Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


wycieczka rowerowa - pograniczem Śląska i Zagłębia II - 18.02.2019

Rano do Zawiercia, pociągiem do Tychów (cug do Katowic szczęściem przyśpieszony bo mimo ferii i godziny ani do pracy ani "do miasta" był zapchany) i koło południa wracam do domu na kołach. Mając dzień wcześniej w nogach 120km tym razem jadę nie przez Jaworzno a wzdłuż Czarnej Przemszy. Czy był to dobry wybór o tym poniżej ;)
Pogoda dalej wiosenna, choć wiatr chyba silniejszy niż dzień wcześniej, fotki z wodoodpornego pstrykadła (Sony TX30).

Dystans: 96km (+10km rano do Zawiercia), czas: 5:20h
Trasa: Tychy - Ledziny - Mysłowice (Kosztowy, Brzezinka, centrum) - Sosnowiec - Będzin - Pogoria IV - Trzebiesławice - Chruszczobród - Głazówka - Łazy - Zawiercie - Włodowice
Tychy

Opłotki Tychów - strefa przemysłowa i FCA Poland (Fiat znaczy).
Sporo "nowych" przyzwoitych ścieżek rowerowych, z drugiej strony część nawierzchni w mieście ma ze 30 lat i nie jest przyzwoita, ale z barierkami to jakiś ogólnopolski obłęd jest.

Tychy

Przyjemna aleja na zboczach Wzgórza Wapiennki na pograniczu Tychów i Lędzin.

Lędziny

Zielony Śląsk w Lędzinach, które dla mnie były i są swoistą zagadką - sporo terenów rolniczych, a zabudowa ścisła typowo podmiejska raczej mało sprzyjająca nowoczesnemu rolnictwu.

Mysłowice

Okolice "Węzła Hołdunów" - za plecami bagienko, po prawej droga S1, po lewej linia kolejowa i duży kompleks leśny. Dalej przez Kosztowy zadziwiająco dobrze się jechało.

Mysłowice

Mysłowice Brzezinka, tu już częściowo ścieżką rowerową bo w okolicy sporo zakładów i centra logistyczne.

Mysłowice

Brzezinka, krzyżówka na początku Laryskiej.
Stoję grzecznie na światłach, ruszamy mija mnie jeden czy dwa samochody, o dziwo w przepisowej odległości, a kolejny wehikuł wyprzedza i zaraz zajeżdża drogę pod widoczną Żabkę. Dobrze że prędkość minimalna bo bym nie wyhamował i przygrzmocił w bolida. Za kierownicą przedstawicielka płci pięknej +/- w moim wieku wielce zdziwiona o co pretensje - masakra a to dopiero początek...

Mysłowice

Duży, zdobiony mozaiką kościół pw. MB Bolesnej w Mysłowicach.

Mysłowice

Wjazd do centrum Mysłowic.
Byłem tu ostatnio równe 20 lat temu (+/- parę dni) i za dużo to się w wielu miejscach nie zmieniło, wrażenie jak w "zakazanych" zakamarkach Wrocka początku lat 90-tych ;) Oczywiście z dużym przymrużeniem oka, bo miasto tylko pieniędzy potrzebuje i nie będzie gorsze od Katowic (tu bez przymrużenia bo stolicy naszego województwa wybitnie nie lubię).

Mysłowice

Likwidowana KWK Mysłowice.

Mysłowice

A po drugiej stronie takie kamienice.

Brynica

Rzeka graniczna, po prawej Śląsk (Mysłowice), po lewej Zagłębie (Sosnowiec), czyli ostatnie metry biegu Brynicy przed ujściem do Czarnej Przemszy.Kładka nad C. Przemszą w Parku Harcerskim, dalsza trasa aż po Pogorię będzie +/- wzdłuż niej prowadzić.
Chwilę wcześniej po postoju na przejeździe kolejowym n-te wyprzedzanie na żyletkę, a za kładką wpakował bym się w pieszego. Sytuacja mocno nieciekawa - jechałem ulicą (środkowa część ul. Partyzantów) poniżej 20km/h i zza małego dostawczaka zaparkowanego połowicznie na chodniku przed samym przejściem, a praktycznie na nim, nie rozglądając się wychodzi dziadek z wnuczkiem. Hamulce się sprawdziły, ale na mokrym była by katastrofa.

Sosnowiec

Sosnowiec, Nowy Park Sielecki.

Sosnowiec

Sosnowiec, ul. Nowopogońska i pomnik Kościuszki.

Sosnowiec

Kładka nad C. Przemszą między torami linii kolejowej nr1 a terenami dawnej Huty Buczek.

Sosnowiec

W stronę Parku Schöna.

Będzin

Kamieniczki w Będzinie.

Będzin

Zaułki Będzina - południowe zbocza wzgórza zamkowego, ul. Rybna. Ta część miasta, oraz oczywiście wzgórze z zamczyskiem, warte zdecydowanie poznania.
Od zamku trasę mam przejeżdżoną w różnych wariantach wielokrotnie, kilka relacji jest w dziale "na zachód od Jury".

Czarna Przemsza

Za parkiem wyjeżdżam na ścieżkę rowerową (formalnie oznakowaną) biegnącą wałami Czarnej Przemszy, jest miejscami błotniście ale jak na tę porę roku OK.

Czarna Przemsza

Niestety dalej, a już w szczególności cały odcinek na Zielonej to istny dramat. Na wąskich oponach nawet na mocno zredukowanym przełożeniu nie da się jechać (znaczy się da, ale 5km/h i walka o równowagę to nie jazda) stąd spory odcinek prowadzić muszę. Jak się przyjrzeć nawierzchni to wygląda iż część to niepłukany drobny grys dolomitowy wymieszany z glebą - to nie jest nawierzchnia na formalną ścieżkę rowerową! Na zdjęciu może się wydawać dość twardo, w naturze paskudny glut.
Skrobanie roweru dzień później było mocno zajmującym i żmudnym zagadnieniem.

Pogoria

Pod torami między Pogorią III i IV sporo wody.

Pogoria

Na ścieżce wzdłuż Pogorii IV rowerzyści, rolkarze i piesi korzystają z pogody.

Pogoria

Bliżej Wojkowic nawet skrzydlaty się trafił.

Bukowa Góra

Bukowa Góra - mimo zmęczenia jedzie mi się dużo lepiej niż przez miasto, choć dla odmiany kilku kierowców na zawierciańskich blachach powinno trafić ponownie na kurs PJ.

Dolina Mitręgi

Na wysokości Wiesiółki w Dolinie Mitręgi zima w pełni.

Łazy

Łazy witają oślepiającym błyskiem

Czarna Przemsza

Górna źródliskowa część czarnej Przemszy w Kazimierówce k/ Zawiercia, gdzie pomny wczorajszej lekcji naciągam rękawiczki.

Zalew Rak

Zalew Rak na pograniczu Blanowic i Rudnik.

Góra Strachy

Koło zalewu skręcam na żółty szlak biegnący pod Górą Strachy. Chciałem oszczędzić stromego asfaltowego podjazdu i wpakowałem się na spory odcinek leśnego lodowiska, ale to już prawie w domu.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl