Uprawnienia przewodnickie posiadam od 2004r. (oczywiście jeszcze te "stare marszałkowskie") lecz z Jurą jestem związany od początku lat 90-tych, co w połączeniu z intensywnym uprawianiem turystyki rowerowej zaowocowało doskonałą znajomością topografii naszego regionu. Poza wycieczkami rowerowymi których poza samą Jurą głównym kierunkiem jest Próg Lelowski, Dolina Pilicy, oraz Ponidzie/Miechowszczyzna, bardzo dużo wędruję pieszo po jurajskich bezdrożach i od kilku lat coraz intensywniej uprawiam kajakarstwo.
Jestem współzałożycielem i członkiem zarządu Towarzystwa Jurajskiego, oraz autorem/współautorem m.in. poniższych artykułów/publikacji/fotografii wykorzystanych w:

Kuesta jurajska - Jurajskie Krajobrazy nr III
Jurajska ściana wschodnia - Jurajskie Krajobrazy nr IV
Orle Gniazda - FOTO nr 1/98
Jurajskie skamieniałości - PPJ
Aktywny wypoczynek: Turystyka rowerowa - PPJ
Zawierciańska wieś zaprasza - JOT
Kartki pocztowe, seria Piękno ziemi polskiej - zdjęcia amonitów
JURA ... nie tylko agroturystyka - JOT
Magazyn Rezydencje
Powiat Zawierciański 2008
Pilica - szlak wielu możliwości
i wielu innych...

O nas, proponowane wycieczki

Doskonała znajomość topografii terenu, unikalnych walorów i atrakcji historyczno - przyrodniczych pozwala nam zaproponować Państwu szereg atrakcyjnych i różnorodnych form aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Praktycznie każdą z naszych wycieczek można urozmaicić dodatkowymi atrakcjami w postaci zwiedzania jaskini w której trzeba przeczołgać się ciasnym korytarzem, wizyty w parku linowym, strzelania z łuków, lub dla starszych bitwy paitballowej, poszukiwania skamieniałości czy minerałów, etc.

Jako przewodnicy specjalizujemy się w wycieczkach rowerowych, oraz pieszych wędrówkach po rzadziej odwiedzanych zakątkach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i wschodniego obrzeża Jury (Próg Lelowski). W terenie poruszamy się nie tylko znakowanymi szlakami turystycznymi, a głównie lokalnymi dróżkami pozwalającymi dotrzeć do najciekawszych miejsc regionu. Poniższe trasy prosimy traktowac tylko jako propozycje, do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie i dopasowujemy program i profil do jego oczekiwań, szczególnie gdy chodzi o piesze wędrówki i wycieczki rowerowe.

Propozycje kilkunastu tras wycieczek autokarowo-pieszych po Jurze, Szlaku Orlich Gniazd i Ojcowskim Parku Narodowym:

Na Szlaku Orlich Gniazd z przewodnikiem jurajskim (Olsztyn - Dolina Wiercicy - Mirów i Bobolice - Ogrodzieniec)
W centrum Północnej Jury (Podlesice - Mirów - Dolina Wiercicy - Pustynia Siedlecka)
Od Ogrodzieńca po Złoty Potok i Pustynię Siedlecką z przewodnikiem jurajskim
Jura, między Mirowem a Ogrodzieńcem (Mirów - Rzędkowice - Skarżyce - Ogrodzieniec)
Jura, Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie (Ogrodzieniec - Pilica - Smoleń - Bydlin - Pustynia Błędowska)
Jura w pigułce (Olsztyn - Dol. Wiercicy - Mirów - Ogrodzieniec - Smoleń - Pustynia Błędowska - OPN)
Jura, od Olsztyna po Mirów (Olsztyn - Złoty Potok - Niegowa - Mirów)
Od Góry Zborów po Pustynię Błędowską (Góra Zborów - Smoleń - Bydlin - Pustynia Błędowska - Ogrodzieniec)
Jura, perełki na Szlaku Orlich Gniazd (Ogrodzieniec - Podlesice - Mirów )
Wycieczka na Jurę Południową (Pilica - Smoleń - OPN - Pustynia Błędowska)
W sercu Ojcowskiego Parku Narodowego (trasa piesza, Dolina Sąspowska i Dolina Prądnika)
Ojcowski Park Narodowy i Pieskowa Skała (Ojców - Brama Krakowska - Grota Łokietka - Pieskowa Skała)
2 dni na Szlaku Orlich Gniazd

Trasy wycieczek pieszych, rowerowych i tematycznych zawsze ustalane są indywidualnie!

Co kryją jurajskie skały - geologia, procesy krasowe i skamieniałości

Takie cuda kryją jurajskie kamieniołomy
Środowisko przyrody nieożywionej ma kolosalny wpływ na odbiór krajobrazu, florę, faunę oraz osadnictwo człowieka w czasach historycznych. W czasie wycieczki z przewodnikiem jurajskim poznasz budowę geologiczną regionu, szereg procesów rzeźbotwórczych i efekt ich działania, w tym tak charakterystyczne dla Jury procesy krasowe. Z bliska przyjrzymy się wapiennym ostańcom, systemem jaskiniowym zejdziemy w głąb masywu krasowego, napijemy się lodowatej wody prosto z wywierzyska, a w kamieniołomie poszukamy jurajskich skamieniałości i kryształów kalcytu.


Przyroda ożywiona, ekologia i ochrona przyrody

Wczesna wiosna w bukowcach
Różnorodność środowisk abiotycznych sprawia, iż Jura słynie z bogactwa przyrody ożywionej. Jest to teren wielkich kontrastów gdzie sąsiadują ze sobą rozgrzane słońcem kserotermiczne murawy naskalne i pogrążone w stałym półmroku strefy przyotworowe krasowych jaskiń. Wyjście w teren z naszym przewodnikiem pozwoli Wam zaobserwować najciekawsze biotopy, nauczyć się rozpoznawać podstawowe rośliny i zwierzęta tu żyjące, oraz poznać powiązania i zależności występujące pomiędzy poszczególnymi składnikami środowiska, w tym również relacje człowiek - natura.


Historia, militaria, etnografia

Zamek Mirów
Od tysięcy lat Jura stwarzała sprzyjające osadnictwu człowieka warunki i oczywiście człowiek z tego korzystał. Dzięki temu poza bogactwem krajobrazu i przyrody ożywionej mamy kolosalne nagromadzenie śladów o tym świadczących. Nasz przewodnik wskaże i ciekawie opowie Wam zarówno o tych najstarszych zabytkach, o wspaniałym średniowiecznym systemie Orlich Gniazd jak i związanych z historią XXw. kiedy to przez teren Wyżyny przetoczyły się fronty dwóch WŚ pozostawiając po sobie liczne systemy umocnień i troszkę zapomniane cmentarze wojenne.
Do historii powoli przechodzi też wiele cech związanych z kulturą ludową, podczas wycieczki będzie możliwość zapoznania się z tradycyjnym zanikającym już budownictwem lokalnym, zabytkowymi kapliczkami, oraz podaniami i legendami.Prelekcje multimedialne

Prelekcja - Kraina białych skał
Dla grup młodzieży gminazjalno-licealnej przyjeżdżającej na kilkudniowe wycieczki przygotowaliśmy prezentacje multimedialne, które możemy zaprezentować w ośrodku, o ile dysponuje on rzutnikiem, przed lub po wycieczce terenowej.Prelekcja - Kraina białych skał
Kraina białych skał - rozbudowana 1,5h prelakcja poświęcona zagadnieniom środowiska abiotycznego Wyżyny Częstochowskiej w tym:
- historii geologicznej obszaru,
- zjawiskom krasowym,
- skamieniałościom.
Połączona jest z prezentacją kilkudziesięciu okazów skamieniałości, głównie amonitów, okresu jury środkowej i górnej. Prezentacja może zostać podzielona na 2 części, lub ograniczona tylko do zjawisk krasowych albo geologii.


Prelekcja - flora i fauna Jury K-Cz
Flora i fauna Jury Polskiej - ok. 45 minutowa prelekcja przybliżająca tematykę środowiska przyrody ożywionej w tym:
- najważniejszych zespołów florystycznych
- bardzo bogato ilustrowaną zdjęciami część dotyczącą fauny, która zazwyczaj podczas typowych wycieczek pozostaje poza zasięgiem wzroku turystów.
Ta prezentacja przeznaczona jest również dla uczniów szkół podstawowych.Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl