Dział przewodnik jurajski - trasa VI - Jura w pigułce

Wycieczka autokarowa po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
na Szlaku Orlich Gniazd

Olsztyn - Dolina Wiercicy - Mirów - Ogrodzieniec - Smoleń - Pustynia Błędowska - OPN

Wycieczka typowo autokarowa pokazująca zarys atrakcji Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej. Krótkie postoje planowane są w najbardziej atrakcyjnych miejscach, ze względu na długość trasy praktycznie nie ma w tym wariancie pieszych spacerów. Na trasie aż 7 zamków leżących na sławnym Szlaku Orlich Gniazd.
Możliwe jest zmniejszenie odcinków pieszych jak i zmiana punktów węzłowych. Poniżej przedstawiamy główne atrakcje gdzie planowane są dłuższe postoje i odcinki piesze, w trakcie przejazdu między nimi (max do 40min) będziemy mogli z okien autokaru podziwiać krajobrazy i posłuchać opowieści przewodnika. W Olsztynie, Mirowie, Podzamczu i Ojcowie będą sklepy spożywcze, sklepiki z pamiątkami, bary. Po wcześniejszej rezerwacji możliwość spożycia ciepłego posiłku w Podzamczu. Trasa planowana jest na około 10h.

Olsztyn k/Częstochowy

zamek Olsztyn
Ruiny jednego z największych i najstarszych Orlich Gniazd położone na skalistym wzniesieniu dominującym nad położonym u jego stóp miasteczkiem. Zamek o bardzo ciekawych założeniach obronnych i bogatej także w dość krwawe epizody historii. Okolice Olsztyna warte są poznania również ze względu na środowisko przyrodnicze i walory krajobrazowe. Zachował się tu zespół niezalesionych, porośniętych aromatycznymi murawami kserotermicznymi skalistych wzniesień, oraz zalesiony rezerwat Sokole Góry z licznymi jaskiniami krasowymi. Odcinek pieszy 1,5km przy zwiedzaniu samego zamku.
Bilety na zamek 5zł / 3zł ulg, parking płatny, w Olsztynie można zwiedzić Szopkę Olsztyńską


Dolina Wiercicy i Źródła Zygmunta

Brama Twardowskiego, Dolina Wiercicy
Jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Północnej Jury. Teren ten będący od lat 50-tych XIXw. własnością rodziny Krasińskich, a następnie h. Raczyńskich, którzy rozsądnie gospodarzyli i chronili lasy, dzięki czemu Dolina zaskakuje na każdym kroku. Wśród grądowych i bukowych lasów ukryte są wapienne ostańce o fantazyjnych kształtach i nazwach nadanych im przez naszego wieszcza Zygmunta Krasińskiego. Jest to m.in. Brama Twardowskiego będąca symbolem Doliny, Diabelskie Mosty, Leśna Zjawa. Inną atrakcją jest cały kompleks źródeł (wywierzysk krasowych), z których bije czysta i lodowato zimna woda. Źródła dają początek Wiercicy malowniczo wijącej się Doliną, na której w dogodnych miejscach utworzono pierwsza w Europie pstrągarnię.


Grzęda Mirowska

zamek Bobolice
2km wał skalny, na którego krańcach zlokalizowano bliźniacze zamki Mirów i Bobolice. Wg legendy w odległej przeszłości władali nimi dwaj bracia, których poróżniła miłość do kobiety, a że historia lubi się powtarzać obecnie zamki również należą do braci Laseckich, przywracających ruiny do świetności. Przechodząc przez Czarcią Bramę będziemy podziwiać bryłę odbudowanego zamku Bobolice, Mirów dalej pozostaje w formie trwałej ruiny. Podczas spaceru Grzędą zajrzymy do Jaskini Stajnia gdzie niedawno podczas prac archeologicznych znaleziono szczątki neandertalczyków. W zależności od wyboru spacer 2 lub 4km, po rezerwacji możliwe jest zwiedzanie Bobolic (15zł / 10zł ulgowy), parking bezpłatny.
Zamek Pilcza w Smoleniu i Dolina Wodąca

zamek Smoleń
Typowy gotycki zamek obronny, górujący nad okolicznymi dolinami, obecnie poddany pracom adaptacyjnym dzięki czemu możemy wejść nie tylko na zamek górny ale także na szczyt wieży obronnej. Jest to gniazdo rodowe rodu Toporczyków z Pilczy mogących poszczycić się najwyższymi godnościami w państwie oraz bezpośrednimi koligacjami z królem Korony Władysławem Jagiełłą.
Jednak poza dzisiejszymi ruinami zamku, w dolinie zlokalizowane w we wczesnym średniowieczu były 2 wielkie grodziska i kilka pomniejszych punktów obronnych, których ślady czytelne są do dnia dzisiejszego. W Jaskini Biśnik podczas prowadzonych od początki lat 90-tych XXw. zlokalizowano bardzo stare ślady bytności człowieka, zmieniające poglądy naukowe na zasiedlenie Jury w paleolicie. A wszystkie powyższe atrakcje historyczne w oszałamiającym bogactwie środowiska przyrodniczego. Strome wzniesienia urozmaicone wapiennymi ostańcami kryją w swym wnętrzu liczne systemy jaskiniowe, dzięki specyficznym warunkom mamy również kolosalne zróżnicowanie biotopów.

W 2015r. wykonano nową infrastrukturę modernizującą całkowicie dostępność obiektu w tym umożliwiającą wejście na szczyt wieży. Zamek zyskał dzięki temu znacznie na atrakcyjności turystycznej i jest obecnie przykładem jednej z najlepszych adaptacji turyst. na Jurze.
UWAGA! - od lipca 2016r. wstęp na zamek będzie płatny.

Zamek Ogrodzieniec

zamek Ogrodzieniec
Największe Orle Gniazdo zabezpieczone w formie trwałej ruin i przystosowane do ruchu turystycznego (w 2014r. oddano nową trasę turystyczną), dzięki czemu możemy dotrzeć do większości zakamarków obiektu.
Podczas zwiedzania przewodnik opowie o kolejnych etapach rozbudowy od małego zameczku obronnego aż po rezydencją nazywaną Małym Wawelem, oraz oczywiście o życiu codziennym zarówno właścicieli obiektu jak i załogi wojskowej, czy prostej służby. W obrębie zamku znajduje się muzeum zamkowe ze stałą ekspozycją, zbrojownia, oraz sala tortur. (12zł / 8zł ulgowy)
Na wzgórzu po drugiej stronie doliny zrekonstruowano wczesnośredniowieczny Gród Birów, który również możemy zobaczyć. Zwiedzanie samego zamku to około 1,5-2,5h (w zależności od profilu uczestników i liczby innych zwiedzających), spacer przez Suchy Połeć (pkt widokowy, bunkry z IIWŚ, średniowieczne kurhany) na G. Birów to dodatkowe 1,5h, cena zależnie od wybranego pakietu, parking płatny.Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska
Najbardziej znana pustynia w Europie, o bardzo ciekawej genezie. W czasach nam bliższych pełniła funkcję poligonu, jednak obecnie obszarów wolnego piasku jest coraz mniej...
Parking bezpłatnyOjcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy
Najmniejszy obszarowo park narodowy w Polsce, co absolutnie nie znaczy, iż najmniej ciekawy. Dolina Prądnika z mnogością skalnych ostańców i potokiem wijącym się u ich podnóża zawsze wywiera wielkie wrażenie. Pieskowa Skała, Maczuga Herkulesa, Ojców, Grota Łokietka to miejsca, przynajmniej ze słyszenia, znane wszystkim. Wariantów zwiedzania OPNu jest co najmniej kilka, zależą od ilości czasu, kondycji uczestników. Może być to od wersji spacerowej: "dnem doliny od Zamku Ojców do Bramy Krakowskiej + przejazd autobusem do Pieskowej Skały i Maczugi Herkulesa" po intensywny 5h spacer po Dolinie Sąspowskiej i centralnej części Doliny Prądnika z wejściem na Złotą Górę i Górę Okopy + Jaskinia Ciemna, lub Łokietka.
Aktualny cennik wejść można sprawdzić na stronie www OPN
Szczegóły zwiedzania Parku ustalamy telefonicznie/mailowo w zależności od oczekiwań grupy.Dużo zdjęć w wyższej rozdzielczości z regionu znajdą Państwo na stronie JuraPolska.pl
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt, na pewno wspólnie dopasujemy program do oczekiwań.
Sumaryczna wielkość pieszych odcinków może wydawać się duża, jednak są one przedzielone odpoczynkami w autokarze i jest to rozwiązanie sprawdzające się doskonale przez ostatnie 12 lat mojej działalności.

W czasie wycieczki zostanie poruszony cały przekrój wiadomości począwszy do specyfiki budowy geologicznej i tak charakterystycznych dla Jury skamieniałości przez środowisko przyrody ożywionej po historie, oraz etnografię regionu. Sporo uwagi poświęcimy Orlim Gniazdom, nie zabraknie legend i ciekawostek, a przekaz dostosowywany jest do wieku i oczekiwań uczestników.

Koszt jednodniowej obsługi przewodnickiej wynosi 390zł (faktur zwolniona z VAT), cena nie obejmuje biletów wstępów/parkingów, itp. płatne gotówką bezpośrednio po wykonaniu usługi.

Michał Demel
tel. 692 47 58 25

e-mail: demel@jurapolska.com lub demel@op.pl

Identyfikator przewodnika jurajskiego nr 0803
Licencja Ojcowskiego Parku Narodowego nr 850
Licencja na Jaskinię Głęboką i rez. Góra Zborów nr 064

Dane firmy:
JuraPolska Bożena Demel
42-421 Włodowice ul. Żarecka 26
NIP 646-236-13-10   REGON 243590045

Powyższy tekst nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, ceny aktualne na luty 2016r.
Wszelkie prawa zastrzeżone


Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl