Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka piesza - Południowo-zachodnia część Doliny Wiercicy - 27.11.2021r.

W poszukiwaniu pierwszego jurajskiego śniegu zimy 21/22 spacer w górnej części Doliny Wiercicy, a dokładnie między Ostrężnikiem i Suliszowicami. We Włodowicach rano niby biało, lecz topnieje w oczach, okolice Jaworznika/Żarek śniegu brak, a od Zawady regularna zima. Spacer ze względu na wiek/kondycję psa trzeba było skrócić, a jakieś inne foty z tego miejsca się w relacjach z 4.01.2021r., czy 12.01.2020r., lub trzeba poszukać w dziale: Jura Północna i Próg Lelowski.

W roku ubiegłym też zima zawitała na Jurę pod koniec listopada, ciekawe jak będzie w tym roku?

Fotki ponownie z Sony TX30, którego poręczność i szybkość wygrywa z nieporównywalnie lepszą jakością generowanego obrazka Fuji XF10, czy lustrzanki. To jest naprawdę ewenement - aparacik waży 150g, ma 10/6/1,5cm i zawieszony na cienkim sznureczku na szyj nie przeszkadza w niczym. Uruchamia się go przesuwając metalową listwę zasłaniającą obiektyw, co bez problemu wykonamy w rękawiczkach. Niestety matrycę ma jak łepek od szpilki, obiektywik bardzo marny, o prawdziwym trybie półmanualnym można zapomnieć, użyteczne ISO kończy się na 200, a oprogramowanie dość mocno ingeruje w zachowanie sprzętu.
Czyli wygląda na przewagę wad nad zaletami? - jednak nie, jako aparat wycieczkowo/dokumentacyjny sprzężony z lepszym programem do obróbki się sprawdza. Lepszy był by Ricoh GR III, jednak przy takich cenach jeszcze długo nic z tego...
Dolina Wiercicy

Tym razem omijamy ostaniec z jaskinią / ruinami zamku Ostrężnik i skrajem rezerwatu przy suchych niszach okresowego wywierzyska wiedzie nas Szlak Warowni Jurajskich.

Dolina Wiercicy, Ostrężnik

W obniżeniach jest chłodno, naprawdę chłodno, lecz korony w pełnym słońcu i z drzew mocno kapie na głowy, a od czasu do czasu garść mokrego śniegu spadnie.

Dolina Wiercicy

Na słońcu ciepło, miło, szkoda tylko iż ruch duży a szosa zaraz obok...

Dolina Wiercicy

Opuszczamy Ostężnicką Drogę i na przełaj przez buczyny podchodzimy w kierunku Zastudnia (Suliszowice).

Dolina Wiercicy

j.w.
Za garbem mijamy się ze spłoszoną chmarą jeleni, bez lustra o fotkach tego rodzaju można zapomnieć.

Dolina Wiercicy

Zimowe Zastudnie.

Dolina Wiercicy

Skała Studnia skąd wracamy na przełaj do Ostrężnickiej Drogi i na północ do Czarnego Psa.

Dolina Wiercicy

Było by super gdyby nie olbrzymie ilości gałęzi po wycinkach i dotyczy to chyba całości tej części lasów Doliny Wiercicy.

Dolina Wiercicy

Podejście pod Czarnego Psa, niesamowite były strumyki, wręcz kaskady wody spływające po pniach buków.

Dolina Wiercicy

Czarny Pies, w głębi Lisia Skała.
Jak kogoś interesuje nazewnictwo skał to koordynaty są na fejsie profil Żarki Twoje Miejsce na Jurze i można posprawdzać np na Geoportalu przy włączonej warstwie LIDAR.

Dolina Wiercicy

Nieco odpoczynku pod okapem.

Dolina Wiercicy

Powyżej Skały Pustelnia przez buczyn Doliny Wiercicy

Dolina Wiercicy

Już w dolince do Ostrężnika.

Dolina Wiercicy

Jesienno-zimowy Ostrężnik, nad głowami krążą trzy kruki :)

***

Skałki Morskie

23.XI przy otworze jaskini/szpatowni Stefanowa Dziura na Skałkach Morskich i pierwszy symbolicznie padający śnieg zimą 21/22'

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2022 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl