Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Ponidzie - wycieczka piesza - gipsowe Ponidzie - 27.10.2022r.

Miało być dziś rowerowe Ponidzie złotem malowane, lecz na opłotkach Wiślicy włączająca się do ruchu kobieta plany pokrzyżowała. Trzeba będzie nowe koło zapleść a rowerami pojeździć tam w innym terminie...

I jak rok temu dalej marudzę na Fuji :( szczególnie że pogoda wcale nie była taka super. Poranek u nas słoneczny i dość klarowny po przecięciu Doliny Pilicy za Żarnowcem mgła zaczyna stopniowo gęstnięć, aż do gęstego mleka przed Książem. I owo mleko w którym kiepsko się jechało, o brakujących wspaniałych tam widokach już milknąc, utrzymywało się aż do wysokości Pełczysk. Później niestety przymglenie było i dopiero na powrocie w Dolinie Mierzawy klaruje się w pełni.
Przęślin

Rezerwat Przęślin

Przęślin

O ciekawych roślinkach i owadach o tej porze roku można już zapomnieć, choć za to fajnie procesy denudacyjne w czapie wychodni gipsu było widać.

Chotel Czerwony

Kościół św. Bartłomieja w Chotlu Czerwonym

Kuesta gipsowa

Kuesta gipsowa, Międzygórze, Winiary
Materiały o geologii linkowałem w relacji z października 19', natomiast teraz przyjechałem tu zasadniczo z powodu niedawnego telefonu i późniejszej korespondencji z Panią Profesor botaniki porządkującą starsze kolekcje właśnie z Ponidzia. Jedno z miejsc zlokalizowałem tego samego dnia, na drugim poległem. Zagórowa, acz nie ta "nasza" w Dolinie Dłubni, lecz najprawdopodobniej w okolicach Woli Zagojskiej / Skotnik. Przeszukałem materiały kartograficzne, jaką posiadaną literaturę i nic. Co więcej nikt z kilku osób z którymi rozmawiałem na miejscu z Zagórową się nie spotkał. Nazwa ta występuje w opracowaniu Z. Wacławska, Mchy południowej części Niecki Nidziańskiej. Trzeba by po szerszej okolicy rowerkiem pojeździć... A może to, mimo przesłanek, miejsce w innym fragmencie Niecki?

Kuesta gipsowa

W tle przekrój przez gipsową marglową kuestę

Wola Zagojska

Wola Zagojska Górna z widokiem na zakłady Dolina Nidy - bardzo fajne przyrodniczo i krajobrazowo miejsce, bez zakładu było by ciekawsze ;)

Młodzawy Małe

Młodzawy Małe kościół św. Ducha i MB Bolesnej któremu nie równać się wiekiem i świetnością do wielu ponidziańskich świątyń jednak dla mnie lokalizacja i bryła magnetyczna od dawna jest.

Młodzawy Małe

j.w.

Młodzawy Małe

j.w.

Młodzawy Małe

Napisów na ścianach nie brakuje, najstarsze które widziałem ledwo 20 lat po wybudowaniu świątyni wyryto. Jednak widać jakowąś sezonowość, bardzo dużo np. z lat 1810-12.

Młodzawy Małe

Na prawym narożniku frontonu są bardzo ciekawe sprzed już ponad wieku kiedy to nad Nidą ustabilizował się na okres zimowy front Wielkiej Wojny. Niedaleko w górę rzeki na wysokości Turu i Pawłowic nasi Legioniści siedzieli.

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl