Dział przewodnik jurajski - Ojcowski Park Narodowy i Pieskowa Skała

Wycieczka autokarowo - piesza po Ojcowskim Parku Narodowym

Ojców - Brama Krakowska - Jaskinia Ciemna lub Łokietka - Pieskowa Skała

Łatwiejsza trasa dobrze obrazująca walory najmniejszego z naszych Parków Narodowych. Od parkingu u stóp zamku Ojców przez Park Zdrojowy przejdziemy, wśród uzdrowiskowej zabudowy Ojcowa, dnem Doliny Prądnika do Bramy Krakowskiej i Źródełka Miłości. Kolejnym etapem będzie podejście do otworu Jaskini Ciemnej lub Groty Łokietka skąd wrócimy do Parku i Muzeum im. Szafera. Następnie przejedziemy autokarem pod Maczugę Herkulesa i zwiedzimy zamek Pieskowa Skała. Na trasie będą liczne punkty gastronomiczne i stoiska z pamiątkami.


Zamek Ojców

Zamek Ojców
"Ociec u Skały" - pozostałości zamku należącego do systemu Orlich Gniazd wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego. Ruiny zamku z charakterystyczną ośmiokątna wieżą górują nad Parkiem Zdrojowym, a na zboczach wzgórza rosną bardzo charakterystyczne obrazki alpejskie. Wstęp płatny.










Ojców i środkowa część Doliny Prądnika

Ojców
Teren pomiędzy kazimierzowskim zamkiem Ojców, a Górą Okopy to serce i jednocześnie najbardziej znana część OPNu, więc nie może zabraknąć tego odcinka na trasie naszej wędrówki. Podziwiać będziemy pozostałości dawnej zabudowy uzdrowiskowej, oraz wspaniałe formacje skalne w tym Skały Panieńskie, Igłę Deotymy, czy najbardziej znaną Bramę Krakowską. Oczywiście nie może zabraknąć postoju przy Źródełku Miłości.








Grota Łokietka lub Jaskinia Ciemna

Jaskinia Ciemna
Dwie najbardziej znane, największe i udostępnione turystycznie jaskinie Ojcowskiego PN. Obie położone kilkadziesiąt metrów ponad dnem doliny, co gwarantuje dość strome podejście. Zwiedzanie Jaskini Ciemnej odbywa się przy świeczkach, przy otworze jaskini w tzw. Ogrojcu zainstalowano taras widokowy i rekonstrukcję obozowiska neandertalczyków.
Do Groty Łokietka droga wiedzie m.in. przez Wąwóz Ciasne Skałki gdzie kręcono Ogniem i Mieczem, a sama jaskinia posiada oświetlenie elektryczne. Obje jaskinie są łatwe do zwiedzania, wstęp płatny bez możliwości zarezerwowania godziny wstępu.





Centrum edukacyjno - muzealne OPN

muzeum im. Szafera
Muzeum im. Szafera po gruntownej przebudowie uruchomione ponownie w 2010r. w formie jednej z najnowocześniejszych w Polsce ekspozycji wykorzystujących zaawansowane technologie. Zwiedzanie rozpoczyna się od projekcji filmu 3D opowiadającego o historii geologicznej, procesach krasowych, przyrodzie i zabytkach OPNu. Następnie zwiedza się 4 ekspozycje w tym m.in. sztuczną klimatyzowaną jaskinię, czy dioramę gdzie można zobaczyć przekrój środowiska przyrodniczego Parku, oraz trójwymiarowe zdjęcia roślin i bezkręgowców.
Wstęp wymaga wcześniejszej rezerwacji!





Zamek Pieskowa Skała i Maczuga Herkulesa

Pieskowa Skała
Uwaga - w 2015r. ze względu na remont zamek Pieskowa Skała będzie niedostępny do zwiedzania.

Jedyny nie zrujnowany z zamków na Szlaku Orlich Gniazd. We wnętrzach urządzono: ekspozycje stałe: "Historia Pieskowej Skały", "Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne", "Galeria Malarstwa Angielskiego". Część muzealna jest płatna, zwiedzający dostają opisy wystawy.
Wstęp na dziedzińce płatny, po obejrzeniu bryły zamku przejdziemy do pobliskiej, chyba najbardziej znanej jurajskiej skały jaką jest Maczuga Herkulesa.






W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt, na pewno wspólnie dopasujemy program do oczekiwań. Na obszarze parku zorganizowane grupy muszą poruszać się pod opieką przewodnika posiadającego aktualna licencję Dyrektora OPN.

Aktualny cennik wejść można sprawdzić na stronie www OPN

Dużo zdjęć w wyższej rozdzielczości z regionu znajdą Państwo na stronie JuraPolska.pl
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt, na pewno wspólnie dopasujemy program do oczekiwań.
Sumaryczna wielkość pieszych odcinków może wydawać się duża, jednak są one przedzielone odpoczynkami w autokarze i jest to rozwiązanie sprawdzające się doskonale przez ostatnie 18 lat mojej działalności.

W czasie wycieczki zostanie poruszony cały przekrój wiadomości począwszy do specyfiki budowy geologicznej i tak charakterystycznych dla Jury skamieniałości przez środowisko przyrody ożywionej po historie, oraz etnografię regionu. Sporo uwagi poświęcimy Orlim Gniazdom, nie zabraknie legend i ciekawostek, a przekaz dostosowywany jest do wieku i oczekiwań uczestników.

Koszt jednodniowej obsługi przewodnickiej wynosi 450zł (faktur zwolniona z VAT), cena nie obejmuje biletów wstępów/parkingów, itp. płatne gotówką bezpośrednio po wykonaniu usługi.

Michał Demel
tel. 692 47 58 25

e-mail: demel@jurapolska.com lub demel@op.pl

Identyfikator przewodnika jurajskiego nr 0803
Licencja Ojcowskiego Parku Narodowego nr 850

Dane firmy:
JuraPolska Michał Demel
42-421 Włodowice ul. Żarecka 26
NIP 899-130-02-84

Powyższy tekst nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, ceny aktualne na luty 2020r.
Wszelkie prawa zastrzeżone


Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2025 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl