Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


zachodnie obrzeże Gór Świętokrzyskich - wycieczka piesza - jesienna Tokarnia, Zelejowa i Miedzianka - 28.10.2021r.

W tym roku, w przeciwieństwie do lat ubiegłych, dość często jeździłem z kajakami nad Białą Nidę / Górną Nidę, natomiast na rower/wędrówkę nie było dane. Dlatego też korzystając ze stabilnej słonecznej i ciepłej aury końca października jedziemy na zachodni skraj Gór Świętokrzyskich. Miejsca mi znane dość dobrze, czuję się tu doskonale, choć cywilizacja rozlewa się niesłychanie i coraz więcej terenu zabudowanego nowymi osiedlami domków jednorodzinnych zazwyczaj nijak nawiązujących formą do lokalnego budownictwa.

Fotki z FX10 który po dwóch latach posiadania, jest chyba najbardziej nieintuicyjnym aparatem jaki miałem do tej pory. Do tego nawet przy stosunkowo niewielkiej wadzie bez okularów obsługa bardziej loterię przypomina. Zdaje się przeostrzyłem przy wywoływaniu, ale zmieniać już nie mam ochoty. Ja chcę z powrotem GRa...
Tokarnia

Skansen w Tokarni.Zakład fotograficzny z okresu międzywojennego w domu z Wąchocka (1870r.)jak wyżejNiestety spóźniliśmy się parę dni i większość listowia opadła.W sektorze lessowym, jeszcze niedawno można było po wioskach Wyż. Miechowskiej takie cudeńka zobaczyć.Jeden z najprzyjemniejszych zakątków całego skansenu, acz w sektorze nadwiślańskim urządzamy sobie krótką pogawędkę z lokalnym przewodnikiem terenowym.

Ogólnie w porównaniu do wizyty sprzed dwóch lat wrażenia nieco gorsze - wtedy spokój cisza całkowita, teraz parę wycieczek dzieciaków i jakoś ogólnie tak inaczej...

Zelejowa

Kolejnym punktem była Zelejowa na której kilka dni wcześniej z pompą otwarto nową ścieżkę edukacyjną.

Zelejowa

Tablice czytelne, treść przystępnie podana, oznakowanie dobre.
Natomiast szczerze liczyłem iż karczunek będzie zdecydowanie większy i grań ze starymi wyrobiskami zostanie ładniej odsłonięta. Na plus iż nie zamontowano barierek i innych ułatwień/ograniczeń.

Zelejowa

Zejście do Łomu Różanka

Miedzianka

Ostatnie miejsce gdzie podjechaliśmy to Miedzianka.
Samochód został na zakręcie koło Muzeum Górnictwa Kruszcowego skąd wąską ścieżką od zabezpieczonego otworu Jaskini Psiej przez południowo-zachodnie zbocza drapiemy się na zachodni wierzchołek Miedzianki. Podobnie jak w przypadku Zelejowej wzgórze wręcz prosi o pełne odsłonięcie / karczunek, oczywiście z pozostawionymi większymi dorodnymi drzewami i niewielkimi enklawami/remizami krzewów.

Miedzianka

Na zachodniej "grani Miedzianki"

Miedzianka

Widok w kierunku Pasma Przedborskiego

Miedzianka

A teraz na Górę Rzepkę i Zamkową (Chęciny), Grzywy Korzeczkowskie i Grząby Bolmińskie

Miedzianka

Na szczyt marsz.

Miedzianka

Nieco odpoczynku

Miedzianka

Widok na rozrastający się kamieniołom Nordkalk "Kopalnia Miedzianka".

Starsze foty z Miedzianki i Zelejowej są w relacji ze spaceru Do wrót Piekła - 19.10.2014r.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2022 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl