Dział przewodnik jurajski - trasa VII - Jura - od Olsztyna po Mirów

Wycieczka autokarowo-piesza po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
na Szlaku Orlich Gniazd

Olsztyn - Złoty Potok - Niegowa - Mirów

Przekrojowa trasa obrazująca walory krajobrazowe i historyczne północnej części Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd obejmującego większość Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wycieczka w zależności od oczekiwań grupy, oraz warunków atmosferycznych łatwa do modyfikacji i korekty programu. Możliwe jest zarówno zwiększenie/zmniejszenie odcinków pieszych jak i dodanie kolejnych punktów węzłowych.
Poniżej przedstawiamy główne atrakcje gdzie planowane są dłuższe postoje i odcinki piesze, w trakcie przejazdu między nimi (max do 30min) będziemy mogli z okien autokaru podziwiać krajobrazy i posłuchać opowieści przewodnika. Odcinki piesze przewidziane są na 1,5-4km jednorazowo, w Olsztynie i Mirowie będą sklepy spożywcze, sklepiki z pamiątkami i po wcześniejszej rezerwacji możliwość zjedzenia obiadu.
Trasa planowana jest na około 6-7h.
Dystans autokarem między Olsztynem a Mirowem - około 35km.


Olsztyn k/Częstochowy

zamek Olsztyn
Ruiny jednego z największych i najstarszych Orlich Gniazd położone na skalistym wzniesieniu dominującym nad położonym u jego stóp miasteczkiem. Zamek o bardzo ciekawych założeniach obronnych i bogatej także w dość krwawe epizody historii. Okolice Olsztyna warte są poznania również ze względu na środowisko przyrodnicze i walory krajobrazowe. Zachował się tu zespół niezalesionych, porośniętych aromatycznymi murawami kserotermicznymi skalistych wzniesień, oraz zalesiony rezerwat Sokole Góry z licznymi jaskiniami krasowymi. U stóp zamku rozpoczyna się geologiczna ścieżka edukacyjna, na której możemy zapoznać się z przeszłością i budową geologiczną Jury Polskiej (wydłuży to o około 1,5h całą wycieczkę). Odcinek pieszy 1,5km przy zwiedzaniu samego zamku, 4km przy spacerze przez okoliczne ostańce, lub zwiedzaniu jaskini.
Zamek i parking płatny, w Olsztynie można zwiedzić Szopkę Olsztyńską


Pustynia Siedlecka i Jaskinia na Dupce

Pustynia Siedlecka
Jedna z dwóch "pustyń" jurajskich, mniejsza od powszechnie znanej P. Błędowskiej, ale również ciekawa. Niewątpliwą atrakcją jest strome piaszczyste wzniesienie będące pozostałością wydmy z okresu zlodowaceń. Doskonałe miejsce gdzie można bezpiecznie rozpalić ognisko, pograć w piłkę itp.
Na sąsiednim wzgórzu zlokalizowana jest dwu otworowa Jaskinia na Dupce, w której można bezpiecznie przejść skalną półką nad szczeliną prowadzącą w głąb próżni.







Dolina Wiercicy i Źródła Zygmunta

Brama Twardowskiego, Dolina Wiercicy
Jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Północnej Jury. Teren ten będący od lat 50-tych XIXw. własnością rodziny Krasińskich, a następnie h. Raczyńskich, którzy rozsądnie gospodarzyli i chronili lasy, dzięki czemu Dolina zaskakuje na każdym kroku. Wśród grądowych i bukowych lasów ukryte są wapienne ostańce o fantazyjnych kształtach i nazwach nadanych im przez naszego wieszcza Zygmunta Krasińskiego. Jest to m.in. Brama Twardowskiego będąca symbolem Doliny, Diabelskie Mosty, Leśna Zjawa. Inną atrakcją jest cały kompleks źródeł (wywierzysk krasowych), z których bije czysta i lodowato zimna woda. Źródła dają początek Wiercicy malowniczo wijącej się Doliną, na której w dogodnych miejscach utworzono pierwsza w Europie pstrągarnię. W trakcie 4km spaceru zajrzymy do niewielkiej Jaskini Niedźwiedziej gdzie znaleziono liczne szczątki zwierząt jaskiniowych, oraz wejdziemy na wały dawnego grodziska.
Możliwy jest też tylko krótki postój przy źródłach.


Grzęda Mirowska

zamek Bobolice
2km wał skalny, na którego krańcach zlokalizowano bliźniacze zamki Mirów i Bobolice. Wg legendy w odległej przeszłości władali nimi dwaj bracia, których poróżniła miłość do kobiety, a że historia lubi się powtarzać obecnie zamki również należą do braci Laseckich, przywracających ruiny do świetności. Przechodząc przez Czarcią Bramę będziemy podziwiać bryłę odbudowanego zamku Bobolice, Mirów dalej pozostaje w formie trwałej ruiny. Podczas spaceru Grzędą zajrzymy do Jaskini Stajnia gdzie niedawno podczas prac archeologicznych znaleziono szczątki neandertalczyków. W zależności od wyboru spacer 2 lub 4km, po rezerwacji możliwe jest zwiedzanie Bobolic (wstęp na zamek oraz Grzędę płatny!), parking bezpłatny.





Dużo zdjęć w wyższej rozdzielczości z regionu znajdą Państwo na stronie JuraPolska.pl
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt, na pewno wspólnie dopasujemy program do oczekiwań.
Sumaryczna wielkość pieszych odcinków może wydawać się duża, jednak są one przedzielone odpoczynkami w autokarze i jest to rozwiązanie sprawdzające się doskonale przez ostatnie 18 lat mojej działalności.

W czasie wycieczki zostanie poruszony cały przekrój wiadomości począwszy do specyfiki budowy geologicznej i tak charakterystycznych dla Jury skamieniałości przez środowisko przyrody ożywionej po historie, oraz etnografię regionu. Sporo uwagi poświęcimy Orlim Gniazdom, nie zabraknie legend i ciekawostek, a przekaz dostosowywany jest do wieku i oczekiwań uczestników.

Koszt jednodniowej obsługi przewodnickiej wynosi 450zł (faktur zwolniona z VAT), cena nie obejmuje biletów wstępów/parkingów, itp. płatne gotówką bezpośrednio po wykonaniu usługi.

Michał Demel
tel. 692 47 58 25

e-mail: demel@jurapolska.com lub demel@op.pl

Identyfikator przewodnika jurajskiego nr 0803
Licencja Ojcowskiego Parku Narodowego nr 850

Dane firmy:
JuraPolska Michał Demel
42-421 Włodowice ul. Żarecka 26
NIP 899-130-02-84

Powyższy tekst nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, ceny aktualne na luty 2020r.
Wszelkie prawa zastrzeżone


Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2025 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl