Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka piesza - Zachodnie i północne opłotki skalistej Doliny Wiercicy - 13.02.2022r.

Pierw słowo wytłumaczenia - Wiercica mająca źródła poniżej Ostrężnika geograficznie w znacznej części płynie przez Nieckę Przyrowską, tylko górny bieg od Źródeł Zygmunta do +/- Julianki biegnie przez Wyżynę Częstochowską. Jak wygląda dokładne wydzielenie Doliny Wiercicy i czy jest ono opracowane? nie wiem i taką mocno średnią chęć poszukiwań odczuwam. Leśne tereny między Bukowiem, Suliszowicami, Siedlcem, Złotym Potokiem i Ludwinowem, których oś stanowi źródliskowy bieg Wiercicy to dla mnie właśnie owa dolina. Czyli znacznie szarzej niż wynika to z przesłanek fizycznogeograficznych.

Kolejny jurajski spacerek tam gdzie mało kto dociera. Pogoda przed i wczesnym popołudniem wyraźnie gorsza niż w sobotę - wysokie chmury stąd słońce "lekko przytłumione" i silny lodowaty wiatr, dopiero później zrobiło się przyjemniej.

"Rano" jeszcze w miarę pusto, później tłumy wszędzie, ale co się tu dziwić - jurajska/skalista część Doliny Wiercicy to miejsce znane i magnetycznie przyciągające spacerowiczów... My poszliśmy na jej odległe zachodnie (gdzie mieliśmy dojść w połowie stycznia) i północne peryferia.

Fotki z Fuji XF10 (częściowo symulacja kliszy Velvia)
Dolina Wiercicy, okolice Siedlca

Ze wschodniego skraju Siedlca Krzyże do Grabowej Drogi typową kamienistą jurajską dróżką.

Dolina Wiercicy, okolice Siedlca

Pierwsza skałeczka na południowo-wschodnim krańcu skalistego wzgórza oznaczonego na mapach Compassu jako Góra II. Ten potężny spróchniały i złamany buk pełni bardzo ważną rolę w leśnym ekosystemie.

Dolina Wiercicy, okolice Siedlca

Na południowych skałkach u zbiegu Góry I i Kadzielni dość rozległe, okazałe wypłaszczenie porośnięte świelistą buczyną i otoczone niskim skalnym murem.

Dolina Wiercicy, okolice Siedlca

Cyrk skalny z głębokimi niskimi okapami na Górze II

Dolina Wiercicy, okolice Siedlca

Izolowana skalna wieża

Dolina Wiercicy, okolice Siedlca

Skałki przy Grabowej Drodze.

Dolina Wiercicy, okolice Siedlca

j.w.

Dolina Wiercicy, okolice Siedlca

Ładnie wyeksponowane ostańce w południowej części Góry III.

Potem jako że zimno i marudno wróciliśmy do samochodu i pojechaliśmy do Pstrągarni. Poniżej powinien pojawić się paragon grozy, ale raz na jakiś czas można poszaleć. Pstrągi (zjedzone w domu dopiero), były jak zawsze OK, jednak surówka z kapusty (13,5zł z opakowaniem za 2 małe porcyjki) mocno kiepska.
Rybę kupię pewnie jeszcze nie raz, ale tylko rybę.

Tu jeszcze taka uwaga na marginesie istotna dla osób zawodowo związanych z ruchem turystycznym, na co zwracałem uwagę na zamkniętej grupie dyskusyjnej i w wymianie inf. z pracownikiem ZPK woj. Śląskiego. Obecnie legalny dostęp do Pstrągarni prowadzi jedynie asfaltową wąską i krętą drogą. Prywatnie wjedziemy osobówką lub przemkniemy, z duszą na ramieniu, poboczem. Żadna ze ścieżek od źródeł nie jest formalnie udostępniona do ruchu, a to rezerwat. Do źródeł Elżbiety chyba też nie można iść, oczywiście formalnie bo wszyscy łażą jak chcą i gdzie chcą.

Z Pstrągarni podjechaliśmy jeszcze mocno dziurawą po zimie drogą do Julianki, a właściwie do Sygontki i Kamieniołomu Janina. Zarówno łom jaki i zespół źródeł przykorytowych jest na gruntach wsi Sygontka, ale chyba wszyscy mówią "w Juliance".

Kamieniołom Janina

Kamieniołom Janina w Juliance, na obrywie odsłoniły się młodsze względem górnojurajskich jurajskich wapieni skalistych/koralowych osady klastyczne wieku górnokredowego.

Kamieniołom Janina

Łom Janina w Juliance - miejsce spokojne, malownicze i bardzo, bardzo ciekawe ze względu na odsłonięte eksploatacją skały. Geograficznie Próg Lelowski, po sąsiedzku w Juliance trójstyk Wyżyny Częstochowskiej, Progu Lelowskiego i Niecki Przyrowskiej.

Kamieniołom Janina

Zarośnięta niska krawędź wyrobisk od północnej strony wzgórza.
Więcej o łomie i pewnie linki do starszych relacji w opisie z 10.09.2019

Wiercica

Wiercica powyżej Zalewu w Zalesicach. Wzdłuż prawego wyższego skalistego brzegu zespół kilkunastu silnych wywierzysk krasowych którymi z przepływu podziemnego wraca na powierzchnię większość wód Wiercicy. 4 lata temu 6.02.2018 pływaliśmy tu z Liną kajakami.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2022 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl