Wycieczka prowadząca przez jedne z najbardziej znanych miejsc Jury Północnej, w tym 3 najbardziej znanych z zamków na Szlaku Orlich Gniazd, dodatkowo możliwość zatrzymania się przy unikalnym cmentarzu wojennym z okresu Wielkiej Wojny.
Możliwe jest zarówno zwiększenie/zmniejszenie odcinków pieszych jak i dodanie kolejnych punktów węzłowych. Poniżej przedstawiamy główne atrakcje gdzie planowane są dłuższe postoje i odcinki piesze, w trakcie przejazdu między nimi (max do 20min) będziemy mogli z okien autokaru podziwiać krajobrazy i posłuchać opowieści przewodnika. Odcinki piesze przewidziane są na 1,5-4km jednorazowo, w Podzamczu i Mirowie będą sklepy spożywcze, sklepiki z pamiątkami i bary.
Trasa planowana jest na około 6,5-7h, jeżeli decydujemy się na G. Birów wtedy wycieczka wydłuży się do około 8h, po wcześniejszej rezerwacji możliwość spożycia ciepłego posiłku w Podzamczu.
Dystans autokarem między Mirowem a Podzamczem - około
28km.
Grzęda Mirowska
2km wał skalny, na którego krańcach zlokalizowano bliźniacze zamki
Mirów i
Bobolice. Wg legendy w odległej przeszłości władali nimi dwaj bracia, których poróżniła miłość do kobiety, a że historia lubi się powtarzać obecnie zamki również należą do braci Laseckich, przywracających ruiny do świetności. Przechodząc przez
Czarcią Bramę będziemy podziwiać bryłę odbudowanego zamku Bobolice, Mirów dalej pozostaje w formie trwałej ruiny. Podczas spaceru Grzędą zajrzymy do
Jaskini Stajnia gdzie niedawno podczas prac archeologicznych znaleziono
szczątki neandertalczyków.
W zależności od wyboru spacer 2 lub 4km, po rezerwacji możliwe jest zwiedzanie Bobolic (wstęp na zamek oraz Grzędę płatny!), parking bezpłatny.
Skałki Rzędkowickie
1,5km "mur" skalny rozpoczynający się samotną iglicą skały Wysoka a zamknięty olbrzymim masywem Okiennika Rzędkowickiego. Jest to jeden z najpopularniejszych regionów wspinaczkowych, z wieloma wysokimi i eksponowanymi skałami. Okiennik Rzędkowicki to miejsce znane miłośnikom archeologii i historii, znaleziono tu liczące sobie 2,5 tyś lat groty strzał scytyjskich, w średniowieczu na sąsiedniej skale istniała strażnica obronna, a w czasie Wielkiej Wojny toczono o okolice krwawe walki.
Parking bezpłatny
Okiennik Wielki
Największa samotna skała północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w szczytowej części przebita naturalnym oknem skalnym o ponad 5m średnicy. Doskonałe walory obronne zapewniały bezpieczne schronienie, dzięki czemu od paleolitu do późnego średniowiecza istniały tu umocnione siedziby ludzkie. Obecnie skala jest bardzo popularnym miejscem wspinaczkowym i doskonałym punktem widokowym.
Zamek Ogrodzieniec
Największe Orle Gniazdo zabezpieczone w formie trwałej ruin i przystosowane do ruchu turystycznego (w 2014r. oddano nową trasę turystyczną), dzięki czemu możemy dotrzeć do większości zakamarków obiektu.
Podczas zwiedzania przewodnik opowie o kolejnych etapach rozbudowy od małego zameczku obronnego aż po rezydencją nazywaną Małym Wawelem, oraz oczywiście o życiu codziennym zarówno właścicieli obiektu jak i załogi wojskowej, czy prostej służby. W obrębie zamku znajduje się muzeum zamkowe ze stałą ekspozycją,
zbrojownia, oraz
sala tortur. (12zł / 8zł ulgowy)
Na wzgórzu po drugiej stronie doliny zrekonstruowano wczesnośredniowieczny
Gród Birów, który również możemy zobaczyć. Zwiedzanie samego zamku to około 1,5-2,5h (w zależności od profilu uczestników i liczby innych zwiedzających), spacer przez Suchy Połeć (pkt widokowy, bunkry z IIWŚ, średniowieczne kurhany) na G. Birów to dodatkowe 1,5h, cena zależnie od wybranego pakietu, parking płatny.
Dodatkową atrakcją może być:
- Park Miniatur Zamków Jurajskich, gdzie prezentowane są makiety Orlich Gniazd w skali 1:25 obrazujące zamki w okresie ich świetności,
- Dom Strachów,
- tor saneczkowy,
- park linowy
Cennik:
zamek Ogrodzieniec i Góra Birów,
Park Ogrodzieniec (minitury, tor saneczkowy, itp.),
park linowy
Dużo zdjęć w wyższej rozdzielczości z regionu znajdą Państwo na stronie
JuraPolska.pl
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt, na pewno wspólnie dopasujemy program do oczekiwań.
Sumaryczna wielkość pieszych odcinków może wydawać się duża, jednak są one przedzielone odpoczynkami w autokarze i jest to rozwiązanie sprawdzające się doskonale przez ostatnie 18 lat mojej działalności.
W czasie wycieczki zostanie poruszony cały przekrój wiadomości począwszy do specyfiki budowy geologicznej i tak charakterystycznych dla Jury skamieniałości przez środowisko przyrody ożywionej po historie, oraz etnografię regionu. Sporo uwagi poświęcimy Orlim Gniazdom,
nie zabraknie legend i ciekawostek, a przekaz dostosowywany jest do wieku i oczekiwań uczestników.
Koszt jednodniowej obsługi przewodnickiej wynosi
450zł (faktur zwolniona z VAT), cena nie obejmuje biletów wstępów/parkingów, itp. płatne gotówką bezpośrednio po wykonaniu usługi.
Michał Demel
tel. 692 47 58 25
e-mail:
demel@jurapolska.com lub
demel@op.pl
Identyfikator przewodnika jurajskiego nr 0803
Licencja Ojcowskiego Parku Narodowego nr 850
Dane firmy:
JuraPolska Michał Demel
42-421 Włodowice ul. Żarecka 26
NIP 899-130-02-84
Powyższy tekst nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, ceny aktualne na luty 2020r.
Wszelkie prawa zastrzeżone