Dział przewodnik jurajski - trasa II - W centrum Północnej Jury

Wycieczka autokarowo-piesza po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
na Szlaku Orlich Gniazd

Podlesice - Mirów - Złoty Potok - Pustynia Siedlecka

Krótsza wycieczka ze zrównoważoną liczbą zabytków i atrakcji przyrodniczych.
Możliwe jest zarówno zwiększenie/zmniejszenie odcinków pieszych jak i dodanie kolejnych punktów węzłowych. Poniżej przedstawiamy główne atrakcje gdzie planowane są dłuższe postoje i odcinki piesze, w trakcie przejazdu między nimi (max do 30min) będziemy mogli z okien autokaru podziwiać krajobrazy i posłuchać opowieści przewodnika. Odcinki piesze przewidziane są na 1,5-4km jednorazowo, w Mirowie będzie sklep spożywczy, sklepik z pamiątkami i bar.
Trasa planowana jest na około 5-6h + ew. czas na warsztaty w Podlesicach i ognisko (we własnym zakresie).
Dystans autokarem między Podlesicami a Pustynią - 30km +/-5km.

Góra Zborów k/Podlesic

Góra Zborów
Rezerwat przyrody nieożywionej obejmujący kulminację Skałek Kroczyckich z bardzo bogatymi formami krasu powierzchniowego, podziemnego i równie dużą różnorodnością flory i fauny. Od paru lat wzgórze jest odsłaniane (wycinane są lasy i zarośla) tak by przywrócić mu wygląd i roślinnośc typową dla Jury jeszcze do 2 połowy XXw. W lecie prowadzony jest eksperymentalny wypas kóz mających niedopuścić do ponownego zarastania wzgórza. U podnóża ulokowano Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, w którym można obejrzeć filmy edukacyjne o regionie i uczestniczyć w warsztatach rzemiosł tradycyjnych.
W dawnym kamieniołomie pod Kruczymi Skałami, zlokalizowana jest jedyna na Północnej Jurze jaskinia przystosowana do masowego ruchu turystycznego. Jaskinia Głęboka, bo o niej mowa, ma ok. 190m długości i 22,5m głębokości, posiada elektryczne oświetlenie, a podczas zwiedzania możemy zapoznać się nie tylko ze zjawiskami krasowymi (w tym ciekawą szatą naciekową), ale również z pozostałościami dawnego górnictwa szpatu i oczywiście zwierzętami zamieszkującymi jurajskie jaskinie. W mojej ocenie jest to obecnie miejsce naprawdę warte odwiedzenia...

Wstęp na teren rez. jest płatny - 2zł, parking bezpłatny, po wcześniejszej rezerwacji możliwy wstęp do Jaskini Głębokiej (12zł / 9zł ulgowy)Grzęda Mirowska

zamek Bobolice
2km wał skalny, na którego krańcach zlokalizowano bliźniacze zamki Mirów i Bobolice. Wg legendy w odległej przeszłości władali nimi dwaj bracia, których poróżniła miłość do kobiety, a że historia lubi się powtarzać obecnie zamki również należą do braci Laseckich, przywracających ruiny do świetności. Przechodząc przez Czarcią Bramę będziemy podziwiać bryłę odbudowanego zamku Bobolice, Mirów dalej pozostaje w formie trwałej ruiny. Podczas spaceru Grzędą zajrzymy do Jaskini Stajnia gdzie niedawno podczas prac archeologicznych znaleziono szczątki neandertalczyków. W zależności od wyboru spacer 2 lub 4km, po rezerwacji możliwe jest zwiedzanie Bobolic (15zł / 10zł ulgowy), parking bezpłatny.
Dolina Wiercicy i Źródła Zygmunta

Brama Twardowskiego, Dolina Wiercicy
Jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Północnej Jury. Teren ten będący od lat 50-tych XIXw. własnością rodziny Krasińskich, a następnie h. Raczyńskich, którzy rozsądnie gospodarzyli i chronili lasy, dzięki czemu Dolina zaskakuje na każdym kroku. Wśród grądowych i bukowych lasów ukryte są wapienne ostańce o fantazyjnych kształtach i nazwach nadanych im przez naszego wieszcza Zygmunta Krasińskiego. Jest to m.in. Brama Twardowskiego będąca symbolem Doliny, Diabelskie Mosty, Leśna Zjawa. Inną atrakcją jest cały kompleks źródeł (wywierzysk krasowych), z których bije czysta i lodowato zimna woda. Źródła dają początek Wiercicy malowniczo wijącej się Doliną, na której w dogodnych miejscach utworzono pierwsza w Europie pstrągarnię. W trakcie 4km spaceru zajrzymy do niewielkiej Jaskini Niedźwiedziej gdzie znaleziono liczne szczątki zwierząt jaskiniowych, oraz wejdziemy na wały dawnego grodziska.
Możliwy jest też tylko krótki postój przy źródłach.


Pustynia Siedlecka i Jaskinia na Dupce

Pustynia Siedlecka
Jedna z dwóch "pustyń" jurajskich, mniejsza od powszechnie znanej P. Błędowskiej, ale również ciekawa. Niewątpliwą atrakcją jest strome piaszczyste wzniesienie będące pozostałością wydmy z okresu zlodowaceń. Doskonałe miejsce gdzie można bezpiecznie rozpalić ognisko, pograć w piłkę itp.
Na sąsiednim wzgórzu zlokalizowana jest dwu otworowa Jaskinia na Dupce, w której można bezpiecznie przejść skalną półką nad szczeliną prowadzącą w głąb próżni.


Poza w/w punktami węzłowymi trasa przejazdu wiedzie przez:

Niegową,
Postaszowice z tradycyjną zabudową,
okolice rez. Bukowa Kępa,
oraz w pobliżu zespołu parkowo-pałacowego i kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku,


Dużo zdjęć w wyższej rozdzielczości z regionu znajdą Państwo na stronie JuraPolska.pl
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt, na pewno wspólnie dopasujemy program do oczekiwań.
Sumaryczna wielkość pieszych odcinków może wydawać się duża, jednak są one przedzielone odpoczynkami w autokarze i jest to rozwiązanie sprawdzające się doskonale przez ostatnie 10 lat mojej działalności.

W czasie wycieczki zostanie poruszony cały przekrój wiadomości począwszy do specyfiki budowy geologicznej i tak charakterystycznych dla Jury skamieniałości przez środowisko przyrody ożywionej po historie, oraz etnografię regionu. Sporo uwagi poświęcimy Orlim Gniazdom, nie zabraknie legend i ciekawostek, a przekaz dostosowywany jest do wieku i oczekiwań uczestników.

Koszt jednodniowej obsługi przewodnickiej wynosi 300zł (faktur zwolniona z VAT), cena nie obejmuje biletów wstępów/parkingów, itp. płatne gotówką bezpośrednio po wykonaniu usługi.

Michał Demel
tel. 692 47 58 25

e-mail: demel@jurapolska.com lub demel@op.pl

Identyfikator przewodnika jurajskiego nr 0803
Licencja Ojcowskiego Parku Narodowego nr 850
Licencja na Jaskinię Głęboką i rez. Góra Zborów nr 064

Dane firmy:
JuraPolska Bożena Demel
42-421 Włodowice ul. Żarecka 26
NIP 646-236-13-10   REGON 243590045

Powyższy tekst nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, ceny aktualne na luty 2016r.
Wszelkie prawa zastrzeżone


Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl