Dział przewodnik jurajski - wycieczka piesza - W sercu Ojcowskiego Parku Narodowego

Wycieczka piesza po Ojcowskim Parku Narodowym

Złota Góra - Dolina Sąspowska - Jaskinia Łokietka - Góra Okopy - Ojców

Tytuł wycieczki doskonale obrazuje obszar, którym będziemy wędrować i z bliska oglądać przyrodę, oraz świadectwa historii tego najmniejszego z polskich parków narodowych. Trasa ma długość około 10km z kilkoma stromymi podejściami i zejściami - spacerowym tempem 4-4,5h + czas zwiedzania muzeum, jaskiń, czas oczekiwania na wstępy i przerwa na posiłek/pamiątki, w sumie jest to program na cały dzień, jednak widoki oraz bogactwo środowiska naturalnego w pełni rekompensują podjęty wysiłek. Dodatkowo została ona zaplanowana w sposób pozwalający na regenerację sił podczas licznych postojów, w tym skorzystanie z obiektów gastronomicznych.


Dolina Sąspowska

Dolina Sąspowska
Druga po Dol. Prądnika z dużych dolin objętych Ojcowskim PN. Po zejściu na dno doliny powędrujemy ścieżką przy samym Potoku Sąspówka zasilanym m.in. przez Źródła Filipowskiego i Harcerza. W odróżnieniu od zagospodarowanej i zazwyczaj gwarnej Doliny Prądnika w tej dolinie mamy bliższy kontakt z naturą i możliwość lepszej obserwacji fauny i flory. U wylotu doliny wejdziemy na stromą skałę Jonaszówka skąd rozpościera się ładny widok na Ojców z górującym nad nim zamkiem.







Ojców i środkowa część Doliny Prądnika

Brama Krakowska
Teren pomiędzy kazimierzowskim zamkiem Ojców, a Górą Okopy to serce i jednocześnie najbardziej znana część OPNu, więc nie może zabraknąć tego odcinka na trasie naszej wędrówki. Podziwiać będziemy pozostałości dawnej zabudowy uzdrowiskowej, oraz wspaniałe formacje skalne w tym Skały Panieńskie, Igłę Deotymy, czy najbardziej znaną Bramę Krakowską. Oczywiście nie może zabraknąć postoju przy Źródełku Miłości.








Grota Łokietka i Góra Chełmowa

Ciasne Skałki
Najwyższe wzniesienie Ojcowskiego PN w sporej części objętej ochroną ścisłą. W jej podszczytowych partiach znajduje się największa i najbardziej znana jaskinia Parku jaka jest udostępniona do zwiedzania Grota Łokietka. Po zwiedzaniu jaskini wędrować będziemy przez Wąwóz Ciasne Skałki gdzie kręcono Ogniem i Mieczem. Do jaskini wstęp płatny, nie ma możliwości zarezerwowania godziny wstępu.








Góra Okopy i Jaskinia Ciemna

Jaskinia Ciemna
Bardzo malowniczym i mniej zatłoczonym szlakiem wejdziemy na górujący prawie 100m nad dnem doliny szczyt Góry Okopy. Szczytowe partie zajmuje relikt grodu obronnego Konrada Mazowieckiego z doskonale czytelnymi pozostałościami fortyfikacji ziemnych. Ze szczytowych skał roztacza się jeden z piękniejszych widoków w OPNie, a podczas zejścia zatrzymamy się na tarasie widokowym w Ogrojcu przy otworze Jaskini Ciemnej (wstęp płatny, chęć wejścia grupa musi zasygnalizować przed rozpoczęciem wycieczki).






Zamek Ojców

Zamek Ojców
"Ociec u Skały" - pozostałości zamku należącego do systemu Orlich Gniazd wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego. Ruiny zamku z charakterystyczną ośmiokątna wieżą górują nad Parkiem Zdrojowym, a na zboczach wzgórza rosną bardzo charakterystyczne obrazki alpejskie. Wstęp płatny.










Centrum edukacyjno - muzealne OPN

muzeum im. Szafera
Muzeum im. Szafera po gruntownej przebudowie uruchomione ponownie w 2010r. w formie jednej z najnowocześniejszych w Polsce ekspozycji wykorzystujących zaawansowane technologie. Zwiedzanie rozpoczyna się od projekcji filmu 3D opowiadającego o historii geologicznej, procesach krasowych, przyrodzie i zabytkach OPNu. Następnie zwiedza się 4 ekspozycje w tym m.in. sztuczną klimatyzowaną jaskinię, czy dioramę gdzie można zobaczyć przekrój środowiska przyrodniczego Parku, oraz trójwymiarowe zdjęcia roślin i bezkręgowców.
Wstęp wymaga wcześniejszej rezerwacji!





W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt, na pewno wspólnie dopasujemy program do oczekiwań. Na obszarze parku zorganizowane grupy muszą poruszać się pod opieką przewodnika posiadającego aktualna licencję Dyrektora OPN.

Aktualny cennik wejść można sprawdzić na stronie www OPN

Dużo zdjęć w wyższej rozdzielczości z regionu znajdą Państwo na stronie JuraPolska.pl
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt, na pewno wspólnie dopasujemy program do oczekiwań.
Sumaryczna wielkość pieszych odcinków może wydawać się duża, jednak są one przedzielone odpoczynkami w autokarze i jest to rozwiązanie sprawdzające się doskonale przez ostatnie 18 lat mojej działalności.

W czasie wycieczki zostanie poruszony cały przekrój wiadomości począwszy do specyfiki budowy geologicznej i tak charakterystycznych dla Jury skamieniałości przez środowisko przyrody ożywionej po historie, oraz etnografię regionu. Sporo uwagi poświęcimy Orlim Gniazdom, nie zabraknie legend i ciekawostek, a przekaz dostosowywany jest do wieku i oczekiwań uczestników.

Koszt jednodniowej obsługi przewodnickiej wynosi 450zł (faktur zwolniona z VAT), cena nie obejmuje biletów wstępów/parkingów, itp. płatne gotówką bezpośrednio po wykonaniu usługi.

Michał Demel
tel. 692 47 58 25

e-mail: demel@jurapolska.com lub demel@op.pl

Identyfikator przewodnika jurajskiego nr 0803
Licencja Ojcowskiego Parku Narodowego nr 850

Dane firmy:
JuraPolska Michał Demel
42-421 Włodowice ul. Żarecka 26
NIP 899-130-02-84

Powyższy tekst nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, ceny aktualne na luty 2020r.
Wszelkie prawa zastrzeżone


Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl