Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka rowerowa - przed sezonem kajakarskim w Dolinę Pilicy i Czarnej Włoszczowskiej - 12.05.2015

Jak co roku przed pełnym rozpoczęciem sezonu kajakarskiego wybrałem się sprawdzić kilka miejsc po zimie. Trasa i miejsca doskonale mi znane, wiele z nich już w innych relacjach się pojawiło, ale że okolice przyjemne, pogoda sprzyjająca to i dzień upłynął miło. Niestety po raz drugi w ostatnich 2 tygodniach nie przemogłem się i kawałek podjechałem samochodem :( a w sumie nigdzie się wczoraj śpieszyć nie musiałem, dzień bardzo długi więc te dodatkowe 40km problemem być nie powinno...

Dystans 116km, czas całej wycieczki z licznymi postojami niecałe 7,5h
Lelów - Koniecpol - Maluszyn - Krzętów - Stanowiska - Komorniki - Motyczno - Włoszczowa - Żelisławice - Secemin - Przyłęk - Lelów
Mapa wycieczki

Mapa wycieczki wygenerowana na stronie www.gpsies.com (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys).

Lelów

Zjazd w Dolinę Białki Lelowskiej, gdyż startuję na wycieczkę nie z lelowskiego runku lecz ze stacji paliw przed Lelowem.

Okolice Gródka

Wąskie doskonałe asfalty między Białą Wielką a Wąsoszem.
Jak pisałem w opisie jednej ze wcześniejszych wycieczek, w okolicach Białej Wielkiej i w samej wsi utwardzają obecnie szutrem wiele uliczek, polnych dróg i dojazdów do samotnych siedlisk.

Łysaków nad Pilicą

Przed samym Aleksandrowem zjeżdżam z asfaltu nad rzekę by sprawdzić miejsce zakończenia spływu na odcinku Przyłęk(Szczekociny) - Łysaków. Na lewym brzegu rzeki dalej brak stopni na kładkę, jesienią po spływie zeszliśmy bez problemów, teraz dostać się na górę z rowerem było trochę trudniej.

Żmija w lasach nad Górną Pilicą

Na leśnych asfaltach (w "terenie" oczywiście też, ale to już wymaga szczęścia lub znajomości biologii tych gadów) w Dolinie Górnej Pilicy często można spotkać żmije, niestety większość ginie rozjechana przez samochody. Tego z powyższego zdjęcia przeganiam sprzed kół nadjeżdżającego pojazdu.

Koniecpol

Koniecpol-Chrząstów - dawny pałac Koniecpolskich.
W mieście podjeżdżam na stację benzynową skorzystać z kompresora, a dalej to już tradycyjna trasa boczkiem, by ominąć Radoszewnice gdzie na wyjeździe do Okołowic intensywnie remontują jakiś niewielki zakład przemysłowy.

Okołowice

W okolicy Okołowic. Na północ i północny-wschód od Koniecpola zboża wyraźnie wyższe niż na Jurze.

Modła, Dolina Pilicy

Modła w Dolinie Pilicy (między Grodziskiem a Pukarzowem), miejsce gdzie zazwyczaj nie mam czasu/warunków by zatrzymać się, choć co najmniej kilkadziesiąt razy w sezonie drogą obok przejeżdżam.
Na zachodnim brzegu rzeki od Szczekocin ciągną się doskonale w wielu miejscach czytelne w terenie umocnienia niemieckie z czasów IIWŚ tzw. OKH Stellung a2. Tu dzisiejsza droga przecina cały pas doskonale zachowanych umocnień położonych na wysokim brzegu rzeki.

Pukarzów, Dolina Pilicy

Pukarzów kapliczka św. Piotra.

Za stroną www.maluszyn.eu:
Kapliczka św. Piotra, rybaka i Apostoła, należy do najpiękniejszych i najciekawszych zachowanych w regionie. Została wystawiona w 1930 r. o czym dowiadujemy się z łacińskiej inskrypcji umieszczonej na jej górnym gzymsie: „ANIESLKI SCULP ADORNAVIT / ERECTUM AESTATE AD MCMXXX / SIGIS PLATER ARCH / STANIS POTOCKI AEDIFICAVIT” (co w wolnym tłumaczeniu oznacza: Anielski wykonał rzeźbę / postawiona latem 1930 / architekt Zygmunt Plater / wystawił Stanisław Potocki). Miejsce pobudowania kapliczki nie jest przypadkowe. Na terenie folwarku Pukarzów, którego właścicielem był wówczas Stanisław Potocki z Maluszyna znajdowało się wzorowe gospodarstwo rybne . Poprzez osobę św. Piotra, patrona rybaków, ludność trudniąca się pracą przy stawach upraszała błogosławieństwa.

W połączeniu z dawną aleją do niej prowadzącą, spiętrzeniem Pilicy z utworzonym poniżej rozlewiskiem, oraz reliktami innej infrastruktury hydrotechnicznej miejsce o niesłychanym kolorycie i uroku.

Pukarzów, Dolina Pilicy

Jakieś fotogeniczne grzybki koło kapliczki.

Pukarzów, Dolina Pilicy

Rozlewisko Pilicy za jazem w sąsiedztwie kapliczki, miejsce które bezwzględnie należy obnieść podczas spływu kajakowego.

Pukarzów, Dolina Pilicy

Pukarzów, meandry Pilicy

Pukarzów, Dolina Pilicy

Pukarzów, meandry Pilicy

Pukarzów, Dolina Pilicy

Pukarzów, aleje u wjazdu do wsi.

Pukarzów, Dolina Pilicy

Pukarzów, północne opłotki wsi i mostek na Pilicy.
Wg mapy nie ma przejazdu do Silpi, ale trzeba będzie kiedyś w suche lato zrobić rekonesans.

Pukarzów, Dolina Pilicy

Pukarzów, pastwiska nad Pilicą.

Maluszyn, Dolina Pilicy

Maluszyn, pozostałość południowej bramy wjazdowej do zespołu pałacowego

Maluszyn, Dolina Pilicy

Maluszyn, pozostałość niewielkiego betonowego progu 200m poniżej plaży z której startują spływy.
Stąd wracam przez most (nareszcie coś działają drogowcy na świętokrzyskim odcinku DW785) do centrum, w sklepie uzupełniam prowiant i przez Sudzinek i Sudzin jadę na prawy brzeg Pilicy.

Dolina Pilicy

Szutrowa droga przez ukwiecone łąki miedzy Pilicą a Czarną Włoszczowską.

Dolina Pilicy

Pilica między Sudzinem a ujściem Czarnej Włoszczowskiej.

Dolina Pilicy

Pilica między Sudzinem a ujściem Czarnej Włoszczowskiej.

Dolina Pilicy

Moja ulubiona polna droga wzdłuż rzeki między Bobrownikami a Krzętowem - więcej fotek z tego miejsca w starszych relacjach wycieczkowych.
Od mostu w Krzętowie już asfaltem wyjeżdżam z Doliny Pilicy.

Bobrowska Wola

Przydrożna kapliczka w Woli Bobrowskiej.
Kawałek dalej po raz n-ty widzę typowy dla tych okolic widok, czyli młodzież w mini 2-3 osobowych grupkach wędrująca po szkole do domów. Patrząc na mapę wygląda że często to spacerki dużo dłuższe niż kilkaset metrów, a wszystko przez specyfikę układu przestrzennego wsi w tym regionie. Sporo wsi ma luźną zabudowę, liczne są niewielkie przysiółki lub samotne siedliska rozrzucone w dużej odległości od "głównych" dróg, czy wsi. Choć zdarzają się wyjątki jak np. wieś Komorniki gdzie zabudowa jest strasznie ciasna, wręcz skondensowana, działki malutkie i plątanina wąskich uliczek...

Stanowiska

Stanowiska - sporo starej drewnianej i drewniano-kamiennej zabudowy. Kościół i plebania ładne, ale zaznaczonej na mapie XIXw. kuźni nie zlokalizowałem.

Stanowiska

Opłotki Stanowisk i typowy widoczek w tych okolicach.

Dolina Czarnej Włoszczowskiej

Droga rozcinająca wał wydmowy ograniczający od północy dno doliny Czarnej Włoszczowskiej, troszkę fotek z najbliższych okolic w relacji z wycieczki 9.VIII.2014r.

Czarna Włoszczowska

Kładka nad Czarną Włoszczowską na południowo-wschodnich opłotkach Komornik - doskonałe miejsce do wodowania na spływ, choć wody teraz było dość mało.

Czarna Włoszczowska

Czarna Włoszczowska - koło do czerpania wody w Komornikach, kawałek dalej odnowiono nawierzchnię mostu na Białej (podobnie jak na Czarnej W. w Ciemiętnikach).

Dolina Czarnej Włoszczowskiej

Za Komornikami opuszczam Dolinę Czarnej i powoli zaczynam wracać. Ogólnie będę jechał w większości pod wiatr, ale że mało całkowicie otwartych terenów to jedzie się doskonale.

Rudka

Rudka, młyn na Białej.

Zabrodzie

Takimi typowymi dla zachodniego świętokrzyskiego białymi szutrami opuszczam Zmarłe i jadę w kierunku Centralnej Magistrali Kolejowej.

Zabrodzie

Bardzo urokliwe te drogi, niestety pewnie nie za długo znikną pod asfaltowym dywanikiem...

CMK

Remontowany/budowany wiadukt nad CMKą.

CMK

Pendolino na Centralnej Magistrali Kolejowej, na odcinku kiedy jechałem w pobliżu torów minęły mnie 4 takie składy + kilka innych pociągów IC. Do Motyczna i dalej do DW742 jadę wzdłuż torów CMK drogą techniczną na tym odcinku wyłożoną akurat betonowymi płytami. Na wysokości Dankowa (między DW742 i DW785) na mapach drogi technicznej brak, na googlach też słabo widać, a w rzeczywistości całkiem dobra ścieżka wzdłuż torów biegnie.

Włoszczowa

Wiadukt na opłotkach Włoszczowej z którego był piękny widok na Pasmo Przedborsko-Malogoskie w tym na Górę św. Michała

Włoszczowa

CMK, stacja Włoszczowa Północ.
Za Włoszczową opuszczam na pewien czas trasę wzdłuż CMKi i przez Łachów, oraz tamę Zalewu Klekot jadę w kierunku Żelisławic.

okolice Zalewu Klekot

We włoszczowskich lasach.

Secemin

Bardzo charakterystyczny budynek na rynku w Seceminie.

Zwlecza

Droga z Secemina do położonej w podmokłej kotlince wsi Zwlecza, gdzie se źródła ma rzeczka o tej samej nazwie uchodząca koło Maluszyna do Pilicy. Nie przepadam z okolicami Secemina, ale mimo dość złowieszczych chmur i slalomu między świeżo "załatanymi" grysem i smołą dziurami jechało mi się wyśmienicie, a to za sprawą bardzo intensywnego grania świerszczy i ptasich treli...

Przyłęk

Ponownie droga wzdłuż CMKi i widok na kościół w Przyłęku położony na prawym brzegu Pilicy.

Przyłęk

Pilica i spalony młyn w Przyłęku-Łąkietce widziana z mostu kolejowego.
W tym miejscu na lewym brzegu miał powstać pomost i wiata dla kajakarzy, ale prace jeszcze nie ruszyły...

Gródek

Lis wypatrujący zdobyczy na skraju drogi koło Gródka, uciekł dosłownie spod kół.

Biała Wielka

Chyba najbardziej charakterystyczny punkt wsi, czyli kapliczka w Białej Wielkiej i w zasadzie to już koniec, został tylko szybki przejazd po własnych śladach lewym brzegiem Białki Zdowskiej, przejazd mostem przy spalonym młynie, rower do samochodu i po 20 minutach jestem w domu.

Na moim koncie Picasa można zobaczyć większe (1600px) wszystkie zdjęcia z tej wycieczki

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2019 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl